Wbrew poprzednim doniesieniom Česká televize decyduje się na przeprowadzenie narodowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Reprezentant Czech zostanie wybrany spośród 6 artystów przy udziale międzynarodowego jury.

Gdy Česká televize rozpoczęła nabór eurowizyjnych zgłoszeń, poinformowała, że nie zdecyduje się na razie na organizację narodowych eliminacji, a reprezentant Czech zostanie wybrany wewnętrznie, o czym pisaliśmy tutaj. Do telewizji napłynęło ponad 400 kompozycji, choć tylko 36 pochodziło od czeskich twórców – ich przegląd możecie sobie przypomnieć tutaj. Dziś szef czeskiej delegacji, Jan Frost Bors, zaskoczył fanów informacją o publicznych eliminacjach do Eurowizji.

Czeskie selekcje zostaną zorganizowane w styczniu 2018, po 10-letniej przerwie. Listę 6 finalistów poznamy 8 stycznia, a wkrótce po tym będziemy mogli przesłuchać ich propozycje na stronie stacji oraz na Facebooku. Zwycięzca zostanie wybrany głosami widzów i jury, przy współudziale jury zagranicznego oraz zagranicznych fanów, którzy otrzymają możliwość głosowania przez oficjalną eurowizyjną aplikację.

Na faworyta fanów wyrasta Mikolas Josef z utworem Lie to Me, który potwierdził zgłoszenie tej piosenki do czeskich eliminacji. To nowoczesna piosenka łącząca elementy trapu i R&B, z chwytliwą domieszką popu. Czy w razie zakwalifikowania się do finału czeskich selekcji ma szansę na bilet do Lizbony i dobre miejsce podczas Eurowizji 2018?

Z kolei strona Czech Eurovision Song Contest na Facebooku donosi, że inny czeski wokalista, Jakub Ondra, otrzymał informację o zakwalifikowaniu się do finałowej szóstki z piosenką Cast the Line. Jeśli ta informacja się potwierdzi, czeskie eliminacje mogą obfitować w utwory bardzo wysokiej jakości.

Źródła: idnes.cz, wiwibloggs.com, twitter.com @Frostwii, fot: mikolasjosef.com, jakubondramusic.com, współpraca: Ignacy Sroka