Demy reprezentantką Grecji

Wczoraj publiczny nadawca grecki poinformował, że kraj ten w stolicy Ukrainy będzie reprezentowała 25-letnia wokalistka Dimitra Papadea, ukrywająca się pod pseudonimem Demy. Piosenkę dla niej skomponuje doskonale znany fanom Eurowizji Dimitris Kontopoulos.

Dzisiejszy dzień przyniósł wreszcie odpowiedź na pytanie, które fani muzyki z tego śródziemnomorskiego kraju zadawali sobie od dawna: kto będzie reprezentował Grecję
w Kijowie? Scenariuszy i plotek było wiele: początkowo mówiło się o wyborze wewnętrznym, następnie o preselekcjach narodowych, po czym powrócono do pierwotnej wersji, a według ostatnich doniesień odbyć miały się publiczne selekcje z udziałem dwójki artystów: Demy oraz znanego z lokalnej wersji X Factora duetu Stereo Soul. Dziś wszystko stało się jasne: do Kijowa pojedzie 25-latka, która jest dla wielu fanów Eurowizji i greckiej muzyki spełnieniem marzeń o drugim zwycięstwie kraju
w konkursie.

O Demy w kontekście Konkursu Piosenki Eurowizji plotkowano od samego początku, gdy pojawiły się spekulacje, że nadawca grecki szuka idealnego kandydata do reprezentowania kraju w stolicy Ukrainy. Wtedy to wskazywano na dwie wokalistki: Helenę Paparizou (która jest jak do tej pory jedyną zwyciężczynią dla Grecji w historii, dokonała tego w 2005 r…. w Kijowie) oraz właśnie 25-letnią Demy. Później jednak pracownik ERT zaprzeczył w wywiadzie, jakoby nadawca prowadził jakiekolwiek negocjacje za zamkniętymi drzwiami i w listopadzie zapowiedział preselekcje narodowe z udziałem kilku artystów. Jednak czas mijał, a szczegółów dotyczących wyboru greckiego wciąż nie ujawniano. Po dwóch miesiącach kolejnych doniesień i spekulacji dzisiaj nadawca potwierdził, że do Kijowa pojedzie ulubienica fanów, Demy.

W specjalnym komunikacie przesłanym mediom ERT wyjaśniło mechanizm, jaki został zastosowany w przypadku greckiego reprezentanta. Okazuje się, że nadawca w pierwszej kolejność zdecydowałem, że 2-3 piosenki napisze uznany w świecie eurowizyjnym Dimitris Kontopoulos (nie jest to niespodzianką, wcześniej mówiło się, że przygotowuje on utwory na konkurs do Kijowa z myślą o reprezentancie Grecji), zaś za prezentację sceniczną odpowiadać ma Fokas Evaggelinos. Przypomnijmy, że duet ten stał za występami Ani Lorak (Ukraina 2008, drugie miejsce), Sergeya Lazareva (Rosja 2016, trzecie miejsce), Heleny Paparizou (Grecja 2005, zwycięstwo), Sakisa Rouvasa (Grecja 2004 i 2009) czy Fərida Məmmədova (Azerbejdżan 2013). To oni dokonali wyboru odpowiedniego artysty: padł on właśnie na Demy.

Demy to 25-letnia wokalistka, która urodziła się w Atenach i w kraju jest doskonale znana zarówno fanom Eurowizji, jak i przeciętnym słuchaczom. Karierę rozpoczęła w popularnym zespole Midenistis, z którym wylansowała hit zatytułowany Mia Zografia, który zyskał ogromną popularność w Grecji oraz na Cyprze. W 2012 wygrała dzięki temu Mad Video Awards (popularne w tym kraju nagrody muzyczne, które należałoby porównać z polskimi Eska Music Awards, są one jednak w Elladzie uważane za bardziej prestiżowe) dla najlepszego debiutującego artysty. W przemowie podkreśliła, że rok wcześniej oglądała transmisję tego wydarzenia w domu i marzyła, by kiedyś takie wyróżnienie otrzymać. Od tamtej pory zdążyła wydać dwa albumy (w 2012 i 2014 r.) i aż 19 singli (solo oraz we współpracy z różnymi artystami). Fani Eurowizji mogą kojarzyć ją jeszcze z występu z Dimą Bilanem w trakcie preselekcji greckich w 2013 r.

Dla wielu fanów z Grecji jej udział w Eurowizji to spełnienie marzeń o drugim zwycięstwie kraju w konkursie. Czy faktycznie uda jej się odnieść sukces na miarę Heleny Paparizou? O tym przekonamy się w maju. Greckie preselekcje zostaną prawdopodobnie zorganizowane w połowie lutego. O tym, którą piosenkę Demy wykona w Kijowie, zdecydują jedynie widzowie.

Źródło: ert.gr, news.gtp.gr, esctoday.com

Zdjęcie: news.gtp.gr