Już 13 lutego podczas finału Dansk Melodi Grand Prix poznamy reprezentanta Danii w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Dania jako pierwsza ze skandynawskich państw wyłoni swojego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję. O bilet do Sztokholmu powalczy 10 artystów, wśród nich m.in. zwyciężczyni australijskiego The Voice z 2014 roku, Anja Nissen oraz zespół Bracelet, który tworzą bracia Charlie i Felix Grönvall – wnuki słynnego Benny’ego Anderssona, członka zespołu ABBA. Na starcie pojawi się także Simone, która już dwukrotnie zajmowała trzecie miejsce w duńskich preselekcjach – ostatni raz w 2013 roku, gdy przegrała z późniejszą triumfatorką całej Eurowizji, Emmelie de Forest.

W Danii – podobnie jak w sąsiedniej Szwecji – także nie obyło się bez skandali. Duński tabloid Extra Bladet opublikował informację, że piosenką Anji Nissen pod tytułem Never alone została już wcześniej wykonana przez autorkę utworu, Emmelie de Forest. Jak się później okazało, zarówno producent Dansk Melodi Grand Prix, Jan Lagermand Lundme, jak i przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców, potwierdzili, że utwór jest zgodny z regulaminem Konkursu Piosenki Eurowizji i wykonanie go przez Emmelie De Forest podczas jednego z jej koncertów nie stanowi w tym wypadku problemu. Podobno pierwotnie to właśnie triumfatorka Eurowizji z 2013 roku miała wykonywać w duńskich preselekcjach piosenkę Never alone, jednak ostatecznie została ona powierzona w ręce 20-letniej zwyciężczyni The Voice Of Australia.

Tak prezentuje się konkursowa dziesiątka, według kolejności występów:

 1. 1. David Jay – Rays of Sunlight
 2. 2. Simone – Heart Shaped Hole
 3. 3. Bracelet – Breakaway
 4. 4. Sophia Nohr – Blue Horizon
 5. 5. Veronicas Illusion – The Wrong Kind
 6. 6. Lighthouse X – Soldiers of Love
 7. 7. Kristel Lisberg – Who Needs a Heart
 8. 8. Jessica – Break It Good
 9. 9. Muri & Mario – To stjerner
 10. 10. Anja Nissen – Never Alone

Statystyki przemawiają za zwycięstwem Anji Nissen – do tej pory aż siedem razy w Dansk Melodi Grand Prix triumfował artysta, który występował z numerem 10. Bukmacherzy natomiast stawiają na Simone i jej utwór Heart Shaped Hole. Wszystkich piosenek można posłuchać na oficjalnej stronie Dansk Melodi Grand Prix.

Ostatnie dwa Konkursy Piosenki Eurowizji, które odbyły się na szwedzkiej ziemi (Sztokholm 2000, Malmö 2013) kończyły się zwycięstwem Danii. Czy i w tym roku tradycja zostanie zachowana? Swojego kandydata do triumfu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji Duńczycy wybiorą 13 lutego podczas finału Dansk Melodi Grand Prix w Horsens Forum.

Źródło: dr.dk (fot. dr.dk)

1 KOMENTARZ

 1. Uuuuu… Tradycja chyba nie zostanie zachowana 🙂 . Nie sądzę, aby jakakolwiek z tych piosenek nadawała się na piosenkę zwycięską – całej Eurowizji…

  Według mnie najlepsze są Iluzje Weroniki 🙂 .

  Tylko jedna piosenka po duńsku… (całkiem niezła, zresztą…) Taaaa… Jeszcze trochę, i doczekamy się piosenek po arabsku z Danii (muzycznie – byłoby to całkiem niezłe :] 🙂 ).