Zakończył się finał krajowych eliminacji eurowizyjnych A Dal 2016. Pierwsze miejsce zajął w nich Freddie z utworem Pioner, dzięki czemu to on będzie reprezentował Węgry w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie!

Fehérvári Gábor Alfréd od samego początku będący jednym z głównych faworytów do wygrania. Podczas finału piosenkarz zdobył największą liczbę 34 punktów od jurorów, a potem uzyskał także największe poparcie telewidzów. Zwycięski utwór napisali Zé Szabó i Borbála Csarnai.

W decydującej rundzie głosowania artysta pokonał m.in. Gergő Oláha, Andrása Petruskę oraz grupę Andrása Kállaya Saundersa, którzy również wymieniani byli jako potencjalni zwycięzcy eliminacji. Kilka minut przed godziną 22:00 prowadzący galę, Csilla Tatár i Levente Harsányi, ogłosili, że to jednak Freddie ostatecznie został wytypowany do bronienia węgierskich barw podczas tegorocznego widowiska.

https://www.youtube.com/watch?v=RCDtSjoGJ3w

W skład komisji jurorskiej weszli: piosenkarz, producent i twórca grafik gier komputerowych Tamás Zoltán „Pierrot” Marosi, piosenkarka Adrienn „Zséda” Zsédenyi, kompozytor i muzyk rockowy Károly Freinreisz oraz kompozytor Miklós Both. Freddiemu najwyższe noty 10 punktów przyznali Zséda i Freinreisz, Pierrot uplasował piosenkarza na drugim miejscu, zaś Both – na trzecim. Drugie miejsce w głosowaniu jurorskim zajął Oláh (28 punktów), trzecie – András Kállay Saunders z zespołem (18 punktów), a ostatnią zapewniającą awans pozycję uzyskał Petruska (14 punktów, w tym 10 od Botha). Dodajmy, że faworytem Pierrota był André Vásáry, który zajął piąte miejsce i nie zakwalifikował się do drugiej rundy.

W finale A Dal 2016 wystąpili:

  1. 1. MushuUncle Tom
  2. 2. Parno GrasztMár nem szédülök
  3. 3. Olivér Berkes i Andi TóthSeven Seas
  4. 4. PetruskaTrouble in My Mind
  5. 5. Gergo OláhGyoz a jó
  6. 6. FreddiePioneer
  7. 7. Kállay Saunders Band – Who We Are
  8. 8. André VásáryWhy

Podczas koncertu wręczone zostały także inne statuetki. Tytuł „Debiutanta roku” zdobył András Petruska, za „najlepszy tekst piosenki” uznano słowa zwycięskiego utworu Pioneer Freddiego, za które odpowiada Borbála Csarnai. Statuetka za „najlepszą akustyczną wersję piosenki” trafiła do grupy ByTheWay i ich numer Free to Fly, zaś „najlepszym remiksem” została przeróbka kawałka Seven Seas Olivéra Berkesa i Andiego Tótha, którą wykonał Victor Strada.

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2016 roku w hali Globen Arena w Sztokholmie dzięki zwycięstwu Månsa Zelmerlöwa, reprezentanta Szwecji z przebojem Heroes w finale jubileuszowego widowiska.

fot.  MTVA (Penziás Nikolett, Õsi György)

Poprzedni artykułLidia Isac reprezentantką Mołdawii
Następny artykułSandhja wygrywa UMK 2016!
Sergiusz Królak
Udziałem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji żyję dosłownie od urodzenia, ponieważ Edyta Górniak stanęła na dublińskiej scenie trzy dni po moich narodzinach. Chociaż konkurs uważnie śledzę od 2011 roku, moje pierwsze wspomnienia sięgają 2003 roku. W OGAE Polska jestem od 2015 roku, od razu dołączyłem też do redakcji Eurowizja.org. Jestem wice-naczelnym ds. szybkiego reagowania, zajmuję się również artykułami na temat Polski i Wielkiej Brytanii. Do swoich ulubionych utworów z Eurowizji zaliczam zarówno te ambitniejsze („Neka mi ne svane” Danijeli Martinović, „Love or Leave” grupy 4Fun czy „Play” Jüriego Pootsmanna), jak i te bardziej imprezowe („Glorious” grupy Cascada czy „Jestem” Magdaleny Tul).

3 KOMENTARZE

  1. W piosence Freddy’ego nie ma nic pionierskiego 🙂 , ale doceniam jego głos. Myślę, że utwór nie wyróżnia się poza tym niczym szczególnym. Takie refreny słyszałem już miliony razy. Do finału pewnie wejdzie, ale wielkiego sukcesu raczej nie będzie.