Już za niecałą godzinę rozpocznie się drugi półfinał 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Na żywo relacjonować będziemy zmagania osiemnastu państw o awans do wielkiego finału konkursu. Bądźcie z nami!

O 21:00 czasu środkowoeuropejskiego rozpocznie się drugi półfinał 62. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Kijowie. Przed nami emocjonujące zmagania osiemnastu wykonawców o wejście do sobotniego finału. Rywalizacja konkursowa rozpocznie się występem Serbii, a zakończy prezentacją Izraela. Przypomnijmy artystów, którzy pojawią się na scenie:

 1. Serbia – Tijana Bogićević In Too Deep
 2. Austria – Nathan Trent Running on Air
 3. Macedonia – Jana Burczeska Dance Alone
 4. Malta – Claudia Faniello Breathlessly
 5. Rumunia – Ilinca i Alex Florea Yodel It!
 6. Holandia – O’G3NE Lights and Shadows
 7. Węgry – Joci Papai Origo
 8. Dania – Anja Nissen Where I Am
 9. Irlandia – Brenday Murray Dying to Try
 10. San Marino – Valentina Monetta i Jimmie Wilson Spirit of the Night
 11. Chorwacja – Jacques Houdek My Friend
 12. Norwegia – JOWST i Aleksander Walmann Grab the Moment
 13. Szwajcaria – Timebelle Apollo
 14. Białoruś – Navi Historyja majho życcia
 15. Bułgaria – Kristian Kostow Beautiful Mess
 16. Litwa – Fusedmarc Rain of Revolution
 17. Estonia – Koit Toome i Laura Verona
 18. Izrael – IMRI I Feel Alive

Zapraszamy do śledzenia naszych doniesień również w mediach społecznościowych: 
✦ FACEBOOK: https://www.facebook.com/eurowizjaorg/
✦ INSTAGRAM: https://www.instagram.com/eurowizjaorg/
✦ TWITTER: https://twitter.com/eurowizja_org
✦ SNAPCHAT: eurowizja

grafika: Krzysztof S.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:10

AUSTRIA W FINALE!!! Faworyzowana „Verona” z Estonii poza finałem, podobnie jak reprezentanci Irlandii, Litwy, Malty, San Marino, Macedonii, Serbii i Szwajcarii.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:09

Holandia w finale! Jeden z faworytów odpadnie… Estonia? Austria?

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:08

Rumunia i Norwegia dołączają do grona finalistów! Gdzie Austria?

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:06

Dania i Izrael w finale!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:06

Jacques Houdek z Chorwacji i Joci Papai z Węgier awansowali!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:05

Białoruś w finale!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:04

Pierwszym krajem w finale jest… BUŁGARIA!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:02

Czas na wyniki!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201723:02

Co za incydent! Janie Burczeskiej z Macedonii na wizji oświadczył się chłopak. Piosenkarka przyjęła zaręczyny! Gratulacje!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:47

Na scenie taneczny pokaz ukraińskiej grupy tańca współczesnego Apache Crew. Robi wrażenie!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:46

Głosowanie zakończone! Niedługo poznamy ostatnich finalistów Eurowizji 2017!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:31

Czas na głosowanie Europy! Dla widzów podsumowanie wszystkich występów. Kto awansuje?

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:25

IZRAEL

Dzisiejszą stawkę zamyka Imri Ziv taneczną piosenką „I Feel Alive”. Piosenkarz uwodził wyglądem (ach, te nieogolone pachy…), ale tradycyjnie odstraszał wysokimi dźwiękami, którym do czysto zaśpiewanych bardzo daleko. Czy taneczna prezentacja zapewni Izraelowi awans? Przeczuwamy, że tak.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:22

ESTONIA

Prezentacja Estonii rozpoczęła się drobną wpadką techniczną – mikrofon Laury nie zadziałał, przez co nie usłyszeliśmy aż dwóch słów rytmicznego utworu „Verona”. Po chwili widzowie już usłyszeli głos piosenkarki, a po kilku sekundach ujrzeli przystojnego Thomasa Andersa Koita Toome’a. Awans? Raczej pewny, choć liczymy na niespodziane „flopnięcie”, ku dobru poziomu muzycznemu finału.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:20

LITWA

Żartowałem. Zespół Fusedmarc przekrzyczał (niby czysto, no ale wciąż…) swoje trzy minuty. Czy widzowie to kupią? A może zagłosują w obawie o wydrapanie oczu przez bardzo długie tipsy wokalistki, Viktorii Ivanovskiej? Oby reprezentacja pozostawa w finale.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:18

LITWA

Je jeee!!! Je jeee!!!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:13

BUŁGARIA

Utalentowany i pewny siebie Kristian Kostow porwał wykonaniem piosenki „Beautiful Mess”. Rewelacyjna prezentacja, zawierająca hologramy, robi wrażenie, choć nie ukrywamy, że momentami jest dość nudna. Przeczuwamy awans do finału z jednego z najwyższych miejsc. Może nawet pierwszego? Oby.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:10

BIAŁORUŚ

Przed widzami prezentują się reprezentanci Bułgarii, czyli duet Navi. Bardzo ładny obrazek na ekranie, dobre wokale i współpraca między piosenkarzami. Zgromadzeni w centrum prasowym fani grupy skupili na sobie całą uwagę zagranicznych dziennikarzy niczym Polacy we wtorek, gromadząc się i wspólnie kibicując „swoim”. Urocze. Awans pierwszej w historii białoruskojęzycznej piosenki na scenie Eurowizji bardziej niż pewny.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:04

