W dniu wczorajszym świat eurowizyjny poniósł ogromną stratę. Trzykrotna reprezentantka Holandii w Konkursie Piosenki Eurowizji Sandra Reemer przegrała walkę z rakiem. Miała 66 lat.

Artystka zmarła w wyniku powikłań związanych z rakiem piersi. Chorowała od lat, jednak do końca zwlekała z podjęciem leczenia. Rik Luijcx, manager i przyjaciel wokalistki poinformował, że Reemer została w zeszłym tygodniu przyjęta do szpitala w związku z nowymi badaniami którym miała zostać poddana. Niestety zdały się one na nic. Sandra Reemer zmarła we wtorek 7 czerwca w wieku 66 lat.
Nieszczęśliwa diagnoza została postawiona artystce w 2017 roku, jednak stadium na jakim znajdował się rak świadczyło o tym, że komórki rakowe rozwijały się u Reemer od dłuższego czasu. Sama wokalistka czuła, że coś jest nie tak podczas nagrań do programu Goude Jaren, jaki nagrywała dla niderlandzkiego nadawcy publicznego. Reemer przebywała wówczas w Indonezji, która była jej krajem pochodzenia. Od kilku miesięcy chodziłam z guzkiem w piersi o jakim, podobnie do wielu kobiet, nawet nie zdawałam sobie sprawy. Myśłałam i miałam nadzieję, że to  nic poważnego i nareszcie samo zniknie. Mój lekarz wciąż nalegał, że da mi skierowanie do specjalisty, ale ja zawsze miałam wymówkę – tak o swojej chorobie Reemer opowiadała jeszcze w marcu tego roku w wywiadzie dla dziennika De Telegraaf.

Przygoda z Eurowizją to nie jedyne co spotkało artystkę w trakcie swojej kariery. W rodzimej Holandii należała Reemer do jednej z bardziej znanych i lubianych wokalistek. Swoją przygodę z muzyką rozpoczeła w roku 1966 kiedy wspólnie z muzykiem i autorem piosenek Driesem Holtem stworzyli duet Sandra & Andres. To wlaśnie z tym artystą po raz pierwszy pojawiła się ona na eurowizyjnej scenie. Ich propozycja Als het om liefde gaat osiągnęła w konkursie najlepsze bo czwarte miejsce z dorobkiem 106 punktów (najwięcej z Finlandii, Wielkiej Brytanii i b. Jugosławi). Duet zakończył współpracę  trzy lata póżniej.

W roku 1976 roku Reemer już jako solistka powróciła do udziału w konkursie. Odbywał się on wówczas się w Hadze. Utwór The party’ s over now poradził sobie trochę gorzej, bowiem uplasował się ostatecznie na 9.miejscu otrzymując najwięcej głosów z Izraela, Grecji i Portugalii. W 1979 roku Reemer pojawiła się po raz ostatni w charakterze głównego wykonawcy. Jej kompozycja Colorado  uplasowała się na 12. miejscu, jednak stała jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych utworów jakie mieliśmy okazję usłyszeć na Eurowizji z Holandii. Ponadto Colorado dotarło w kilku europejskich krajach do top 5 najpopularniejszych utworów. Głównie w Skandynawii utwór radził sobie bardzo dobrze. Epizod eurowizyjny Sandra Reemer zamknęła w 1983 roku pojawiając się jako członkini chórku towarzyszącego Bernadette. Kompozycja Sing me a song  zakończyła rywalizację na 11. miejscu.

W latach osiemdziesiątych kariera muzyczna artystki zwolniła tempa i skupiła się ona przede wszystkim na pracy w telewizji. Artystka otrzymała nawet własny program zatytułowany De show van de maand. Po kilku latach intensywnej działalności telewizyjnej Reemer zdecydowała się w 1987 roku na wydanie albumu zatytułowanego Best of my love  z coverami znanych miłosnych piosenek. Jej póżniejsze autorskie single jak Unforgettable oraz She’s the one radziły sobie słabo na krajowych listach przebojów. Ożywienie kariery muzycznej nastąpilo w latach 90., kiedy wokalistka rozpoczęła projekt The Dutch Divas w ktorym występowała u boku takich wokalistek jak Marga Bult (ESC 1987) Maggie MacNeal (ESC 1980). Późniejsza praca artystyczna Sandry Reemer obejmowała przede wszystkim udziały w programach telewizyjnych i współpracy przy ich realizacji. Ponadto aktywnie występowała dla publiczności w czasie takich eventów jak Manhattan aan de Maas, Amsterdam Diner czy Gay Pride. W 2008 roku zalożyła fundację skupiającą się na działaniach mających zapewnić edukację wśród dzieci z krajów rozwijających się. Udało jej się pomóc ponad 500 dzieciom z kilku państw afrykańskich, Indonezji i Guatemali. W 2010 roku Sandra Reemer była inicjatorką wystawy w amsterdamskim Lloyd Hotel poświęconej historii eurowizyjnych sukienek, w jakich miały okazję występować reprezentantki Holandii. Trzy lata temu została współprowadzącą imprezy eurowizyjnej Eurovision in Concert jaka odbywa się co roku w Amsterdamie.

źródło: nu.nl; songfestival.be
foto: Jan Vis
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego Polska nie wygrywa Eurowizji?
Następny artykułEurope, start voting now… again! Kluby OGAE wybierają zwycięzcę Eurowizji Drugiej Szansy!
Karol Bołotin
W Stowarzyszeniu OGAE Polska od 2008 roku. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzałem w telewizji w 2003 roku, kiedy miastem gospodarzem była Ryga. Każdy członek rodziny miał wówczas swój ulubiony kraj na jaki głosował. Tradycyjnie tylko mojej mamie udało się wytypować zwycięzcę. Sertab była jej faworytką od samego początku. Natomiast wśród wszystkich artystów którzy sięgnęli po eurowizyjne trofeum, do grona moich osobistych ulubieńców zaliczam Conchitę, Carolę oraz Dane International. Jeżeli chodzi o państwa które lubię najbardziej, to zdecydowanie muszę wymienić Szwecję (co raczej nie powinno dziwić), jak również Hiszpanię, Francję i Holandię. Tą ostatnią opiekuję się również w swojej pracy dla eurowizja.org. Królestwo Niderlandów jest zdecydowanie najbliższe mojemu sercu ponieważ to tutaj mieszkam i pracuję na co dzień.