Oto wprowadzenie do Eurowizyjnego głosowania – legendarnej procedury, która jest równie ekscytująca co same występy sceniczne.

Widzowie ze wszystkich uczestniczących w tegorocznym konkursie 40 krajów – w tym również Australii – mogą głosować na swoich ulubieńców i ich eurowizyjne piosenki zarówno w obu półfinałach, jak i wielkim finale przez system esemesowy, co stanowi 50% ogólnej liczby głosów. Dla pełnej sprawiedliwości, kraje nie mogą głosować na swych reprezentantów. Pozostałe 50% głosów pochodzi z głosowania krajowych jury.

Poniższy film przedstawia przebieg głosowania  w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Z pośród dwóch finałów, dzięki głosowaniu telewidzów jak i jury, wyłanianych jest po 10 państw, które przechodzą do wielkiego finału. Widzowie ze wszystkich krajów biorących udział w danym półfinale zaproszeni są do głosowania za pośrednictwem oficjalnej aplikacji telefonicznej, wykonania połączenia telefonicznego i / lub wysłania esemesów. Dodatkowo w pierwszym półfinale głosy swe oddać mogą widzowie oraz jury z takich krajów jak: Australia, Austria, Francja i Hiszpania. W drugim półfinale głosują również Australijczycy oraz Niemcy, Włosi i Brytyjczycy. Wszystkie 40 państw, które biorą udział w Eurowizyjnym wydarzeniu oddają swe głosy podczas sobotniego Wielkiego Finału.

Głosowanie rozpoczyna się po wykonaniu ostatniej piosenki i trwa 15 minut. Chwila jego zakończenia hucznie oznajmiana jest poprzez prowadzących show jak i samą publiczność znajdującą się w hali koncertowej.

Australia podczas 60. Konkursu Eurowizji

Australijczycy chcąc obejrzeć transmisję na żywo obu półfinałów jak i samego Wielkiego Finału, będą musieli swe telewizory włączyć w środę 20 maja, piątek 22 maja oraz w niedzielę 24 maja o godzinie 5 rano. Swe głosy oddać będą mogli podczas trwającego show.  Limit oddanych głosów to 20. z jednego numeru telefonu.

Wszystkich dziwić może udział Australii w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Kraj ten został zaproszony do konkursu z powodu odbywających się obchodów 60. rocznicy jego istnienia. Tegoroczną tematyką show jest „Building Bridges” (Budowanie Mostów) czego najlepszym przykładem jest zaproszenie do zabawy tego jakże odległego od europy państwa. Reprezentowanie Australii w tegorocznym konkursie przypadło Guy Sebastianowi. Swą piosenkę zaprezentuje podczas Wielkiego Finału. Jego udział daje łączną sumę prezentacji 40. krajów w tymże wydarzeniu.

Przypominamy, iż za niespełna 2 godziny rozpoczyna się pierwszy półfinał tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Czeka nas wieczór pełen wrażeń, emocji i zabawy. O wejście do wielkiego finału walczą Mołdawia, Armenia, Belgia, Holandia, Finlandia, Grecja, Estonia, Macedonia, Serbia, Węgry, Białoruś, Rosja, Dania, Albania, Rumunia oraz Gruzja

Źródło: sat-charts.eu, wł., sbs.com.au, youtube.com

2 KOMENTARZE

  1. Jak dla mnie poziom I połfinału był słaby. Austriacy tez zrobili z tego konkursu powrot do kiczu sprzed 20 lat, prowadzenie, otoczka. Może jestem uprzedzony. No i za dużo Konczity, fajnie ze wygrał rok temu, ładnie zaspiewał, ale co za dużo to niezdrowo.