W piątek, 27 lutego 2015, na antenie irlandzkiej telewizji RTÉ One odbędzie się specjalna edycja programu The Late Late Show, podczas której rozegrane zostaną irlandzkie eliminacje eurowizyjne Eurosong.

Jak w każdy piątek, także dzisiaj o 21:30 (o 22:30 polskiego czasu) rozpocznie się najpopularniejszy w Irlandii i najdłużej emitowany program tego typu na świecie – The Late Late Show. Podczas dzisiejszego wydania rozegrane zostaną irlandzkie eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji Eurosong. Widzowie i jury wspólnie wybiorą piosenkę, która w barwach Irlandii będzie walczyć o zwycięstwo podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Program prowadzi Ryan Tubridy, a możecie go śledzić tutaj. Przypomnijmy sobie 5 wykonawców, którzy powalczą o bilet do Wiednia:

Alex Saint and the MJs She’s So Fine (autor: Tony Adams-Rosa). Alex pochodzi z Zambii i był już kilkakrotnie finalistą Eurosong. W tym roku stawia na rap i w takim klimacie utrzymana będzie jego propozycja.

Kat Mahon Anybody Got A Shoulder? (autor: Charlie McGettigan). Kat ma 28 lat, w 2014 śpiewała na międzynarodowym festiwalu Rose of Tralee łączącym ludność irlandzką rozsianą po całym świecie podczas trwającego 2 noce telewizyjnego show na żywo. W Eurosong zaśpiewa piosenkę napisaną przez zwycięzcę Eurowizji 1994, który u boku Paula Harringtona wyprzedził Edytę Górniak w drodze po eurowizyjne Grand Prix.

Erika Selin Break Me Up (autorzy: Gustav Euren, Niclas Arn, Danne Attlerud). Erika jest Szwedką i finalistką szwedzkiego Idola. W 2010 miała zaśpiewać Kom w Melodifestivalen, jednak ostatecznie nie wystąpiła, a piosenkę zamiast niej wykonał kwartet Timoteij.

Nikki Kavanagh Memories (autorzy: Lee Anna James, Elena Morosanu, Simon Gribbe, Johnny Sanchez, Dimitri Stassos). Nikki była częścią eurowizyjnej drużyny Niamh Kavanagh w 2010, a w 2011 przegrała podczas Eurosong tylko z braćmi Jedward. Swoją tegoroczną propozycję określa jako aktualną i nietuzinkową

Molly Sterling Playing With Numbers (autorzy: Molly Sterling, Grey French). Molly ma 16 lat i jest muzycznym samoukiem. Wykona piosenkę opowiadającą o ryzyku, na jakie na co dzień narażamy się w miłości i w życiu oraz o doświadczeniach związanych z obieraniem mniej uczęszczanych dróg.

* * *

Do Irlandii należy niepobity dotąd rekord imponujących 7 zwycięstw. Po Grand Prix Irlandczycy sięgnęli ostatnio w 1996. Byli też dwukrotnie na ostatnim miejscu, ale jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by nie zdobyli żadnego punktu. Irlandia wystąpi w drugim półfinale, w czwartek 21 maja.

* * *

Dzięki głosom jury z 5 rejonów kraju oraz widzów programu The Late Late Show Irlandię podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji reprezentować będzie Molly Sterling z piosenką Playing With Numbers. Molly zaśpiewała z numerem 5. Od jury otrzymała łącznie 44 pkt., co dawało jej 3. pozycję, jednak 1. miejsce i 60 pkt. od widzów pozwoliło jej wygrać finał Eurosong.

Źródła: rte.ie, eurovision.tv, fot: rte.ie

Poprzedni artykułWer Singt Für Österreich – odcinek 2.
Następny artykułDzisiaj poznamy reprezentanta Mołdawii!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