W piątkowy wieczór poznamy piosenki przygotowane na Konkurs Piosenki Eurowizji przez Czarnogórców i Macedończyków! 

Telewizja RTCG z Czarnogóry poinformowała, że premiera utworu Space Slavka Kalezicia odbędzie się w piątek o 18:00 w programie nakręconym w restauracji Imanje Knjaz w Podgoricy. Program ma potrwać ok. 45 minut i w jego trakcie dowiemy się nie tylko tego, jak brzmi utwór Czarnogóry, ale zobaczymy też teledysk promujący tę piosenkę. Przypomnijmy, że autorem Space jest Momčilo Zeković, a aranżacja przygotowana została w Szwecji. Za teledysk odpowiedzialny jest Dejan Milićević, a strój sceniczny przygotuje dla Slavka znana projektantka Marina Banović–Džuver.

Aby oglądać transmisję prezentacji piosenki czarnogórskiej w RTCG należy kliknąć TUTAJ. Start o godzinie 18:00. Czarnogóra wystartuje w pierwszej połowie I półfinału, co oznacza, że Slavko będzie bezpośrednim rywalem Kasi Moś w walce o awans do finału. Według wielu fanów jest też idealnym kandydatem by otworzyć stawkę półfinału, co do tej pory Czarnogórze przytrafiło się już w latach 2008-2009 i 2012 i za każdym razem zakończyło się eliminacją.

O godzinie 20:15 rozpocznie się program telewizji macedońskiej Stisni Play (Wciśnij Play), podczas którego odbędzie się premiera utworu Jany Burčeskiej. Widzowie obejrzeć będą mogli teledysk do piosenki, a także poznać ludzi odpowiedzialnych za stworzenie tej propozycji. Telewizja pokaże również materiały zakulisowe zarówno ze studia nagraniowego jak i z sesji zdjęciowej czy planu teledysku, z kolei Jana ma zdradzić jak idą przygotowania do Eurowizji i opowiedzieć o koncepcji na występ na scenie w Kijowie.

Aby oglądać transmisję prezentacji piosenki macedońskiej w MRT1 należy kliknąć TUTAJ. Start o godzinie 20:15. Macedonia wystartuje w pierwszej połowie II półfinału. Ostatni raz ten kraj awansował do finału w 2012 roku. Kolejne cztery lata to pasmo porażek, które często spowodowane było brakiem przemyślanych występów scenicznych i chaosem organizacyjnym panującym w macedońskiej delegacji.

 

UPDATE: Opublikowano piosenkę czarnogórską Space. Można ją odsłuchać poniżej:

 

Piosenka macedońska to Dance Alone:

Źródło: RTCG, MRT, fot.: Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Hmmm… Sam nie wiem, chyba jednak dla mnie Czarnogóra > Macedonia. Ogólnie Bałkany totalnie niebałkańskie i to mnie strasznie boli, bo prawie zawsze przynajmniej jeden kawałek z byłej Jugosławii był przekozacki, a teraz niby nic strasznego, ale tak żeby przekonać mnie po pierwszym przesłuchaniu to nie udało się. Ba, powiem że chyba ta Czarnogóra najlepiej wypada spośród bałkańskich propozycji. Może i do osobistej „10” się załapie nawet.

  2. Czarnogóra – bardzo kiepsko i nudno. Zapoznałem się nieco z twórczością Slavka Kalezicia, no i spodziewałem się czegoś lepszego, czegoś z większą mocą… a to jest po prostu płaskie, nudne (zwłaszcza w refrenie) i nijakie.

    BJR Macedonia – trochę lepiej, niż Czarnogóra. Ta piosenka ma nawet rytm i melodię, na którą można by ewentualnie zwrócić uwagę. Ale rewelacji też nie ma. Poza tym, teledysk jest jednak nieco upokarzający dla starszych ludzi – tak, wiem, pewnie nie taki był zamiar, no ale właśnie dodatkowo takie odnieść można wrażenie.