Po wczorajszym emocjonującym wieczorze związanych z wyborem reprezentantów na Ukrainie, w Mołdawii i Danii, oraz po IV półfinale szwedzkich zmagań Melodifestivalen, czas na Semifinaliştii Eurovision România!  Już dzisiejszego wieczoru poznamy dziesiątkę finalistów krajowych zmagań do Konkursu Piosenki Eurowizji.


[UPD] W zakończonym przed chwilą Semifinaliştii Eurovision România usłyszeliśmy piętnastkę półfinalistów walczącą o wejście do finału. O stawce ostatecznej rozgrywki zadecydowało JURY. Oto lista utworów walczących o bilet do Kijowa:

1 mscIlinca & Alex Florea Yodel It!60 pkt
2 mscXandra Walk on By – 46 pkt
3 mscMIHAI I Won’ t Surrender44 pkt
4 mscCristina Vasiu Set The Skies On Fire32 pkt
5 mscInstinct Petale24 pkt
6 mscRamona Nerra Save Me19 pkt
7 mscEduard Santha Wild Child19 pkt
8 mscTavi Colen & Emma We own the Night8 pkt
9 mscMaxim Adu-ti Aminte8 pkt
10 mscAna Maria Mirică Spune-mi tu – (ex aequo) 7 pkt 

Wielki finał rumuńskich preselekcji już za tydzień, 5 marca. Decydujący głos, kto w barwach Rumunii wystąpi podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji należeć będzie do telewidzów, którzy dzięki głosowaniu televouting wytypują zwycięzcę.


 

Selecția Națională Eurovision România trwa! Już dziś 15 półfinalistów zmierzy się o awans do wielkiego finału, który odbędzie się w dniu 5 marca. Tylko dziesiątka z nich trafi do konkursu ostatecznej rozgrywki. Show śledzić będzie można na kanałach telewizyjnych: TVR 1, TVR HD, TVRi, TVR Moldova czy TVR+ oraz w internecie klikając TUTAJ oraz TUTAJ. Transmisja rozpocznie się o godzinie 20:30 czasu lokalnego (19:30 czasu środkowoeuropejskiego).

Decyzję w sprawie stawki finałowej podejmie specjalnie powołana komisja, w której skład wchodzi trzech byłych reprezentantów kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji: Paula Seling i Ovi Jacobsen (ESC 2010, ESC 2014), Luminiţa Anghel (ESC 2005) a także rumuński, popularny piosenkarz i kompozytor – Adrian Romcescu oraz Andrei Tudor – kompozytor, aranżer, pianista i twórca Pe-o Margine De Lume. Utworu, który zabrzmiał w barwach Rumunii na deskach sceny eurowizyjnej w 2008 roku. Show poprowadzi Iuliana Tudor wraz Danem Helciug a towarzyszyć artystom w tzw. zielonym pokoju będzie Ioana Voicu, która dzielić się z nimi będzie wrażeniami i emocjami.

Oprócz 15 półfinalistów, na scenie pojawią się SuperChill. Jeden z najliczniejszych, energicznych i musujących zespołów perkusyjnych z Rumunii składający się z ponad 28 artystów tworzących muzykę jak i również taniec czy akrobatykę. Towarzyszyć im będą znani perkusiści, Nicu Dumitrescu i Adrian Tetrade oraz gitarzysta, Pawel Bonghez. Zgodnie z zapowiedzią, na scenie pojawi się również Ovidiu Anton, laureat krajowych zmagań z ubiegłego roku. Wraz z zespołem zaprezentuje najnowsze utwory oraz wykona Moment Of Silence – przebój, którym zdobył trofeum Selecția Națională 2016.

Półfinałowa stawka przedstawia się następująco:

1. Elizé & No Stress Fara Bariere

2. Cristina Vasiu Set The Skies On Fire

3. Tudor Turcu Limitless

4. Ramona Nerra Save Me

5. Instinct Petale

6. Eduard Santha Wild Child

7. Tavi Colen & Emma We own the Night

8. Zanga Doua Sticle

9. Ilinca & Alex Florea Yodel It!

10. Alexandra Crăescu Hope

11. Maxim Adu-ti Aminte

12. D-LEMA Adventure

13. MIHAI I Won’ t Surrender

14. Ana Maria Mirică Spune-mi tu

15. Xandra Walk on By

źródło, foto: tvr.ro