Dziś telewizja estońska ETV wyemitowała program, w którym po raz pierwszy zaprezentowano wszystkie utwory walczące o reprezentowanie Estonii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 organizowanego w Tel Awiwie.

Jest to pewnego rodzaju nowość, ponieważ przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się do prezentowania przez Estończyków propozycji w co najmniej dwóch turach. W przyszłorocznej edycji preselekcji zobaczymy i usłyszymy też 24, (a nie 20, jak poprzednio) wykonawców.

Oto lista biorących udział artystów i piosenek:

Pierwszy półfinał (czwartek, 31 stycznia, Tartu):

  • Inger – Coming Home (muzyka i tekst: Inger Fridolin i Karl-Ander Reismann)
  • Jennifer Cohen – Little Baby El (muzyka: Chris Hierro, Jennifer Marisse Cohen i Luisa Lõhmus; tekst: Jennifer Marisse Cohen i Luisa Lõhmus)
  • Johanna Eendra – Miks sa teed nii? (muzyka: Johanna Eendra; tekst: Johanna Eendra, Joosep Eendra)
  • Marko Kaar – Smile (muzyka: Marko Kaar i Egert Kanep; tekst: Marko Kaar)
  • Öed – Öhuloss (muzyka i tekst: Tuuli Rand, Kristel Aaslaid, Bert Prikenfeld i Egert Milder)
  • Ranele – Supernova (muzyka: Marek Rosenberg, Lauri Lembinen i Marco Margna; tekst Anne Loho)
  • Sandra Nurmsalu – Soovide puu (muzyka: Priit Pajusaar i Sandra Nurmsalu; tekst: Aapo Ilves)
  • Sofia Rubina-Hunter – Deep Water (muzyka: Sofia Rubina-Hunter i Jaanika Tenn; tekst: Oljana Kallson)
  • Stefan – Without You (muzyka: Stefan Airapetjan i Karl-Ander Reismann; tekst: Stefan Airapetjan)
  • The Swingers – High Heels in the Neighbourhood (muzyka: Tanja Mihhailova, Timo Vendt, Mihkel Mattisen; tekst: Tanja Mihhailova, Mihkel Mattisen)
  • Victor Crone – Storm (muzyka: Stig Rästa, Vallo Kikas i Victor Crone; tekst: Stig Rästa, Victor Crone i Fred Krieger)
  • xtra basic & Emily J – Hold Me Close (muzyka i tekst: Andrei Zevakin i Igor Volhonski)

Drugi półfinał (sobota, 2 lutego, Tartu):

  • Around The Sun – Follow Me Back (muzyka: Daniel Rukovitškin, tekst: Georg Eessaar)
  • Cätlin Mägi & Jaan Pehk – Parmumäng (muzyka: Cätlin Mägi; tekst: Jaan Pehk)
  • Grete Paia – Kui isegi kaotan (muzyka: Grete Paia, Mihkel Mattisen i Timo Vendt; tekst: Grete Paia, Mihkel Mattiseni Kerli Puusepp)
  • Iseloomad – Kaks miinust (muzyka: Vilho Meier; tekst: Siim Randveer)
  • Kadiah – Believe (autor muzyki i tekstu: Kadi Poll)
  • Kaia Tamm – Wo sind die Katzen? (muzyka i tekst: Kaia Tamm)
  • Kerli Kivilaan – Cold Love (muzyka i tekst: Kerli Kivilaan, Egert Milder i Andres Kõpper)
  • Lacy Jay – Halleluja (muzyka: Ago Teppand, Lacy Nicole Jones i Hugo Martin Maasikas; tekst: Ago Teppand i Lacy Nicole Jones)
  • Lumevärv ft. INGA – Milline päev (muzyka: Muusika Margus Piik i Kermo Hert; tekst: Jana Hallas)
  • Sissi – Strong (muzyka: Karl-Ander Reismann i Sissi Nylia Benita; tekst: Sissi Nylia Benita)
  • Synne Valtri – I’ll Do It My Way (muzyka i tekst: Sünne Valtri)
  • Uku Suviste – Pretty Little Liar (muzyka i tekst: Uku Suviste i Oliver Mazurtshak)

Całą playlistę i zdjęcia artystów znajdziecie TUTAJ.

Przypomnijmy, że do selekcji powracają:

  • Sandra Nurmsalu (reprezentowała Estonię w 2009 r. jako członkini grupy Urban Symphony, brała udział w preselekcjach solo w 2014 r.)
  • Grete Paia (m.in. w 2016 r.)
  • Uku Suviste (m.in. w 2017 r.)
  • Tuuli Rand i Kristel Aaslaid, tym razem w duecie Öed
  • Victor Crone, który nie brał udziału w Eesti Laul, ale był uczestnikiem Melodifestivalen w 2015 r.
  • Tanja (ESC 2014) i Birgit (ESC 2013) śpiewają z zespołem The Swingers

Do finału Eesti Laul 2019 awansuje po 6 najlepszych utworów z każdego półfinału. Odbędzie się on w sobotę, 16 lutego, w Saku Suurhall w Tallinnie.

Źródło: etv.eer.ee