Dziś wieczorem finał A Dal 2017, w którego trakcie poznamy reprezentanta Węgier w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji 2017 zawalczy ośmiu wykonawców, w tym m.in. Leander Kills, Kállay Saunders Band, Gabi „Totova” Tóth i Soulwave. Kto wygra finał węgierskich eliminacji?

Na początku grudnia minionego roku poznaliśmy wszystkich uczestników A Dal 2017. Za nami trzy ćwierćfinały konkursu, w których wystąpiło łącznie 30 wykonawców. Do rund półfinałowych przeszło 18 z nich, a do wielkiego finału zakwalifikowało się łącznie ośmiu artystów. Dziś wieczorem zmierzą się w finale o reprezentowanie Węgier na Eurowizji 2017. O wynikach zdecydują jurorzy i telewidzowie.

Dzisiejszy finał będzie można obejrzeć od 19:30 tutaj lub tutaj. Wystąpią następujący uczestnicy (wszystkie piosenki znajdziecie tutaj):

  • Soulwave – Kalandor

Zespół Soulwave istnieje na rynku od 2007 roku. W tym roku będzie obchodził dziesięciolecie działalności. Po wydaniu debiutanckiej płyty pt. One Night Stand muzycy na dwa lata przerwali karierę i powrócili do grania w 2012 roku. Obecnie grupa ma podpisany kontrakt z wytwórnią Universal Music.

  • Gigi Radics – See It Through

Gigi Radics to węgierska piosenkarka z romskimi korzeniami. Urodziła się 18 sierpnia 1996 roku. Jako 16-latka brała udział w szóstym sezonie programu Megasztár, który ostatecznie wygrała. Piosenkarka ma za sobą dwukrotny występ podczas A Dal. W 2013 roku zajęła trzecie miejsce z utworem Úgy fáj, a rok później odpadła na etapie półfinałów.

  • Joci Pápai – Origo

Joci Pápai to piosenkarz urodzony 22 września 1981 roku. Muzyką interesował się już jako kilkuletni chłopiec, a zainteresowanie dzielił ze starszym bratem. Od najmłodszych lat uczył się gry na gitarze oraz pisał piosenki. W 2005 roku brał udział w talent-show Megasztár. W tym samym roku wydał swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną Vigaszdíj.

  • Gina Kanizsa – Fall Like Rain

Gina Kanizsa urodziła się w 1988 roku w Szolnoku. Była wokalistką alternatywno-hip-hopowych zespołów, takich jak np. E.T.a.P. czy Calm Spirit, obecnie śpiewa w jazzowej grupie Jazzation. W 2015 roku ukończyła naukę na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta na wydziale jazzowym.

  • Kállay Saunders Band – 17

  • Závodi Marcel i Olivér Berkes – #háttérzaj

Závodi Marcel i Olivér Berkes to duet, który współpracuje ze sobą od kilku miesięcy. Závodi Marcel urodził się 4 czerwca 1990, a Olivér Berkes przyszedł na świat 13 sierpnia 1992 roku. Závodi Marcel ma na swoim koncie współpracę m.in. z Viktorem Kiralym, uczestnikiem A Dal w 2012 i 2014 roku. Olivér Berkes uczestniczył w A Dal 2016, gdzie w duecie z Andim Tóthem dotarł do finału.

  • Leander Kills – Élet

Leander Kills to zespół muzyczny założony w 2015 roku, w jego skład wchodzą Leander Köteles, Máté Bodor, Miklós Czifra i Valentin Jankai. Ich debiutancki singiel Szerelmetlen dal zapewnił im popularność w kraju. W marcu 2016 roku ukazała się ich pierwsza płyta studyjna pt. Túlélő. Przed założeniem zespołu Leander Köteles był liderem innych swoich zespołów, w tym m.in. Leander Rising, z którym startował w A Dal 2015, odpadając na etapie ćwierćfinałów.

  • Gabi „Totova” Tóth – Hosszú idők

Gabi „Totova” Tóth urodziła się 17 stycznia 1988 roku w Tapolcy. Piosenkarka dała się poznać szerszej publiczności po udziale w drugiej edycji programu Megasztár, gdzie zajęła trzecie miejsce. Rok po udziale w konkursie, w 2005 roku ukazała się jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana Fekete virág, która dotarła do 27. miejsca najczęściej kupowanych albumów w kraju. W 2007 roku Totova zaliczyła udział w popularnym programie A Stáb na kanale VIVA Hungary, a w 2009 roku wydała swoją drugą płytę studyjną pt. Elég volt!. W 2012 roku po raz pierwszy wystąpiła w selekcjach A Dal i zajęła piąte miejsce w finale z utworem Nem kell végszó. Rok później została jedną z mentorek w programie X-Faktor.

W finale A Dal 2017 nie obędzie się bez emocji. W pierwszej turze jurorzy wyłonią czterech uczestników, którzy zawalczą w tzw. superfinale. W drugiej rundzie głosowania swoje noty przyznają widzowie w głosowaniu telefonicznym. Za panelem jurorskim zasiądą Caramel, Zséda, Károly Frenreisz i Miklós Both. Kogo typują fani? Ich zdaniem największe szanse na wygraną mają Leander Kills, Kállay Saunders Band, Gabi „Totova” Tóth i Soulwave.

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki wygraniu Jamali z utworem 1944 w finale ubiegłorocznego widowiska. Reprezentujący Węgry Freddie zajął 19. miejsce w finale z energicznym kawałkiem Pioneer.

źródło: Mediaklikk.hu; fot. Commons Wikimedia

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKrajowe Eliminacje 2017: relacja na żywo z prób!
Następny artykuł[UPD] Melodifestivalen 2017: kto podbije Växjö?
Sergiusz Królak
Udziałem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji żyję dosłownie od urodzenia, ponieważ Edyta Górniak stanęła na dublińskiej scenie trzy dni po moich narodzinach. Chociaż konkurs uważnie śledzę od 2011 roku, moje pierwsze wspomnienia sięgają 2003 roku. W OGAE Polska jestem od 2015 roku, od razu dołączyłem też do redakcji Eurowizja.org. W ramach pracy w redakcji zajmuję się informacjami dotyczącymi Polski, Wielkiej Brytanii oraz Węgier. Do swoich ulubionych utworów z Eurowizji zaliczam zarówno te ambitniejsze („Neka mi ne svane” Danijeli Martinović, „Love or Leave” grupy 4Fun czy „Play” Jüriego Pootsmanna), jak i te bardziej imprezowe („Glorious” grupy Cascada czy „Jestem” Magdaleny Tul).