Dziś wieczorem mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa wybiorą artystę, który w barwach UK zaśpiewa w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Kto będzie reprezentował Wielką Brytanię w Kijowie? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas krajowych eliminacji Eurovision:You Decide, które powróciły przed rokiem po 6 latach przerwy. Koncert z hali Eventim Apollo będzie transmitowany na żywo na antenie BBC Two od godziny 20:30 czasu środkowoeuropejskiego CET (19:30 czasu lokalnego). Widowisko poprowadzi miłośniczka Eurowizji, Mel Giedroyc. Transmisję można oglądać tutaj lub tutaj (tylko na terenie UK).

Zwycięzca zostanie wyłoniony dzięki głosowaniu widzów, jednak występy artystów zostaną ocenione przez panel trojga ekspertów, którzy swoimi opiniami będą mogli wpływać na głosujących. Będą to: tancerz i choreograf Bruno Tonioli, wokalistka i kompozytorka Sophie Ellis-Bextor oraz trenerka głosu CeCe Sammy. Koncert uświetnią też występy na żywo Alexandra Rybaka oraz grupy The Vamps. Po około 90 minutach programu poznamy piosenkę, która zabrzmi na kijowskiej scenie 13 maja. Na terenie UK można też głosować online na stronach BBC.

Spośród wielu zgłoszonych propozycji stacja BBC wybrała 6 artystów i utworów:

Nate Simpson What Are We Made Of

Salena Mastroianni I Don’t Wanna Fight

Danyl Johnson Light Up The World

Lucie Jones Never Give Up On You

Holly Brewer I Wish I Loved You More

Olivia Garcia Freedom Hearts

Ich sylwetki przybliżyliśmy tutaj.  Czy którakolwiek z tych piosenek może być poważnym kandydatem do zwycięstwa podczas finału Eurowizji?

Źródła: bbc.co.uk, fot: bbc.co.uk