Przeczytaj, co dzieje się na kijowskiej scenie w trakcie drugiej serii prób pierwszej 15 uczestników z pierwszego półfinału!

Lista dzisiejszych uczestników: 

 • Szwecja (09:00)
 • Gruzja (09:25)
 • Australia (09:50)
 • Albania (10:15)
 • Belgia (10:40)
 • Czarnogóra (12:05)
 • Finlandia (12:30)
 • Azerbejdżan (12:55)
 • Portugalia (13:20)
 • Grecja (13:45)
 • Polska (14:30)
 • Mołdawia (14:55)
 • Islandia (16:20)
 • Czechy (16:45)
 • Cypr (17:10)

Zapraszamy do śledzenia naszych doniesień na naszej stronie oraz mediach społecznościowych: 
✦ FACEBOOK: https://www.facebook.com/eurowizjaorg/
✦ INSTAGRAM: https://www.instagram.com/eurowizjaorg/
✦ TWITTER: https://twitter.com/eurowizja_org
✦ SNAPCHAT: eurowizja

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201716:56

CYPR

Dobra piosenka i pomysł na występ to nie wszystko. W dodatku jeśli pomysł ten jest połączeniem wielu znanych i opatrzonych już elementów z poprzednich lat. Wizualizacje z Belgii 2015, część układu z Rosji 2016 oraz starszych występów greckich i cypryjskich. Ujęcia z Hovigiem na podłodze na tle świetlnych wizualizacji również nie robią zbytniego wrażenia. W dodatku choreografia wciąż jest niedopracowana, a momentami artysta wręcz chwieje się na scenie. Na plus należy zaliczyć wokal – Hovig brzmi dzisiaj zdecydowanie przyjemniej dla uszu. Utwór jest nowoczesny i wpisuje się w aktualne radiowe trendy, dlatego pomimo niedociągnięć oraz braku oryginalności, ciągle ma szanse na załapanie się do finału.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201716:47

CZECHY
Martina to niezwykle utalentowana wokalistka jazzowa, a utwór ma prawdziwie klubowy klimat. Dlaczego ktoś wcisnął Czeszkę w okropny złoto-brązowy połyskujący kostium? Skąd wzięto fioletowe wizualizacje z wieloma parami oczu wpatrującymi się w telewidzów? Ogromna szkoda Czechów, bo najprawdopodobniej będzie to ostatnie (lub przedostatnie tuż za Czarnogórą) miejsce w pierwszym półfinale. W dodatku Martina jest przeziębiona, co widać i słychać było już od przynajmniej dwóch dni. To chyba nie jest dobry rok dla Czechów.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201716:44

ISLANDIA
Svala zaprezentowała swój sceniczny kostium. Po wczorajszym zdjęciu z instagrama wszyscy mieli obawy co do jego wyglądu, ale należy przyznać, że w kamerze wygląda ciekawie. Białe, zwiewne skrzydła oraz charakterystyczne wycięcie w kostiumie, które ukazuje biust oraz tatuaże wokalistki prezentuje się interesująco i seksownie. Występ trochę bardziej przypomina teraz ten z preselekcji, także pod względem ruchu wokalistki. W wizualizacjach widzimy góry i kryształy lodowe, a w kulminacyjnym momencie pojawia się wiązka laserów. Wokalnie jest dobrze, ale Svala nie raz udowodniła już, że jest utalentowaną artystką. Po dzisiejszej próbie szanse Svali rosną, choć u bukmacherów wciąż zajmuje niskie 13. miejsce w półfinale.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201716:41

MOŁDAWIA
W występie mołdawskim nie zaszły praktycznie żadne zmiany. Nie było zresztą takiej potrzeby, bo już podczas pierwszych prób był on bardzo dopracowany. Klimat mołdawskiego wesela zdaje sprawdzać się znakomicie, bowiem grupa została gorąco przyjęta w centrum prasowym. Podobnie będzie zapewne z publiką w trakcie wtorkowego półfinału.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201716:39

POLSKA

Druga próba naszej Kasi Moś. Wizualizacje zostały wyraźnie przyciemnione i są teraz w bardziej granatowych odcieniach. Sprawia to, że efekty świetlne lepiej kontrastują się na ich tle. Kasia zmieniła sukienkę, której góra jest bardziej odkryta. Zwiewny, prześwitujący dół znakomicie eksponuje nogi naszej wokalistki. Również brat Kasi, Mateusz, ma dzisiaj inny, czarny strój, który lepiej wygląda w kamerze. Wokalnie jak zwykle bezbłędnie i większość zgromadzonych pod sceną zgodnie uznała, że jest to jedna z najmocniejszych dzisiejszych prób jeśli chodzi o wokal. W niektórych momentach Kasia gubiła kontakt wzrokowy z kamerą, co wymaga jeszcze dopracowania. Makijaż najprawdopodobniej zostanie zmieniony na delikatniejszy. Podsumowując, dzisiejsza polska próba zebrała bardzo dobre opinie i zdecydowanie możemy ją uznać za udaną.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201713:46

