Rekordowe otwarcie festiwalu w Sanremo z najwyższą od 13 lat widownią, a w tle mały skandal. Dziś druga serata. Kto faworytem? 

Tego nie spodziewali się chyba nawet sami prowadzący oraz najbardziej optymistyczni miłośnicy włoskiego festiwalu. Tuż przed rozpoczęciem tegorocznej edycji, po pierwszych przesłuchaniach utworów, wielu dziennikarzy nie dawało większych szans na sukces 68. odsłony Festiwalu w Sanremo. Claudio Baglioni, Fiorello i Michelle Hunziker przyciągnęli jednak przed telewizory rekordową widownię. W szczytowym momencie transmisję śledziło ponad 17 milionów telewidzów, co jest najlepszym wynikiem od 2005 roku. Również średnia oglądalność i udziały w rynku są imponujące – ponad 55% dla całej transmisji! Czy uda się je utrzymać w kolejnych dniach?

Z tym może być jednak problem, bowiem prawie wszyscy krytycy, dziennikarze oraz fani zgodnie przyznają, że poziom tegorocznych piosenek znacznie odbiega od tych, które słyszeliśmy w poprzednim roku. Spośród 20 propozycji jedynie kilka wyróżnia się pozytywnie. Wiele dobrych opinii zebrał duet faworytów Ermal Meta i Fabrizio Moro. Nie obyło się jednak bez małego skandalu, bowiem okazało się, że refren piosenki jest zaczerpnięty z innego utworu, który był już wykonywany publicznie. Organizator konkursu, telewizja Rai, nie wydało jednak póki co decyzji o ewentualnej dyskwalifikacji artystów.

Dobre recenzje zbiera również Annalisa, Ron, Noemi oraz zespół The Kolors. Część dziennikarzy zachwyca się także 84-letnią Ornellą Vanoni, która zaprezentowała wyjątkowo elegancki utwór i udowodniła, że również w tym wieku można czarować publiczność.

Pod koniec wczorajszego wieczoru (lub nocy, bowiem transmisja skończyła się po godzinie 1. w nocy) ogłoszono prowizoryczną klasyfikację, opracowaną na podstawie głosowania jednego z gremiów jurorskich (tzw. giuria demoscopica). Artystów podzielono na 3 kategorie: strefę wysokich miejsc, strefę średnią oraz strefę niskich miejsc. W najwyższej znaleźli się: Annalisa, Meta i Moro, Lo Stato Sociale, Noemi, Nina Zilli, Max Gazze i Ron.

Rewelacją wieczoru okazał się pochodzący z Bolonii zespół Lo Stato Sociale, który zaprezentował niezwykle rytmiczną, ironiczną propozycję, do której taniec wykonała znana z Britain’s Got Talent 84-letnia tancerka akrobatyczna Paddy Jones (na zdjęciu). Nawet okropne fałsze wokalisty nie przeszkodziły zespołowi w dotarciu do drugiego miejsca notowań bukmacherów!

Dziś wieczorem zobaczymy po raz drugi 10 artystów z kategorii głównej oraz po raz pierwszy czwórkę młodych debiutantów. Poza tym na scenie wyjątkowi goście, m.in. Sting.

Zapraszamy do śledzenia na antenie Rai1 oraz RaiHD lub przez internet pośrednictwem platformy Raiplay.it. Początek transmisji około godziny 20:45.

W tym roku wszystkie występu można obejrzeć na oficjalnym kanale YouTube Rai – TUTAJ.

źródło: corriere.it, eurofestivalnews.com (fot. ANSA.it)