Przed nami pierwsze eurowizyjne wielkie emocje! Już za kilkadziesiąt minut odbędzie się jurorska próba I półfinału tegorocznego Konkursu. To właśnie na podstawie dzisiejszych występów składy jurorskie przyznają swoje punkty, które w 50% zaważą na awansie poszczególnych krajów do finału. Trzymajcie kciuki za Kasię Moś i śledźcie naszą relację, która rozpocznie się około 21.

Przypomnijmy, że w I półfinale wezmą udział:

 1. Szwecja
 2. Gruzja
 3. Australia
 4. Albania
 5. Belgia
 6. Czarnogóra
 7. Finlandia
 8. Azerbejdżan
 9. Portugalia
 10. Grecja
 11. Polska
 12. Mołdawia
 13. Islandia
 14. Czechy
 15. Cypr
 16. Armenia
 17. Słowenia
 18. Łotwa
Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201722:36

Dziękujemy Kochani, że byliście z nami. Trzymajmy kciuki za Kasię także jutro!

Dziś było bardzo dobrze, Kasia nie pozostanie niezauważona – występ jest bardzo dobry, podobnie jak wokal i praca naszej reprezentantki z kamerą. Pozostaje mieć nadzieję, że jurorzy zwrócą uwagę na polski występ, jego przesłanie i wartość artystyczną. Przesyłajmy Kasi pozytywne wibracje, bo jest to dla niej bardzo ważne.

Pozdrawiamy i zapraszamy do śledzenia naszych relacji z jutrzejszego dnia obfitującego w ogromne emocje!

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201722:32

Myśleliśmy, że to koniec na dzisiaj, ale okazało się, że z powodu problemów technicznych występ GRECJI ZOSTANIE POWTÓRZONY. To kolejna wpadka i kontrowersyjna decyzja organizatorów.

Grecja (II):

Podczas poprzedniego występu nie zadziałały mikrofony chórków podczas refrenu. Teraz nie słychać aż tak bardzo tego, że Demy obniżyła tonację, bo zostaje zagłuszona w kulminacyjnym momencie przez wspomagających ją wokalistów.

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201722:28

Słowenia:

Głównym atutem Omara jest z pewnością jego głos, który i tym razem go nie zawiódł. Mimo, że sama piosenka jest uważana za dość słabą, to występ jest relatywnie dobry – możliwe, że znajdą się widzowie, którzy zagłosują na nieco staroświecką, klasyczną balladę przedstawioną w ten sposób. Praca kamer poprawna.

Łotwa:

Wokalistka Triana Park jest najbardziej kolorową i ekstrawagancko ubraną artystką tego wieczoru. Piosenka inna niż wszystkie poprzednie, kolorowe wizualizacje, sporo efektów i ostatnia pozycja startowa to chyba recepta na awans. Na uwagę zasługują bardzo dobre, dynamiczne ujęcia.

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201722:22

Czechy:

Strój Martiny niestety niezbyt pasuje do występu. Wokalnie bardzo dobrze, ale nudne wizualizacje oraz fakt, że na scenie nie dzieje się absolutnie nic ciekawego może zadecydować o tym, że Barta nie przejdzie do finału. Z drugiej strony być może taki trochę romantyczny i spokojny występ zyska swoich fanów.

Cypr:

Wiadomo było, że Hovig ma niezłą choreografię i pomysł na występ. Ponadto, tym razem wykonał swój utwór nadspodziewanie dobrze (obyło się bez większych nieczystości). Szybki, taneczny kawałek zyska sympatię widzów, jednak nie mam takiej pewności co do jurorów, którzy mogą postawić na ambitniejsze propozycji

Armenia:

Na początku występu Artsvik puszczono piosenkę Czech i występ należało powtórzyć, co mogło nieco zestresować wokalistkę. Wszystko wyglądało dobrze, choć na poprzedniej próbie podobno brzmiało to o wiele lepiej. Jest to jednak nadal jeden z najlepszych występów tego półfinału. Nie ma wrażenia pustki na scenie, dobre wizualizacje i choreografia.

