17 państw wystartuje w Eurowizji dla Dzieci 2015

Irlandia i Australia debiutują, Macedonia i Albania wracają. Ogromny sukces Europejskiej Unii Nadawców i entuzjazm Bułgarów dają efekty! 

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, 17. krajem Eurowizji dla Dzieci 2015 w Sofii została Australia, którą Europejska Unia Nadawców zaprosiła do udziału w konkursie już podczas „dorosłej” ESC w Wiedniu. Reprezentant kraju został już wybrany, a jego nazwisko poznamy w najbliższy piątek i wtedy też odbędzie się oficjalna premiera piosenki. Podobnie jak w przypadku „dorosłej” Eurowizji, projektem kierować będzie nadawca publiczny SBS, który od lat stowarzyszony jest z EBU, a JESC emituje na terenie kraju już od 2003 roku. „Nie możemy się doczekać, by dać Australijczykom drugą dawkę eurowizyjnej radości w tym roku” – cieszą się przedstawiciele stacji. W oficjalnym komunikacie EBU nie ma wzmianki, że udział Australii w JESC będzie jednorazowy.

W odróżnieniu od Eurowizji 2015 w Wiedniu, tym razem w Australii nie będzie można głosować na uczestników JESC 2015, gdyż televoting nie będzie uruchomiony, a punkty przygotowane będą jedynie na podstawie ocen jurorskich. Ma to związek z niefortunną godziną transmisji, gdyż z powodu stref czasowych konkurs pokazany tam będzie ok. 3:30 w nocy. Oczywiście SBS planuje retransmisję w bardziej przystępnej porze, spodziewając się, że nie wszyscy będą zarywać noc by śledzić dziecięcy konkurs organizowany przez Bułgarów. Tym samym Australia będzie drugim krajem, który wykorzysta jedynie głosy jurorów. Pierwszym jest San Marino, zbyt małe, by uruchomić tam głosowanie widzów. Chociaż w Eurowizji dla Dzieci 2015 debiutuje też Irlandia, Australia i Malta będą jedynymi państwami, które wystawią swoje utwory w całości po angielsku. Irlandczycy (ze względu na nadawcę odpowiedzialnego za konkurs) postawią na mało znany Europie język irlandzki.

Europejska Unia Nadawców może świętować, gdyż zebranie 17 chętnych do startu krajów to ogromny sukces, zwłaszcza, że jeszcze niedawno zwiastowano rychły upadek Eurowizji dla Dzieci z powodu nikłego zainteresowania formatem. Od momentu zmiany kierownictwa konkursu, show nabiera rozmachu i tegoroczna edycja będzie drugą największą w historii. Ostatni raz 17 państw walczyło o Grand Prix w 2007 roku, gdy show przygotowywała Holandia, natomiast rekord nadal należy do Norwegów i do drugiej edycji z 2004 roku – wtedy w stawce było aż 18 państw (w tym Polska). W tegorocznym konkursie nie wezmą udziału Szwecja, Cypr i Chorwacja, które startowały w roku ubiegłym. EBU nie udało się też nakłonić Węgrów, chociaż nadawca MTV dwukrotnie wysyłał swoich obserwatorów i miał plany co do debiutu. Być może dojdzie do niego w 2016 roku. Już w piątek (9.10.) odbędzie się w Sofii spotkanie delegacji i przedstawicieli EBU, podczas którego zaprezentowany zostanie m.in. projekt sceny, która stanie w Armeec Arena. Poznamy też koncepcję pocztówek, które przygotuje ekipa bułgarskiej stacji BNT.

Poniżej prezentujemy aktualną listę uczestników konkursu. Chociaż do Eurowizji dla Dzieci pozostało już nieco ponad 40 dni, wciąż nie poznaliśmy jeszcze brzmienia większości piosenek.

Źródło: EBU, fot.: ESC plus

Exit mobile version