Dziś o 21:00 finał Eurowizji! 26 różnych piosenek i tylko 1 zwycięzca. Kto wygra konkurs wg bukmacherów? Co wynika z historycznych statystyk?? 

W historii Eurowizji rozegrano już łącznie 62 finały, pierwszy w 1956, a wystartowało w nim 7 państw, każde z 2 utworami. Najmniej liczne konkursy obejmowały 10 rywalizujących piosenek, a w 2015 było aż 27 uczestników.

Wg eurowizyjnych statystyk najszczęśliwszym numerem startowym dla zwycięstwa w konkursie jest pozycja 17 – przyniosła aż 7 wygranych. Czy Saara Aalto z Finlandii, startująca z tym numerem, zdobędzie dzięki temu Grand Prix? Za przyjazne zwycięzcom można uznać też pozycje 8 i 14, z każdej z nich wygrywano 5-krotnie. To z kolei dobra wiadomość dla Cláudii Pascoal z Portugalii (8) oraz Mikolasa Josefa z Czech (14).

Za najbardziej pechowy numer startowy uznaje się 2, z którego nigdy nie zaśpiewał zwycięzca Eurowizji. Czy Amaia y Alfred z Hiszpanii mają szansę przełamać tę klątwę? Nikomu nie udało się zwyciężyć także z pozycji 16., 25. i 26., co zmienić w tym roku mogą Jessica Mauboy z Astralii, Eleni Foureira z Cypru oraz Ermal Meta e Fabrizio Moro z Włoch.

Jeśli przyjrzeć się temu, jakie średnio miejsca zajmowały piosenki na danych pozycjach startowych, to tu też najszczęśliwszym okazuje się nr 17 ze średnią 9,57. Nieznacznie słabiej wypadają pozycje 12 i 11, które w końcowej rywalizacji dawały średnio miejsca 9,64 i 9,83 odpowiednio. Czy to dobra przepowiednia dla Eugenta Bushpepa z Albanii (12) i Michaela Schulte’a z Niemiec? Najbardziej pechowe pozycje startowe to ponownie 26 (przynosiła średnio 16. miejsce), 2 i 16 (obie kończyły się średnio na miejscu 13. w konkursie).

To oczywiście tylko statystyka, która zapewne zmieni się już po dzisiejszym finale. Czy te zmiany będą jednak tylko kosmetyczne? A może rewolucyjne i po raz pierwszy w historii zobaczymy np. zwycięzcę, który zaśpiewał z 2. bądź 16. pozycji startowej?

Notowania bukmacherów

Fani Eurowizji zakładają się za pieniądze tak samo jak wielbiciele wydarzeń sportowych, przewidując zwycięzców mistrzostw, czy seriali, zgadując zakończenie. Wg najbardziej popularnych serwisów bukmacherskich największe szanse na zwycięstwo w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji mają:

 1. Cypr – Eleni Foureira Fuego
 2. Izrael – Netta TOY
 3. Irlandia – Ryan O’Shaughnessy Together
 4. Francja – Madame Monsieur Mercy
 5. Szwecja – Benjamin Ingrosso Dance You Off
 6. Włochy – Ermal Meta e Fabrizio Moro Non Mi Avete Fatto Niente
 7. Litwa – Ieva Zasimauskaitė When We’re Old
 8. Niemcy – Michael Schulte You Let Me Walk Alone
 9. Estonia – Elina Nechayeva La Forza
 10. Norwegia – Alexander Rybak That’s How You Write A Song

Ta lista jest jednak bardzo dynamiczna i zmieni się wielokrotnie prawdopodobnie także podczas samego finału. Przed czwartkowym półfinałem Polska była typowana jako 5. w kolejności do awansu, a po naszym występie zaczęliśmy szybko tracić w notowaniach. Zatem i w finale zwycięzca może okazać się zupełnie inny. Kto? O tym dowiemy się już za kilka godzin.

Źródła: eurovisionworld.com, oddschecker.com, eurovision.tv, fot.: eurovision.tv.

Poprzedni artykułDziś o 21:00 finał Eurowizji 2018 w Lizbonie
Następny artykułNetta z Izraela wygrywa 63. Konkurs Piosenki Eurowizji 2018!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

8 KOMENTARZE

 1. Wg mnie wygra Izrael, w Cypr nie wierze. Zagrozic mu moze Norwegia, ale nie dlatego ze cos fajnego tylko dlatego ze Rosjanie z bylych republik radzieckich nie mają na kogo juz glosowac. Wiec beda glosowac na Rybaka (co prawda nie Rusek ale swojak bo Bialorusek). Francja, Niemcy, Wlk. Brytania, Hiszpania a nawet Wlochy – jak zwykle druga-trzecia dziesiątka.