Już w tę sobotę, 16 grudnia, ośmioro uczestników zmierzy się w 15. edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Od poniedziałku trwają próby występów solowych i grupowych układów choreograficznych. Czy Polska ma szansę obronić tytuł?

Eurowizja dla Młodych Tancerzy to konkurs przeznaczony dla osób w wieku 16-21 lat, niezajmujących się profesjonalnie tańcem. Reprezentacje poszczególnych państw mogą składać się z 1 lub 2 osób (w tym roku duety nie pojawiają się). Występy solowe i grupowe są oceniane przez profesjonalne jury. Dwoje najlepszych tancerzy przejdzie do rundy finałowej, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę. Poprzednią edycję konkursu wygrała pochodząca z Poznania Viktoria Nowak. Było to drugie zwycięstwo Polski – w 2001 pierwsze grand prix dla naszego kraju wywalczył duet David & Marcin Kupinski.

Od poniedziałku uczestnicy tegorocznej edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy trenują układy choreograficzne. Podczas sobotniego show zaprezentują 2-minutowe występy solowe, przygotowane przez choreografów z własnych państw, ale zostaną też podzieleni na dwie 4-osobowe grupy, dla których choreografie ułożył Petr Zuska. Środa będzie dla młodych tancerzy dniem odpoczynku i możliwością poznania stolicy Czech, Pragi.

Eurowizja dla Młodych Tancerzy jest organizowana co dwa lata od 1985 (z przerwą w latach 2007 i 2009). Rekordzistą z 5 zwycięstwami na koncie jest Hiszpania, a jedynym nieeuropejskim państwem biorącym dotąd udział w konkursie jest Kanada.

Źródła: youngdancers.tv, fot: Stijn Smulders, youngdancers.tv

1 KOMENTARZ