Minął miesiąc odkąd Europa rapuje i jodłuje do rumuńskiej Yodel It! Na początku marca poznaliśmy tegorocznych przedstawicieli kraju znad Morza Czarnego. Głosami widzów, duet Ilinca & Alex Florea zwyciężył rumuńskie preselekcje i w maju rozweselać swoim utworem będzie publiczność śledzącą Konkurs Piosenki Eurowizji. Wiecznie uśmiechnięta para ostro wzięła się do pracy nad promocją swojego jakże różnorakiego kawałka.

Osiemnastoletnia Ilinca pochodzi z muzykalnej rodziny. Na scenie pierwszy raz wystąpiła w wieku siedmiu lat. W przeszłości udział wzięła w wielu festiwalach i konkursach przeznaczonych dla dzieci jak i młodzieży. Pierwszy raz w telewizji ukazała się w narodowym programie Mam Talent! W wieku 14 lat udział wzięła w jednej z edycji rumuńskiego X Factor, gdzie głosu użyczała jako jedna z członkiń zespołu o nazwie Quattro. Girlsband odpadł w pierwszym odcinku emitowanym na żywo. Dwa lata później ponownie wystartowała w programie typu talent show. Tym razem przyszedł czas na The Voice of Romania, gdzie jako solistka, podczas przesłuchań w ciemno zachwyciła… jodłowaniem! Jako jedna z podopiecznych Loredany Grozy, jednej z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd lokalnego rynku muzycznego, dotarła do półfinałowego odcinka. Po zakończeniu emisji programu wokalistki wspólnie koncertowały podczas trasy koncertowej Loredany.

Alexandru Florea, znany po prostu jako Alex, karierę muzyczną rozpoczął w wieku 16 lat. Co ciekawe, początek jego kariery muzycznej zainicjował Mihai Traistariu, reprezentant Rumunii z 2006 roku (4. miejsce) oraz tegoroczny jego konkurent w walce o bilet do Kijowa. Warto dodać, iż Mihai jest także współtwórcą tegorocznej kompozycji rumuńskiej, która stworzona pierwotnie była z myślą o szwajcarskiej grupie Timebelle. W 2014 roku Alex wziął udział w programie X Factor, w którym dotarł do drugiego tygodnia zmagań na żywo a w 2015 roku odpadł w półfinałowym odcinku rumuńskiego The Voice. Obecnie jest na studiach drugiego stopnia w sekcji teatralnej na Akademii Sztuk Pięknych.

Jak pamiętamy, w finale krajowych preselekcji na występ Alexa i Ilinki telewidzowie oddali 10377 głosów. 2. miejsce z dorobkiem 5201 głosów zdobył Mihai co dało wyraz sympatii względem zwycięskiej piosenki oraz samych jej wykonawców. Jakie były reakcje lokalnych oraz zagranicznych mediów na taki a nie inny wybór? Otóż nie da się ukryć, iż jeszcze przed występami półfinałowymi, duet promowany był w lokalnych rozgłośniach bardziej, niżeli pozostali wykonawcy ze stawki konkursowej. Podczas półfinałowych zmagań, jury doceniło utwór Yodel It! przyznając mu najwyższą notę (5 x 12 pkt). Tym samym komisja składająca się z pięciu osób jednogłośnie stwierdziła, iż duet byłby godnym reprezentantem kraju w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji co przyczyniło się do jeszcze większej promocji zespołu. Jak widać, telewidzowie kupili w pełnej okazałości sympatyczną parę i wraz z nią kierują w stronę europy słowa – Jodłujcie to!

„Bez względu na wynik, Rumunia będzie z Was dumna” – tymi słowami rumuńska stacja telewizyjna wspiera młodych reprezentantów kraju. Pociesznym dla duetu jest obecność szefowej rumuńskiej delegacji oraz producenta krajowych eliminacji – Iuliany Marciuc – podczas odbywających się imprez promocyjnych tego sezony.

Alexa i Ilinci nie zabrakło w Londynie 2 kwietnia, w Amsterdamie w minioną sobotę oraz nie zabraknie ich także w Madrycie w najbliższy weekend, gdzie odbywać się będzie eurowizyjna impreza. Jak zwykle, na fanpage wokalistów oraz na stronie nadawcy pojawi się mnóstwo zdjęć oraz nagrań z imprezy, która ma na celu przede wszystkim promocję każdego artysty.

Bardziej niż pewnym jest awans Yodel it! do majowego finału konkursu. Odkąd w 2004 roku wprowadzono w zmaganiach półfinał, do roku ubiegłego, nie zdarzyło się by kraj ten znalazł się poza finałem. Pięciokrotnie uplasował się w pierwszej dziesiątce konkursu a dwunastokrotnie poza nią.

Niebawem ukaże się oficjalny video clip do Yodel It! O tym i o każdym innym ruchu, wydarzeniu, geście związanym z reprezentantami kraju, narodowa telewizja TVR informuje w głównym wydaniu informacji każdego dnia. Jak dodaje Marciuc – naszym marzeniem jest wygrać ale w głównej mierze chcemy naszą piosenką trafić do jak największej liczby odbiorców.

Rumunia wystąpi w drugim półfinale tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Wcześniej oczywiście czekają nas próby, które relacjonować będziemy na naszej stronie 😉

źródła: tvr.ro, własne
zdjęcie: YouTube