GRECJA
Aj… dzisiaj Demy w gorszej formie wokalnej niż na pierwszej próbie. Występ nie różnił się znacząco od pierwszego, poza kilkoma ujęciami kamer. Wokalistka odsłoniła również nogę, którą często eksponuje w trakcie występu. Strój pozostał bez zmian i stylizowany jest na suknię retro. W tle wizualizacje ze spadającymi kroplami deszczu i wodą. Demy towarzyszy dwójka tancerzy, którzy wykonują dość standardową choreografię. Całość wygląda typowo eurowizyjnie. Czy będzie finał? Jeśli wokalnie będzie tak jak dzisiaj, może być z tym problem.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201713:36

PORTUGALIA
Również dzisiaj zamiast Salvadora na scenie zaprezentowała się jego siostra Luisa. W prezentacji portugalskiej od pierwszej próby nie zmieniło się praktycznie nic. Luisa śpiewa na małej scenie wśród publiczności, a w wizualizacjach dominują zielono-niebieskie barwy oraz nieco tajemnicze ujęcia lasu. Występ bardzo wyróżnia się po niezwykle bogatej prezentacji azerskiej.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201713:09

AZERBEJDŻAN

Występ azerski należy rozpatrywać bardziej w kategorii artystycznego performensu, co może przynieść dwojakie skutki. Artystka wyjaśniła przesłanie występu w trakcie konferencji prasowej, ale dla przeciętnego widza przed telewizorami może on nie być aż tak zrozumiały. Pewne elementy mogą wywołać wręcz uśmiechy na twarzy telewidzów. Utwór zaczyna się gdy wokalistka zamknięta jest w pomieszczeniu ze ścianami pełnymi różnych napisów. Wykonuje różne ruchy symbolizujące wewnętrzne dylematy i cierpienie. Po pewnym czasie widzimy mężczyznę z maską konia, który symbolizuje jej trudną miłość i dystans emocjonalny. W trakcie jednego z refrenów ściany pokoju się rozpadają, co oznacza uwolnienie od negatywnych emocji i przeżyć. Scena przybiera czerwone barwy, a do Dihaj dołączają chórzyści. Z pewnością można powiedzieć, że dzisiaj artystka jest w znacznie lepszej formie wokalnej.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201712:45

FINLANDIA
Świetne ujęcia niebieskiej wody zarówno na głównych ekranach, jak i na podłodze. Wokalistce towarzyszy partner na fortepianie. Oboje ubrani są w czarne stroje. Kulminacyjny moment, w którym scena przybiera krwistoczerwone barwy wygląda niezwykle spektakularnie i nadaje prezentacji podniosłego nastroju. Wokalnie bezbłędnie.
Jedyny zarzut, jaki można kierować pod adresem fińskiej wokalistki to nie zawsze dobra współpraca z kamerami.

Konrad Szczęsny Konrad Szczęsny 4 maja 201712:09

CZARNOGÓRA

Slavko na scenie. Jest oczywiście słynny warkocz, powłóczysta płachta w kolorze granatowym, prześwitująca czarna bluzka, dużo różu i odcieni niebieskiego w wizualizacjach. Użyto w nich również twarzy i sylwetki wokalisty. W refrenie płachta zostaje zrzucona. W pewnym momencie widzimy bardzo ciekawe ujęcia z góry. Slavko leży na podłodze, na której wyświetlany jest fragment teledysku. Wokalnie przyzwoicie, da się jednak usłyszeć lekką zadyszkę w drugiej części utworu. Sprawy nie poprawiają dosyć dziwne wokalizy falsetem i chaotyczne ruchy warkoczem. Praca z kamerą na dobrym poziomie, jednak nikt nie ma wątpliwości, że jury zmiażdży w tym roku Czarnogórę w głosowaniu. Końcówka zupełnie poza tonacją.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201712:08

CZARNOGÓRA

Poziom kiczu sięga zenitu. Czy skakanie i wicie się po scenie oraz kręcenie doczepionym warkoczem można uznać za pomysł na występ? Wizualizacje są głównie różowo-niebieskie, momentami na ekranach pojawiają się przerobione graficznie sylwetki Slavko. W „momencie kulminacyjnym” Slavko kładzie się na podłodze, na której wyświetlana jest również jego twarz w wielkim przybliżeniu. Do tego wiele fałszów oraz zadyszka.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201710:42

BELGIA

Jest źle… Nawet w arenie pod sceną, gdzie odbiór wokalu jest zazwyczaj lepszy, brzmi to niepewnie i cicho. W drugiej połowie utworu Blanche stara się nadrobić niedociągnięcia z pierwszej połowy i śpiewa część refrenu bardzo wysoko. Na scenie nie dzieje się praktycznie nic ciekawego, pomimo niektórych dość ładnie wyglądających efektów świetlnych. Blanche ubrana jest w białą suknię z naszytymi srebrnymi gwiazdkami.
Belgię uratować mogą już chyba tylko jurorzy, w dodatku wyłącznie jeśli zapunktują tę prezentację ze względu na jakość samego utworu.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201710:32