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201722:07

Mołdawia:

Energetyczny, wesoły występ, chyba najbardziej rozrywkowy z całej stawki tego półfinału. Dobry wokal, choreografia, wizualizacje, widzom z pewnością się spodoba. Mołdawska ekipa, podczas rozmów w green roomie ma dodatkową reklamę – puszczany jest klip z epic sax guyem, który potem zagrał na saksofonie na żywo. Jest to dość kontrowersyjne i może wydawać się nieco niesprawiedliwe w stosunku do innych uczestników.

Islandia:

Svala zaśpiewała swój utwór bez zarzutu. Ujęcia kamer pozostawiają dobre wrażenie, podobnie jak cały występ. Sama wokalistka jest dość charakterystyczna i zwraca uwagę.

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201721:59

Polska:

Uspokajamy – Kasia wykonała Flashlight bardzo dobrze! Współpracowała z kamerą, nawiązywała kontakt z widzami, pojawił się nawet kilka razy uśmiech :). Ujęcia mogłyby być odrobinę lepsze (tak, aby lepiej byłoby widzieć zwierzęta na wizualizacjach i użyty wiatr). Ogólnie całość na plus – bardzo elegancki, przemyślany występ, w którym Kasia pokazuje swój wokal. Trzymajmy kciuki za Kasię także jutro!

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201721:52

Finlandia:

Bardzo dobry, tajemniczy, ,,płynący” występ Finlandii. Tutaj wszystko do siebie doskonale pasuje – piosenka, wizualizacje, głos wokalistki, ujęcia kamer. Zaśpiewane bardzo dobrze, bez zaskoczeń.

Azerbejdżan:

Jak do tej pory chyba najciekawsze ujęcia kamer, szczególnie w pierwszej części utworu, gdy akcja dzieję się jakby w zamkniętym pokoju. Dihaj dopracowała refren, w czasie którego brzmi lepiej niż na dotychczasowych próbach (choć nadal trochę nieczysto, co pod koniec piosenki zaczyna irytować). Trzeba przyznać, że całość prezentacji zapada w pamięć, niemniej jednak jest dość dziwna.

Portugalia:

Salvador jako jedyny występuje na małej scenie wśród publiczności. Rusza się i zachowuje w specyficzny sposób, podobnie jak podczas krajowych preselekcji. Wokalnie bez zarzutu. Ujęcia kamer przedstawiają głównie samego wokalistę, ale czasem otwierają się też na publiczność trzymającą komórkowe latarki.

Grecja:

Żywiołowo, dużo się dzieje, ale nie widać interakcji między Demy, a tancerzami i wszystkim co dzieje się na scenie. W refrenie Demy obniżyła tonację przy ,,This is loooove”, śpiewając w ten sposób o wiele czyściej (bardzo psuje to odbiór piosenki i pozbawia jej punktu kulminacyjnego). Występ przeciętny.

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201721:33

Albania:

Lindita występuje w długim welonie, który potem zrzuca. Wokalnie bez zarzutu. Monumentalny występ wokalistki ze świetnym głosem. Całość jednak prezentuje się dość schematycznie i statycznie. Czy to wystarczy do awansu?

Belgia:

Na twarzy Blanche, ucharakteryzowanej zbyt błyszcząco, niezmiennie maluje się lekkie przerażenie. Ruchy są dość sztuczne i wykonane bez emocji. Belgijka wykonała swój utwór niepewnie, ze sporą liczbą nieczystych dźwięków, szczególnie w końcówce (niemniej jednak lepiej niż na poprzednich próbach, co warto podkreślić).

Czarnogóra:

Jeden z najgorszych wokali w tegorocznej Eurowizji. Występ bardzo komiczny z niedopracowaną choreografią i zabawnymi ruchami warkocza i ,,tańcem” Slavko. Jest interakcja z publicznością, wokalizy, świecące spodnie i wiele więcej. Jeden ze zdecydowanych kandydatów do zakończenia swojej przygody z Eurowizją już jutro.

