Slavko Kalezić to jeden z najbardziej kontrowersyjnych i barwnych uczestników tegorocznej Eurowizji – z tego też powodu nie jest lubiany przez wielu swoich rodaków. Dlaczego?

Młody wokalista, aktor i performer – Slavko Kalezić – szturmem zdobywa serca fanów Eurowizji i wielu swoich konkurentów. Wystąpił podczas imprez w Londynie, Tel Avivie, Madrycie i Amsterdamie, za każdym razem szokując stylizacjami, ruchami tanecznymi i sposobem bycia – bardzo często opowiada o tym też w wywiadach, a wszystko co robi traktuje jako swoisty rodzaj artyzmu. Podkreśla też, jak ważne jest być sobą i wierzyć w to, co się robi, pomimo przeciwności losu i krytyki. Portal Balkan Insight, zajmujący się tematyką związaną z krajami bałkańskimi, poświęcił dziś jeden ze swoich artykułów reprezentantowi Czarnogóry. Według autora tekstu, Slavko łamie stereotypy dotyczące męskości i kobiecości, co nie podoba się w konserwatywnej i homofobicznej Czarnogórze. Wielu mieszkańców tego kraju oburza fakt, że Slavko mówi o sobie jako o „królowej” (ang. queen) oraz zachowuje się w sposób prowokacyjny – burzy w ten sposób tradycyjne wartości tak ważne dla Czarnogórców. Niektórzy twierdzą, że jest idealnym przykładem gnuśnego Zachodu.

Balkan Insight zwraca uwagę, że Slavka Kalezicia od samego początku porównuje się do Conchity Wurst, głównie ze względu na sposób ubierania się, zachowania czy (słynny już) doczepiany warkocz kojarzony często z pejczem. W Czarnogórze zwyciężczyni Eurowizji 2014 uznawana jest za chodzącą promocję homoseksualizmu. Slavko Kalezić nie przejmuje się jednak krytyką ze strony lokalnych mediów czy społeczności – od samego początku był świadom tego, że jego udział w Eurowizji odbije się szerokim echem w kraju. Cieszy go jednak docenienie ze strony zagranicznych mediów eurowizyjnych.

Slavko Kalezić został wybrany przez telewizję czarnogórską wewnętrznie – widzowie RTCG nie mieli wpływu na decyzję. Reprezentant Czarnogóry wykona utwór Space w pierwszym półfinale Eurowizji 2017 i powalczy o awans do finału. Ostatni raz Czarnogóra zakwalifikowała się do finału w 2015 roku, zajmując tam 13. miejsce, co jest najlepszym rezultatem kraju od momentu uzyskania niepodległości.

Źródło: Balkan Insight, fot.: YouTube