Nieco ponad miesiąc pozostał do zakończenia sezonu preselekcyjnego, a zarazem do finału duńskich preselekcji. Dania będzie wybierała swojego reprezentanta na Eurowizję 2020 niemalże na ostatku, gdyż 7 marca. Stacja DR, jak obiecała wcześniej, prezentuje utwory wszystkich finalistów.
Tydzień temu poznaliśmy rozstrzygnięcie głosowania internautów. Dzięki ich zaangażowaniu swoje miejsca w finale zajęli Kenny Duerlund, Ben & Tan i Sander Sanchez.
https://eurowizja.org/dansk-melodi-grand-prix-finalisci/
Dania na Eurowizji 2020: jurorzy mają głos
Ale to nie wszystko! Spośród sześciu pozostałych propozycji, które znalazły się w radiowych półfinałach wyłoniono jeszcze dwie. Są to tak zwane dzikie karty, przyznane przez regionalnych jurorów półfinału DMGP. Wyjątkowe uznanie otrzymali:
Jamie Talbot – Bye Bye Heaven (Aron Blom, Hampus Eurenius & Tom Oehler)
Jamie to 31-letni piosenkarz, o którym kraj usłyszał dzięki udziale w jedenastej edycji programu X-Factor. Tam zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie z trio, Place on Earth. Do tej pory wydał cztery single: Goldmine (2018), Before We Drown (2019), Nightmare (2019) i Bye Bye Heaven, który zgłosił do tegorocznej edycji Dansk Melodi Grand Prix.
Emil – Ville Ønske Jeg Havde Kendt Dig (Emil Vestergaard Klausen, Esben Svane, Gavyn Matthew Bailey & Tim Schou)
Emil ma 19 lat i sam pisze piosenki, które wykonuje. Tym razem pomogą mu Matthew Bailey i Tim Schou, którzy reprezentowali Danię na Eurowizji w 2011 roku jako A Friend in London. Na co dzień to amator ambitnego kina i student teologii.
Dansk Melodi Grand Prix 2020: automatyczni finaliści
Dziewięć propozycji, z których aż pięć (to więcej, niż pierwotnie zakładano) otrzymało szansę wyjazdu do Rotterdamu to tylko przedsmak przed prawdziwym ogłoszeniem, jakim miała być druga połowa stawki finałowej. W niej znaleźli się:
- Isam B – Bølger (muzyka i tekst: Isam Bachiri, Babak Vasili & Morten Woods)
- Maja og De Sarte Sjæle – Den eneste goth i Vejle (muzyka i tekst: Timo Mastrup-Andersen)
- Benjamin Kissi – Faith (muzyka i tekst: Benjamin Kissi, Frederik Tao Nordsøe Schjoldan & Gisli Gislason)
- Sys Bjerre – Honestly (muzyka i tekst: Sys Bjerre & Lasse Lyngbo)
- Jasmin Rose feat. RoxorLoops – Human (muzyka i tekst: Erik Smaaland, Gavin Jones & Grace Risch & Lise Cabble)
Posłuchaj finałowych utworów Dansk Melodi Grand Prix 2020!
W stawce jest między innymi Isam B, były członek popularnego dwie dekady temu zespołu Outlandish, twórców hitu o zasięgu europejskim, Aicha. To także autor słów do piosenki Should’ve Known Better, z którą Soluna Samay reprezentowała Danię na Eurowizji w 2012 roku. Sys Bjerre też ma związki z konkursem – w 2014 i 2017 roku była członkinią duńskiego jury oceniającą eurowizyjne propozycje.
Z kolei na Eurowizji w roli artysty był już RoxorLoops. W 2011 roku reprezentował Belgię jako członek formacji Witloof Bay. Grupa zajęła 11. miejsce w drugim półfinale z dorobkiem 53 punktów. Piosenkę, którą w tym roku wykona w finale DMGP napisali twórcy kompozycji biorących udział w innych selekcjach. Erik Smaaland jest autorem singla Reina Alexandra, z którą wystąpi w tegorocznym finale norweskiego Melodi Grand Prix. Gavin Jones ma na knocie utwór napisany dla Molly Hammar na szwedzkie Melodifestivalen w 2015 roku. Lise Cabble jest współautorką piosenek reprezentujących Danię na Eurowizji w 1995, 2011, 2013 i 2019 roku.
Dansk Melodi Grand Prix 2020: co, gdzie i kiedy?
Śladami preselekcji: Duńskie poczucie komfortu na peryferiach, czyli Dansk Melodi Grand Prix
Finał Dansk Melodi Grand Prix 2020 jest zaplanowany na 7 marca w Royal Arena. Poprowadzić ma go para znanych aktorów: Hella Joof oraz Rasmus Bjerg. Ten drugi miał już okazję pojawić się w DMGP, ale jego wersji dziecięcej, jako miś Bruno. Ponadto po raz pierwszy od 1999 roku koncert ma uświetnić Orkiestra Antonelli, która gra między innymi w lokalnej wersji Tańca z Gwiazdami.
Dania na Eurowizji
Dania za wszelką chce utrzymać dobrą passę awansów do finału. Złoty środek na problem znaleziono już w 2017 roku dzięki Anji Nissen, która z Where I Am dostała się do finału Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie zajęła mierne 20. miejsce. Później już było tylko lepiej. W Lizbonie Rasmussen zdobył uznanie fanów – wiking liczył się w walce o eurowizyjny mikrofon, lecz ostatecznie zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu. Dotychczasową duńską historię kończy Leonora. Jej awans do sobotniego Koncertu Głównego był dla międzynarodowej publiczności szokiem. I tym razem skończyło się dla Duńczyków dobrze, bo artystka zajęła dwunaste miejsce. Dania na Eurowizji wygrywała trzy razy, ostatnim razem w 2013 roku za sprawą Emmelie de Forest.