Tegorocznych gospodarzy będzie reprezentować grupa O.Torvald, która niespodziewanie wygrała preselekcje Vidbir 2017 z piosenką Time. Jakie były reakcje opinii publicznej na wybór formacji oraz jak wyglądają przygotowania do finału w Kijowie?

Zespół O.Torvald wygrał preselekcje na Ukrainie z utworem Time. Było to dość niespodziewane zwycięstwo ponieważ faworytką do wygranej była wokalistka Tayanna. Piosenkarka wygrała głosowanie jury wyprzedzając właściwych zwycięzców. W głosowaniu widzów formacja również skonczyła na drugim miesjcu (25,57% głosów) za młodym wokalistą Melovinem (31%).

Po wynikach pojawiło się wiele komentarzy, które podkreślały, że jury niesprawiedliwe potraktowało zwycięzcę televotingu. Odnoszące się do tego komentarze prasowe podkreślają, że należy zaufać przewodniczącemu jury – Konstantinowi Meladze oraz Jamali, którzy mają doświadczenie i wiedzą co może się sprawdzić na eurowizyjnej scenie. Mimo braku jednoznaczengo zwycięstwa, wynik został przyjęty z entujzazmem przez opinię publiczną.  Radość z wyboru grupy O.Torvald wyrazili m.in. producent piosenki ukraińskiej z 2010 roku – Vadim Lisitsa, członkowie zespołu Rusłany, przedstawiciele prasy czy postaci telewizyjne. Prasa podkreśla bardzo często festiwalowe doświadczenie formacji.

Time opowiada o tym, żel ludzie źle wykorzystują swoje życie i tracą cenny czas na dążenie do sukcesu i władzy. Lider zespołu – Yevhen Halych stwierdza, że poprzez swój utwór chcą przypomnieć ludziom o takich wartościach jak wzajemna pomoc czy uprzejmość. Członkowie O.Torvald początkowo byli sceptyczni do udział w preselekcjach, jednak najbliżsi zdołali ich przekonać, aby spróbowali swoich możliwości. Jak przystało na rockową formację, zwycięstwo świętowali przy cieście oraz herbacie. Halych dodaje, że  jako lider grupy czuje się odpowiedzialny za resztę: będę pracował na angielską wymową oraz nad wokalem, a jak będzie trzeba to nawet nauczę się tanczyć! Pracę nad językiem zalecił także im wokalistka legendarnej ukraińskiej grupy – Okean Elzy – Svyatoslav Vakarchuk.

Dodatkowo, Halych wyraził rozczarowanie faktem, że przez 10 lat grupa próbowła za pośrednictwem mediów dotrzeć do szerszego grona odbiorców ale każdy zamykał drzwi przed nimi. Wokalista powiedział podczas konferencji prasowej, że pamięta każdego dziennikarza, który odrzucał ich przez ostatnie lata, a teraz zaprasza do spotkań z prasą. Zdaniem wokalisty jest to bardzo niesprawiedliwe i takie zachowanie nie przyczynia się do wsparcia ukraińskiej muzyki.

Za finansową stronę przygotowań grupy będzie odpowiadać prywatna stacja STB, która zajmowała się organizacją selekcji. STB zajmie się od przygotowań scenicznych aż do makijażu i strojów (wstępnie planowane jest 5 alternatywnych kompletów). W zeszłym roku, pełne koszta przygotowania Jamali do występu w Sztokholmie kosztowały 1,5 miliona hrywien.

O.Torvald w ramach trasy promocyjnej odwiedzili Londyn oraz w ten weekend wezmą udział w amsterdamskim Eurovision in Concert.  Zespół również powoli szykuje trasę koncertową po Eurowizji. Wiemy, że wystąpi m.in. na sławnym budapesztańskim Sziget Festival.

O.Torvald to jeden z najbardziej popularnych zespołów rockowych działających na Ukrainie od 2005 roku. Debiutancki album O.Torvald wydali w 2008 roku. Brali udział w wielu festiwalach muzycznych takich jak GBOB, Chervona Ruta, Tavria games, Prosto Rock (z Linkin Park i Garbage), Zakhid, Krashche Misto UA (z Evanescence i The Rasmus), Ekolomyja i Global Gathering. W 2015 roku wystąpili również w Polsce podczas festiwalu Przystanek Woodstock. W tym samym roku odbyli trasę koncertową w największych miastach naszego kraju. Na koncie mają 5 płyt studyjnych – ostatnia została wydana w 2014 roku pt. Ти є (Jesteś). Warto wspomnieć, że formacja brał też udział w polskim talent show – Must be the music.

Źródło: Podrobnosti, kp.ua, espresso.tv, Segodnya, ESCKAZ; Foto: viva.ua