Voice.fi/Hanna-Maria Grönlund

 

Od zwycięstwa duetu Norma John w fińskich selekcjach Uuden Musiikin Kilpailu minęło już kilka miesięcy. Sprawdzamy jak reprezentanci Finlandii przygotowują się do swojego występu w Kijowie, z jakimi uczestnikami się zaprzyjaźnili oraz  co mówią rankingi i sondaże o ich szansach.

Pod koniec stycznia duet Norma John, czyli Leena Tiironen oraz Lasse Pirrainen wygrali UMK 2017 z piosenką Blackbird. Mimo, że byli typowani do zajęcia wysokiego miejsca w finale narodowym, to jednak ich zwycięstwo okazało się zaskoczeniem. Więcej można przeczytać TUTAJ.

 

Wiele spekulacji wzbudza kształt występu w Kijowie, który zaprezentuje fińska reprezentacja. Jak poinformowali wykonawcy, przedstawienie ich piosenki będzie miało bardzo podobny charakter do znanego z preselekcji występu. Zgodnie z tym co przekazuje Pirrainen wykonanie będzie dostosowane do możliwości eurowizyjnej sceny w Kijowie. Artyści śmieją się, że zabraknie na scenie pirotechniki, choreografii czy latających obiektów. Ich celem jest oddanie jak najlepszego nastroju piosenki.

Dużo bardziej tajemniczą kwestią jest kreacja Leeny. Wokalistka zdążyła poinformować, że sukienka, w której wystąpi w Kijowie jest już wybrana. Pojawiają się jednak zarówno spekulacje co do zmiany w porównaniu z selekcjami oraz pozostawieniem projektu Leeny znanego z UMK.

Jak podkreśla duet, jednym z pozytywnych aspektów występu na Eurowizji są wiadomości i wsparcie fanów.

Codziennie otrzymujemy e-maile prawie z całego świata. Otrzymujemy wiele słów otuch oraz wsparcie. To miłe, ze tworzy się nasz mały fan-club.

W ramach trasy promocyjnej fiński duet pojawił się na imprezach w Londynie, Amsterdamie oraz Tel Aviwie. Podczas tych wyjazdów Finowie zaznajomili się z wieloma uczestnikami, w tym z reprezentantką Polski – Kasią Moś, której piosenka Flashlight zrobiła na duecie na tyle duże wrażenie, że zaprosili ją na nagrania do Helsinek po Eurowizji. Dodatkowo, Norma John wzięli udział w specjalnym eurowizyjnym  programie przygotowanym przez telewizję hiszpańską razem z reprezentantami Hiszpanii, Portugalii oraz Serbii. Przed Finami jeszcze wyprawa promocyjna do Czech.

W ramach przygotowań do Eurowizji, reprezentanci Finlandii nagrali swoją pocztówkę. Nagranie będzie prezentować kilka lokalizacji: muzeum designu w Helsinkach oraz sklep z fortepianami w Amsterdamie, gdzie wykonali tradycyjną fińska piosenkę Romanssi.

Porównując wiele ostatnich lat tegoroczna Finlandia bardzo dobrze radzi sobie w rankingach  fanowskich. Obecnie w głosowaniach OGAE wzmacnia swoja pozycje w pierwszej dziesiątyce. Podobnie to wygląda jeśli podsumujemy dostępne plebiscyty fanowskie (TUTAJ). Czy to jest w końcu rok kiedy Finlandia będzie błyszczeć w stawce?

Źródło: własne, YLE, Helsingin Uutiset, Kouvolan Sanomat; Foto: Voice.fi/Hanna-Maria Grönlund