AUSTRALIA

W trakcie ostatniego podejścia użyte zostały także efekty pirotechniczne, w tym tzw. złoty deszcz. Całość wygląda bardzo dobrze i elegancko.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201710:21

AUSTRALIA
Coraz więcej osób ma wrażenie, że Australia może w tym roku nie awansować do finału. Isaiah nie uniknie raczej porównań do Dami Im, a w tym zestawieniu tegoroczny występ australijski wypada raczej przeciętnie. Isaiah sprawia wrażenie dość niepewnego siebie. Momentami zdaje nam się, że boi się upadku z obracającego się podestu. Wokalnie jest w porządku, a sam utwór dzięki wizualizacjom ze zdjęciami wokalisty wypada nowocześnie i świeżo. Otoczenie dwóch mocnych ballad i głosów z Albanii i Gruzji również nie jest jednak zbyt sprzyjające.

Aleksandra Wąsek Aleksandra Wąsek 4 maja 201710:03

ALBANIA
Wokal Lindity wywołuje zażenowanie na twarzach dziennikarzy zgromadzonych w Centrum Prasowym. Nikt nie ma wątpliwości, że Albanii po raz kolejny nie zobaczymy w finale.
Strój wokalistki imitować ma kreację ślubną, pojawia się welon, ale biała suknia jest na tyle prześwitująca, że widać odchudzone nogi Lindity, z których wokalistka jest bardzo dumna.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201710:00

ALBANIA

Lindita ma na sobie biały, długi welon oraz srebrny cekinowy gorset, wykończony przy szyi białymi kwiatami. Wizualizacje na początku występu mają barwę zielono-szarą. Widoczne są na nich skały oraz podświetlone na zielono zamglone niebo. W trakcie refrenu pojawiają się znane z teledysku statki oraz zegary. Wokalistka jak zwykle daje popis możliwości wokalnych. Całość występu w porównaniu z Gruzją jest jednak dosyć statyczna.

Aleksandra Wąsek Aleksandra Wąsek 4 maja 201709:39

GRUZJA

Zobaczyć mogliśmy Tako w pełnej kreacji scenicznej. Wokalistka ma na sobie czerwony kostium z peleryną, który zawiera w sobie dużo prześwitujących elementów.

Wokalistka wyraźnie nie dała z siebie wszystkiego na pierwszej dzisiejszej próbie. Było słabiej niż w niedzielę, ale wciąż występ robi wielkie wrażenie.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201709:39

GRUZJA

Występ utrzymany w klimatach bondowskich. Niektóre ujęcia przywodzą na myśl Conchitę, zwłaszcza czerwony dym przypominający skrzydła tuż za plecami Tako. Całość jest skąpana w czerwieni, co dodaje utworowi dramatyzmu. Również Tako ubrana jest w czerwoną suknię. Dynamiczne ujęcia dodają temu wykonaniu wiele energii. To naprawdę bardzo dobry występ, a wokalnie jest po prostu znakomicie. Brawa!

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201709:14

SZWECJA
Robin poprawił się wokalnie i pomimo chórków, które w przeciwieństwie do Melodifestivalen śpiewają na żywo, występ brzmi i wygląda niemal identycznie jak w trakcie szwedzkich selekcji. Artysta zaczyna śpiewać na zapleczu, by po chwilę przenieść się na ustawione na środku sceny bieżnie. Występ zebrał umiarkowane oklaski, ale zapewne jest to spowodowane tym, że niczego nowego dziennikarze nie mogli się spodziewać.

Jakub Kasprzyk Jakub Kasprzyk 4 maja 201709:10

Witamy z areny! Z centrum prasowego pod scenę jest w tym roku naprawdę blisko. Wystarczy przejść przez drzwi oddzielające arenę od miejsca dla dziennikarzy, a następnie odszukać w korytarzu wejście do odpowiedniego sektora. Sama scena nie jest duża, ale przy wszystkich włączonych światłach oraz ekranach wygląda efektownie. W środku arena przypomina trochę tę wiedeńską, zwłaszcza jeśli chodzi o układ sceny, siedzień oraz green room.
Za chwilę Szwecja!

Our stage 🙂 #eurowizja #scena #Kijów #KasiaMoś #esc #eurovision #stage #Kyiv

A post shared by eurowizja.org | OGAE Poland (@eurowizjaorg) on

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPiąty dzień w Kijowie! Dziś druga próba Polski.
Następny artykuł[relacja na żywo] Eurowizja 2017 – próby dzień 6
Jakub Kasprzyk
Z wykształcenia lekarz, po godzinach pasjonat Konkursu Piosenki Eurowizji, podróży i języków obcych, zwłaszcza języka włoskiego i kultury śródziemnomorskiej. Eurowizję śledzę od występu Kasi Kowalskiej w Oslo, czyli od okrągłych 20 lat. Fascynuje mnie jako jedyne w swoim rodzaju widowisko łączące muzykę, kultury i języki, w którym jak w zwierciadle odbijają się różne aspekty europejskości. W redakcji zajmuję się Włochami, San Marino, Słowenią oraz od niedawna Australią.

1 KOMENTARZ