To już pewne! Eurowizja 2018 w Lizbonie!

0
2586

Zaraz po zwycięstwie Salvadora Sobrala, dyrektor telewizji Rádio e Televisão de Portugal (RTP) zasugerował, że 63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Lizbonie. Dzisiaj wieczorem, ta zapowiedź została zrealizowana. 

Pomimo, że Lizbona – stolica Portugalii była oczywistym kandydatem do ugoszczenia przyszłorocznego Konkursu Eurowizji, to pojawiały się również propozycje innych miast, które chciały podjąć się organizacji Konkursu (więcej TUTAJ).

Już wczoraj wieczorem dziennik Observador podał do wiadomości, że to właśnie stolica kraju będzie gościć Konkurs. Ostatecznie, zgodnie z oczekiwaniami Lizbona została potwierdzona jako gospodarz Eurowizji. Przyszłoroczny Konkurs odbędzie się 810 i 12 maja w MEO Arena. Jest to obiekt zbudowany z myślą o EXPO’98. Arena jest w stanie pomieścić 20 000 widzów. Gościła m.in. MTV Music Awards (2005) czy koncerty Madonny, Shakiry, Iron Maiden i Guns N’Roses.

Foto: visitlisboa.com

Główny nadzorca wykonawczy z ramienia EBU – Jon Ola Sand przy okazji ogłoszenia miasta-gospodarza stwierdził: Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru Lizbony. Zarówno miasto i wybrana arena przygotowały kompletny plan i nie możemy się doczekać przygotowań do pierwszej w historii Eurowizji w Portugalii. Chcemy pogratulować RTP za przeprowadzenie profesjonalnej oceny wszystkich zgłoszeń.

W podobny sposób wyraził się dyrektor RTP – Gonçalo Reis: Organizacja Konkursu Eurowizji 2018 to wspaniała szansa dla Portugalii i Lizbony oraz całego przemysłu rozrywkowego w kraju. Chcemy pokazać możliwości naszej kreatywności.

Lizbona to jedno z najstarszych miast w Europie i jeden z najpopularniejszych celów turystycznych na Starym Kontynencie. Znajdująca się nad Oceanem Atlantyckim stolica Portugalii ma prawie 2,7 miliona mieszkańców.

Telewizja RTP w swojej prezentacji miasta-gospodarza zaznaczyła położenie Lizbony, jej historię związaną z odkryciami geograficznymi oraz portowy charakter. Wskazano, że dzięki temu stolica Portugalii reprezentuje sobą te wartości, które przyświecają Konkursowi Eurowizji: szacunek, tolerancja oraz chęć wspólnego świętowania i chęć bycia razem.

Portugalia wygrała dzięki utworowi Amar Pelos Dois wykonywanego przez Salvadora Sobrala. Ta propozycja zdobyła rekordową ilość 758 punktów.

Źródło: eurovision.tv, Observador 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSłowenia wygrywa Eurowizję Chórów!
Następny artykułEurowizyjne #ThrowBackThursday
Maciej Sychowiec
W OGAE Polska od 2007 roku, a w redakcji od 2008. Od 2016 jestem redaktorem naczelnym portalu. W ramach redakcji zajmuję się głównie Finlandią, Estonią i Szwecją oraz krajem-gospodarzem. Przygoda z Konkursem zaczęła się w 1998 roku kiedy zafascynowała mnie prezentacja wyników. Eurowizję cenię za różnorodność na wszelkich możliwych polach oraz impuls do poznawania poszczególnych rynków muzycznych. Wśród swoich ulubionych utworów mam "Deli" (2008), "Leave me alone" (2007), "Birds" (Holandia 2013), "Something better" (2014) "A monster like me" (2015), "1944" (2016).