Telewizja macedońska wybiera utworów, z którym Jana Burčeska pojedzie do Kijowa!

Już w listopadzie ubiegłego roku telewizja macedońska MRT zdecydowała, że reprezentantką kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 w Kijowie będzie 23-letnia Jana Burčeska, laureatka 5. miejsca w lokalnej edycji „Idola” oraz uczestniczka poprzednich edycji Skopje Fest. Do 25 grudnia 2016 roku nadawca zbierał utwory-propozycje dla wokalistki, a swoje zgłoszenia wysyłać mogli wszyscy kompozytorzy i autorzy, bez względu na obywatelstwo. Zgodnie z informacjami, jakie szefowa delegacji przekazywała zgłoszonym autorom, decyzja o piosence na Eurowizję miała być podjęta do końca 2016 roku, ale doszło do opóźnień.

Dopiero teraz ujawniono, że zebrano ponad 100 utworów dla Jany, a nadawca MRT przekazał (za pośrednictwem konta Twitter), że specjalna komisja rozpoczyna obrady by zdecydować, którą kompozycję wybrać na Eurowizję. Nie wiadomo jak będą wyglądały prace nad wyborem idealnej propozycji oraz czy Jana będzie miała jakikolwiek wpływ na decyzje komisji. Niestety MRT na razie nie ujawnia, kiedy odbędzie się premiera wybranego utworu.

Eurowizyjnego sukcesu życzy Janie reprezentant Macedonii z 2013 roku – Vlatko Lozanoski. W wywiadzie dla portalu Vistina.mk popularny wokalista przekazał nowej reprezentantce, by po prostu świetnie bawiła się w Kijowie. Mam nadzieję, że będzie miała dobry utwór i dobry występ – stwierdził Lozano.

Jana będzie 18. reprezentantką Macedonii w konkursie, chociaż z pozostałych 17 podejść tylko osiem razy udało się Macedończykom dotrzeć do finału Eurowizji. Najlepszym rezultatem wciąż jest 12. miejsce zdobyte przez Elenę Risteską za Ninanajna w 2006 roku (Ateny). Blisko tego rezultatu była Kaliopi w 2012 roku (Baku), która za przebój Crno i belo wywalczyła 13. miejsce w finale. Był to jednocześnie ostatni start tego kraju w sobotniej części widowiska. Od 2013 roku Macedonia bezskutecznie próbuje awansować. W 2016 roku była bardzo blisko – Kaliopi (ponowny start) zajęła 11. miejsce w półfinale za balladę Dona.

Źródlo: Twitter MRT, Vistina.mk, fot.: M. Błażewicz (budynek telewizji macedońskiej w Skopje)