O 21:00 czasu środkowoeuropejskiego (warszawskiego) rozpocznie się drugi półfinał 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zmagania 18 państw możemy śledzić m.in. w TVP 1, TVP Polonia i w Internecie. Mimo braku w tej stawce Kasi Moś, która we wtorek wywalczyła już awans do finału, warto spędzić wieczór z Eurowizją.

Wtorkowy półfinał Eurowizji na antenach TVP 1 i TVP Polonia śledziło średnio ponad 1,8 mln widzów (656 tys. w tzw. grupie komercyjnej), a sam występ Kasi Moś ponad 2,7 mln osób. Po 21:30 Eurowizja była najchętniej oglądanym programem w Polsce.

Już dziś o 20:20 telewizyjna Jedynka zaprasza na drugi odcinek programu Przed Eurowizją, w którym zaprezentuje kulisy koncertu. Punktualnie o 21:00 rozpocznie się pierwszy półfinał Eurowizji – do obejrzenia na żywo m.in. w TVP 1 i TVP Polonia.

Transmisja online i za granicą

Zmagania eurowizyjnych artystów można śledzić również w Internecie. Transmisja z komentarzem Artura Orzecha będzie dostępna na stronie eurowizja.tvp.pl, transmisję bez komentarzy zapewni oficjalny kanał Eurowizji na YouTube (tutaj). Polacy za granicą mogą oglądać konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto sprawdzić wcześniej ich program.

Kto na scenie?

Konkurs poprowadzą Timur Miroshnychenko, Volodymyr Ostapchuk oraz Oleksandr Skichko. Zobaczymy zmagania artystów z 18 państw. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

 1. Serbia – Tijana Bogićević In Too Deep
 2. Austria – Nathan Trent Running On Air
 3. Macedonia – Jana Burčeska Dance Alone
 4. Malta – Claudia Faniello Breathlessly
 5. Rumunia – Ilinca ft. Alex Florea Yodel It!
 6. Holandia – OG3NE Lights and Shadows
 7. Węgry – Joci Pápai Origo
 8. Dania – Anja Where I Am
 9. Irlandia – Brendan Murray Dying to Try
 10. San Marino – Valentina Monetta and Jimmie Wilson Spirit of the Night
 11. Chorwacja – Jacques Houdek My Friend
 12. Norwegia – JOWST Grab The Moment
 13. Szwajcaria – Timebelle Apollo
 14. Białoruś – Naviband Story of My Life
 15. Bułgaria – Kristian Kostov Beautiful Mess
 16. Litwa – Fusedmarc Rain Of Revolution
 17. Estonia – Koit Toome & Laura Verona
 18. Izrael – IMRI I Feel Alive

Jak głosować?

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje głosy przyznały 5-osobowe zespoły jury z 21 państw – poza 18 uczestnikami półfinału były to także Francja i Niemcy z tzw. Wielkiej Piątki oraz Ukraina, ubiegłoroczny zwycięzca. Dziś w tych 21 krajach zagłosują widzowie. Pozostałe państwa (jak Polska) mogą zapewnić transmisję koncertu, ale nie biorą udziału w głosowaniu.

Polacy przebywający na terenie któregoś z 21 krajów uczestniczących, bądź tylko głosujących w drugim półfinale i posiadający telefony z numerami obsługiwanymi przez lokalnych operatorów, mogą wziąć udział w głosowaniu (nie jest to możliwe w przypadku korzystania z roamingu na polskim numerze telefonu). Poparcie dla ulubionych piosenek można okazać dzwoniąc lub wysyłając smsy (numery zostaną podane w każdym kraju podczas transmisji) bądź poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną na iOS, Android i Windows Phone – jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie smsa premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych. Nie głosujemy na piosenkę kraju, na terenie którego przebywamy.

Głosy jury i widzów zostaną oddzielnie przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7, …, 2, 1 pkt.) i po zsumowaniu wszystkich punktów poznamy w przypadkowej kolejności 10 utworów z największą ich liczbą – te kraje awansują do sobotniego finału. Szczegółowe wyniki zostaną ujawnione dopiero po zakończeniu Eurowizji.

Kto wejdzie do finału?

Tego oczywiście nie wiemy, ale pewne wskazówki dają serwisy bukmacherskie. Po zebraniu danych z kilku największych można wróżyć, że faworytami do awansu są Bułgaria, Rumunia, HolandiaEstonia i Dania. Nieco słabiej wypadają, ale wciąż są w TOP10 bukmacherów, Węgry, Izrael, Austria, Białoruś i Norwegia. Praktycznie bez szans wydają się San Marino i Litwa.

* * *

Dołączcie do zabawy pobierając jedną z kart do głosowania: BBC, ESC, opracowaną przez Jacka Szczepańskiego z OGAE tutaj lub bardzo uproszczoną tutaj. Ekscytującego wieczoru!


Źródła: eurovision.tv, eurowizja.tvp.pl, oddschecker.com, fot.: projekt Ernest Wietrzychowski (OGAE Polska) na podstawie materiałów eurovision.tv, TVP oraz OGAE Polska.

1 KOMENTARZ

 1. Moja karta z BBC na dzisiejszy półfinał po wystawieniu ocen za studyjne wersje piosenek póki co mówi: Serbia, Macedonia, Holandia, Węgry, Dania, Irlandia, Norwegia, Szwajcaria, Bułgaria i Estonia. Coś się pewnie pozmienia po występach, ale jak połowa z tego wejdzie to będzie dobrze. Zdecydowanie dzisiaj przeciwko Rumunii i Litwie (a obawiam się obu tych diaspor w głosach tele), nie trawię też Austrii, ale ponoć na żywo dużo zyskuje, no i mimo całego mojego uwielbienia dla królowej Valentiny to „nie” dla San Marino, resztę przeżyję…