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201721:21

Australia:

Isaiah wydaje się być nieco zdezorientowany i niepewny na scenie. Podczas występu chodzi po ruchomym podeście w dość komiczny sposób. Wokalnie poprawnie, ale bez iskry (pojawiło się kilka nieczystych dźwięków). Ujęcia nudne, podobnie jak większość występu.

Łukasz Wieloch Łukasz Wieloch 8 maja 201721:17

Szwecja:

Jeden z pewniaków do awansu. Występ zaczyna się z kulis i przebiega tak samo jak podczas Melodifestivalen. Wokalnie dobrze. Myślę, że nie będzie niespodzianki i Robina zobaczymy również w sobotę.

Gruzja:

Bardzo dobre wykonanie. Widać, że występ jest dopracowany, a Tamara daje z siebie absolutnie wszystko. Kilka ciekawych efektów, dość spektakularne wizualizacje. Wydaje mi się, że jurorzy mogą docenić tegoroczną propozycję Gruzji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł[relacja na żywo] Eurowizja 2017 – próby dzień 8
Następny artykułDziś o 21:00 pierwszy półfinał Eurowizji z udziałem Kasi Moś
Łukasz Wieloch
Pochodzący z Dolnego Śląska student matematyki, wielbiciel podróży i języków obcych, a w szczególności języka rosyjskiego. Swoją przygodę zarówno z OGAE jak i redakcją eurowizja.org rozpoczął dopiero w tym roku, mimo że Eurowizją pasjonuje się już od prawie 8 lat. Najbardziej w Konkursie lubi różnorodność piosenek, wielokulturowość imprezy i niesamowity spektakl rokrocznie zapewniany przez organizatorów. Szczególnie podobają mu się piosenki z Izraela i krajów słowiańskich, w tym m.in. ,,Jutro'' Jeleny Tomašević (Serbskie preselekcje: Beovizija, 2005), ,,I stand'' Gabrieli Gunčíkovej (Czechy, 2016) i ,,Hai'' Ofry Hazy (Izrael, 1983).

4 KOMENTARZE

 1. To straszne aby głosy jurorow polegały na probie.
  W epoce komputerow i szybkiego przesyłu informacji.
  Moze wstepne głosy powinny byc z proby jurorskiej, ale koncowe z faktycznego wystepu. Jesli ktos nie zdązy z głosami z faktycznego wystepu, to wtedy sie liczą głosy z jurorskiego – tak powino byc.

 2. Wydaje mi się, że odwrotnie do Michała Szpaka – Kasia Moś zyska punkty i uznanie w oczach panelu jurorów. Jednak to nie wystarczy do awansu. Moim zdaniem widzowie nie będą głosować na tę piosenkę, bo jest zwyczajnie nudna, poprawna, ale bez żadnego momentu kulminacyjnego. Aczkolwiek życzę naszej reprezentantce awansu. Cały półfinał wygra z pewnością Szwed, a i w finale będzie wysoko. Australia tak jak i Polska – swoją przygodę z Eurowizją zakończy w tym roku na półfinale.

  • A mi się właśnie wydaje, że Kasia Moś jeśli uda jej się choć trochę głosów od jury dostać to skończy lepiej niż Szpak, bo „polska diaspora” i tak zagłosuję na swoich obojętnie jaki chłam byśmy wystawili. W mojej opinii piosenka jest przeciętna, ale przynajmniej połowa eurowizyjnej stawki jest gorsza, więc nie ma co się martwić na wyrost.

   • no i okazało się, że miałeś rację. Aczkolwiek nie uważam, że rok temu to Polonia swoimi głosami wsadziła Szpaka na trzecie miejsce w finale. Póki co jeszcze daleko nam do Turków pod względem liczebności i mobilizacji. Zresztą, polskie dresy za granicą nie oglądają Eurowizji tylko Ligę Mistrzów.