Telewizja BBC informuje, że reprezentant Wielkiej Brytanii w Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie zostanie ponownie wybrany głosami widzów programu You Decide. Do 27 października przyjmowane są zgłoszenia utworów.

Od ostatniego zwycięstwa Wielkiej Brytanii w Eurowizji minęło 20 lat i był to średnio najsłabszy okres UK w konkursie. Tegoroczne 15. miejsce Lucie Jones jest najlepszym wynikiem Brytyjczyków od 11. pozycji grupy Blue w 2011 i można go uznać za umiarkowany sukces. Być może właśnie dlatego telewizja BBC postanowiła po raz kolejny oddać wybór eurowizyjnego reprezentanta w ręce publiczności. Szczegóły dotyczące show You Decide zostaną podane jeszcze w tym roku, tymczasem do 27 października BBC czeka na eurowizyjne propozycje.

Kompozytorzy i autorzy tekstów mogą zgłosić tylko 1 utwór. Aby tego dokonać wystarczy wysłać email na BBCEurovisionSubmissions@bbc.co.uk z tytułem piosenki, nazwą wykonawcy i nazwiskami autorów. W wiadomości zwrotnej wysłane zostaną instrukcje dotyczące sposobu wysłania wideo z nagraniem kompozycji. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Podobnie jak przed rokiem wszystkie propozycje zostaną ocenione przez przedstawicieli brytyjskiego fanklubu Eurowizji, OGAE UK, którzy wyłonią krótką listę najlepszych. BBC zastrzega jednak, że do zaśpiewania piosenek może wytypować innego artystę niż podany w zgłoszeniu. Telewizja informuje też, że równocześnie będą prowadzone rozmowy z profesjonalistami i czołowymi kompozytorami oraz autorami tekstów. Stacja chce, by zgłaszane utwory charakteryzowały się słowami pełnymi emocji, niezapomnianymi melodiami i doskonałą produkcją. Ale ponieważ na eurowizyjny sukces może mieć wpływ także oryginalność i element zaskoczenia, zatem mile widziane będą również piosenki kreatywnie świeże, odważne i w jakimś stopniu inne.

Czy Wielka Brytania jest jeszcze w stanie wrócić do czołówki Konkursu Piosenki Eurowizji? Na 60 eurowizyjnych startów UK może pochwalić się 5 zwycięstwami i aż 15-krotnym zdobyciem miejsca 2. Łącznie dokładnie 31 razy Brytyjczycy zajmowali miejsce nie gorsze niż 6. W ostatnim 20-leciu częściej były to już jednak pozycje bliżej końca niż początku stawki. Co zawiodło? Dlaczego państwo, z którego pochodzą takie gwiazdy ostatnich lat jak AdeleColdplay czy Ed Sheeran, tak słabo wypada na Eurowizji? Czy Katrina & The Waves długo jeszcze będzie wymieniana jako ostatni zwycięzca z Wielkiej Brytanii?

Źródła: bbc.co.uk, fot: bbc.co.uk

1 KOMENTARZ