Oto historia startów naszych północno-wschodnich sąsiadów. Co się stało z byłymi reprezentantami?
Litwa zadebiutowała, podobnie jak Polska, w 1994 roku. Ovidijus Vyšniauskas z piosenką Lopšinė Mylimai zajął ostatnie miejsce z zerowym dorobkiem punktowym. Mimo słabego wyniku uzyskanego w Dublinie jego kariera rozkręciła się po Eurowizji. Ovidijus wydał 8 płyt. W 2011 roku był jurorem programu Chorų karai. Uczestniczył w tworzeniu oper rockowych Game Is Over, Prisikėlęs oraz Lauktasis.
Ovidijus Vyšniauskas Lopšinė Mylimai
Ovidijus Vyšniauskas Atleisk
Po nieudanym debiucie Litwa przez cztery lata nie uczestniczyła w konkursie. Nasi północno-wschodni sąsiedzi powrócili w 1999 roku. Na reprezentantke została wybrana Aistė Smilgevičiūtė, która w Jerozolimie zaśpiewała Strazdas, jedyną jak do tej pory piosenkę eurowizyjną wykonywaną w języku Żmudzkim. Zajęła 20 miejsce, zdobywając 20 punktów. Po Eurowizji wokalistka wydała kilka solowych płyt, a oprócz tego prężnie działa w zespole SKYLĖ. Ich piosenki zdobyły wiele nagród litewskiego rynku muzycznego.
Aistė Smilgevičiūtė Strazdas
Aistė Smilgevičiūtė z zespołem SKYLĖ Baltas brolis
Ze względu na słaby wynik Litwa nie mogła wziąć udziału w Eurowizji w 2000. Rok później Litwini powrócili z zespołem SKAMP. Wykonali oni piosenkę You Got Style, zajęli przyzwoite 13 miejsce z dorobkiem 35 punktów, co po dziś dzień jest drugim najlepszym wynikiem litewskim. Po Eurowizji wydali 7 płyt, a oprócz tego wokalistka grupy, Erica Quinn Jennings, dorobiła się w 2002 roku solowego świątecznego albumu. Grupa współpracowała z takimi gwiazdami jak The Black Eyed Peas, Wheatus czy Bomfunk MCs. Jeden z członków grupy,Viktoras Diawara, wziął jeszcze raz udział w Eurowizji w 2006 roku, jako członek formacji LT United.
SKAMP You Got Style
SKAMP Always Too Much
W 2002 pierwotnie Litwę miał reprezentować zespół B’Avarija z piosenką We All, jednak zostali oni zdyskwalifikowani (piosenka była zbyt wcześnie opublikowana). Do Tallina ostatecznie pojechał Aivaras Stepukonis, który z piosenką Happy You zajął drugie miejsce w selekcjach. W konkursie zajął przedostatnie, 23 miejsce, zdobywając 12 punktów. Wokalista nagrał trzy płyty, jednak po drugiej usunął się ze sceny, aby zająć się komponowaniem i reżyserią dźwięku. Oprócz tego zajął się karierą naukową. W 2005 obronił doktorat na Instytucie Litewskiej Kultury, Filozofii i Sztuki.W tym samym roku napisał monografię na temat Maxa Schelera i socjologii wiedzy. w 2007 dostał od UNESCO stypendium umożliwiające studia na Uniwersytecie Hawajskim.
B’Avarija We All
Aivaras Stepukonis Happy You
Aivaras Stepukonis Grįžtu
Litwa po raz kolejny zmuszona była spauzować w 2003. Do dziś to ostatnia absencja tego nadbałtyckiego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 2004 roku Litwa musiała wziąć udział w półfinale. Niestety Linas Adomaitis i Simona Jakubėnaitė nie zdołali awansować, ich piosenka What’s Happened To Your Love zajęła 16 miejsce z 26 punktami. W trakcie konkursu duet zaprzyjaźnił się ze zwyciężczynią, Ruslaną. Razem nagrali piosenkę Fight for Love and Freedom. Linas i Simona jeszcze przez jakiś czas współpracowali ze sobą, po czym on powrócił do solowej kariery, a ona rozpoczęła studia na Berklee College of Music.
Linas & Simona What’s Happened To Your Love
Linas & Simona feat. Ruslana Fight For Love And Freedom
W 2005 po raz kolejny Litwini nie sięgneli po awans. Co gorsza zespół Laura and The Lovers zajął ostatnie miejsce w półfinale. Little By Little zdołało zaledwie uzyskać 17 punktów. Zespół nagrał zaledwie dwie płyty, w tym ostatnią w 2006 roku. Członkom grupy nie udało się zrobić kariery.