SZWAJCARIA

Zespół Timebelle na scenie. Wokalistka grupy, piękna Miruna Manescu, znów wygląda niczym Wielki Ptak z „Ulicy Sezamkowej”, ale za to eksponuje swoje seksowne nogi oraz prezentuje niezłe warunki wokalne. Choć bardzo chciałbym usłyszeć ten kawałek w finale, awansu raczej nie będzie…

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201722:00

NORWEGIA

Zdecydowanie jeden z największych faworytów do awansu do finału. JOWST oraz towarzyszący mu Aleksander Walmann zmietli scenę kawałkiem „Grab the Moment”. Liczymy, że jurorzy docenili tę prezentację, a widzowie chętnie oddadzą na nie swoje głosy. Obstawiamy awans do finału z jednego z pierwszych miejsc.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:56

CHORWACJA

Jeden z występów wzbudzających największe emocje. Jacques Houdek i jego piosenka „My Friend” wykonana zarówno popowo, jak i operowo, świetnie prezentuje się w tzw. „obrazku”. Choć całość trąci myszką i pachnie kiczem na kilometr, reprezentacja Chorwacji może być spokojna o awans do finału. Występ bardzo ciekawie wygląda na ekranie.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:54

SAN MARINO

Eurowizyjna idolka (doprawdy nie wiem, dlaczego…) Valentina Monetta i znany w Polsce dzięki udziałowi w programie „Must Be the Music. Tylko muzyka” Jimmie Wilson rozgrzali widzów dyskotekową piosenką „Spirit of the Night”. Oboje dobrze brzmieli na scenie, występ można zaliczyć do udanych. Czy jednak będzie finał? Raczej w to nie wierzymy.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:50

IRLANDIA

Młodziutki Brendan Murray pojawił się na scenie, na której zaśpiewał nudny numer „Dying to Try”. Choć chłopak robi, co może, najciekawszym elementem mdłego występu wciąż jest wielki balon, na którym stoi piosenkarz. Nie pomagają nawet czysto wykonane „góry” w drugiej części utworu. Przeczuwamy jedno z ostatnich miejsc w tym półfinale.

PS. Czy tylko my wciąż mylimy się i podczas słuchania wyobrażamy sobie śpiewającą nastolatkę?!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:45

DANIA

Piękna Anja Nissen już na scenie. Jej wpadająca w ucho ballada „Where I Am” została wykonana na najwyższym poziomie, ciekawe pokazano ją na eurowizyjnej scenie. Nie brakuje złotego deszczu, tak uwielbianego przez fanów Eurowizji. Całość jest jednak zbyt cukierkowa, przez co awans nie jest taki pewny. Oby się udało.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:40

WĘGRY

Joci Papai prezentuje język węgierski na scenie Eurowizji, ujmująco wykonując numer „Origo”. Prezentacja jest bardzo ciekawa, a piosenkarzowi towarzyszy tancerka tańcząca bardzo dynamiczny układ choreograficzny, charakterystyczny dla kultury romskiej. Jest to jeden z pewniaków do awansu. Oby mu się udało.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:33

HOLANDIA

O’G3NE, czyli siostry Lisa, Amy i Shelley Vol reprezntujące Holandię, prezentują kawałek „Lights and Shadows”. Numer jest wykonany przez nie naprawdę przyzwoicie, wciąż mamy wrażenie, że brzmią niczym po użyciu auto-tune’a. Choć dziewczyny mają po dwadzieścia kilka lat, w niekorzystnych dla ich sylwetek kreacjach wyglądają nawet do 10 lat starzej. Czy awansują do finału? Nie wiadomo. Jeśli tak, to z jednego z ostatnich miejsc.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:30

RUMUNIA

Czas na jodłująco-rapujący duet Ilinca i Alex Florea. Para świetnie bawi się na senie, a ich utwór „Yodel It!” rozruszał nie tylko widzów, ale też dziennikarzy zgromadzonych w centrum prasowym. Awans murowany.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:28

MALTA

Na scenie Claudia Faniello, do złudzenia przypominają Helenę Paparizou, zwyciężczynię Eurowizji 2005. Pompatyczna, dobrze wykonana ballada „Breathlessly” z pewnością zapewni krajowi awans do finału.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:20

MACEDONIA

Czas na Janę Burczeską z dynamiczną piosenką „Dance Alone”. Pomimo dobrego głosu i niezłego pomysłu na występ, reprezentantka Macedonii bardzo mechanicznie i sztywno wykonuje seksowną choreografię. Jesteśmy dobrej myśli i liczymy na awans tego kraju.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:17

AUSTRIA

Jako drugi przed widzami zaprezentuje się Nathan Trent z Austrii. Jego piosenka „Running on Air”, pretendująca do miana radiowego przeboju, brzmi dobrze. Widać, że reprezentant bardzo cieszy się z bycia na scenie. Miejmy nadzieję, że widzom się spodoba i dopuszczą go do finału.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:12

SERBIA

Na pierwszy ogień idzie Tijana Bogićević z utworem „In Too Deep”. Na samym początku nie widać twarzy artystki, co wygląda bardziej na wpadkę techniczną niż zamierzony efekt. Biała suknia zniekształca figurę piosenkarki. Ona sama broni się całkiem dobrym wokalem. Prezentację uatrakcyjnie pónagi tancerz, który świetnie tańczy. Jeśli będzie awans, to raczej z miejsc 8-10.

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201721:06

Na scenie prowadzący konkurs: . Timur udał się do tzw. green rommu. Pozostali dwaj prezentują zwycięskie piosenki Eurowizji w zupełnie nowej, folkowej wersji. „Fairytale” , „My Number One”, „Euphoria” i „Rise Like a Phoenix” w wykonaniu ukraińskiego chóru brzmią wręcz rewelacyjnie!

Sergiusz Królak Sergiusz Królak 11 maja 201720:53

Już zaraz zaczynamy. 8 minut do rozpoczęcia koncertu!