Laura and The Lovers Little By Little
Laura and The Lovers Man Visko Per Daug
Po latach słabych wyników wreszcie przyszedł czas na sukces. W 2006 roku reprezentantami naszych sąsiadów został zespół LT United. Ich oryginalna piosenka We Are The Winners nie tylko zdołała awansować, ale co więcej zajęła w finale bardzo dobre, szóste miejsce, co jest najlepszym w historii rezultatem osiągniętym przez ten kraj. Grupie udało się uzyskać 162 punkty, w tym jedną 12 od Francji. Zespół powstał głównie w celu wystąpienia na Eurowizji, jego członkowie nie nagrali więcej wspólnych piosenek. Jak już zostało wcześniej powiedziane, jeden z nich Viktoras Diawara działa w grupie SKAMP i pojawił się już wcześniej na Eurowizji. Andrius Mamontovas to znany litewski muzyk rockowy, członek zespołu Foje, w którym gra równieżvArnoldas Lukošius . Marijonas Mikutavičius poza byciem muzykiem, jest także prezenterem telewizyjnym. Saulius Urbonavičius jest członkiem zespołu BIX. Eimantas Belickas zaś to prawdziwy człowiek orkiestra, instrumenty na jakich gra to między innymi skrzypce, saksofon, flet, klarnet i gitara.
LT United We Are The Winners
Foje Kitoks Pasaulis
Dzięki świetnemu wynikowi w Atenach, Litwa nie musiała w 2007 roku brać udziału w półfinale. Do Helsinek pojechała grupa 4FUN. Wykonali piosenkę Love Or Leave. Zajęli 21 miejsce z dorobkiem 28 punktów. Zespół nagrał dwie płyty i nie zrobił w swoim kraju większej kariery.
4FUN Love Or Leave
4FUN Dėlionė
W 2008 roku Litwę reprezentował Jeronimas Milius. Zaśpiewał piosenkę Nomads In The Night. Nie zdołał awansować do finału, w półfinale zajął 16 miejsce z 30 punktami. W 2013 roku Jeronimas wziął udział w projekcie musicalowym telewizji LRT Auksinis Balsas (Złoty Głos), w którym zajął pierwsze miejsce. W tym samym show wzięła udział Vilija Matačiūnaitė, tegoroczna reprezentantka Litwy w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Jeronimas Milius Nomads In The Night
Jeronimas Milius Mistreated
W 2009 roku Sasha Son niespodziewanie dla wielu awansował z piosenką Love do finału. Zajął w nim 23 miejsce z 23 punktami. Artysta rok po konkursie nagrał płytę, drugą w swojej karierze. Oprócz zwycięskiego startu w selekcjach litewskich w 2009, Sasha startował jeszcze w 2007, 2008, 2010, 2011 (z dwoma piosenkami) oraz w 2014. W 2011 jedną z piosenek wykonał z Donnym Montellem, który rok później wygrał selekcje.
Sasha Son Love
Sasha Son and Donny Montell Best Friend
W 2010 roku Litwę reprezentowała formacja InCulto z jedynym w historii tego kraju 'joke entry’ Eastern European Funk . 12 miejsce w półfinale z 44 punktami nie zdołał zapewnić grupie awansu. Zespół wydał trzy albumy i 10 singli radiowych. Rozpadł się w 2011 roku.
InCulto Eastern European Funk
InCulto Close to midnight
W 2011 roku na reprezentantkę naszych północno-wschodnich sąsiadów została wybrana Ewelina Saszenko, Polka mieszkająca na Litwie. Wykonała piosenkę C’est Ma Vie. Dzięki swojemu pochodzeniu 'zarobiła’ polskie 12 w półfinale i finale, w którym zajęła ostatecznie 19 miejsce z 63 punktami. Od czasu Eurowizji artystka nie nagrała żadnych nowych piosenek. Rok wcześniej wzięła udział w selekcjach litewskich z piosenką For this I’ll pray.
Ewelina Saszenko C’est Ma Vie
Ewelina Saszenko For this I’ll pray
W 2012 reprezentantem Litwy został Donny Montell. Wygrał selekcje za czwartym z rzędu podejściem (w 2010 roku został zdyskwalifikowany, a w 2009 i 2011 brał udział z dwoma piosenkami). W Baku wykonał piosenkę Love is Blind. Awansował do finału, w którym zajął 14 miejsce z 70 punktami, co jest trzecim najlepszym wynikiem litewskim w Konkursie Piosenki Eurowizji. W tym samym roku artysta wydał swój debiutancki album. W 2013 roku został jurorem w litewskim 'The Voice’.
Donny Montell Love is Blind
Donny Montell Make That Love
W zeszłym roku niespodziewanie selekcje litewski wygrał, a jeszcze bardziej zaskakująco do finału Eurowizji awansował Andrius Pojavis. Jego piosenka, Something z 17 punktami zajęła ostatecznie 22 miejsce. Artysta ma póki co na koncie jeden album.
Andrius Pojavis Something
Andrius Pojavis Traukiniai
W tym roku, niezwykle skomplikowany format selekcji wygrała Vilija Matačiūnaitė. W Kopenhadze wykona utwór Attention, którego jest współautorką. Wcześniej próbowała pojechać na Eurowizję w 2005 roku. Jak już było wspomniane, brała udział w projekcie Auksinis balsas. W trakcie tegorocznej Eurowizji wystąpi w drugim półfinale (8 maja), gdzie zmierzy się między innymi z Donatanem i Cleo reprezentującymi Polskę. Czy uda jej się awansować?
Vilija Matačiūnaitė Attention
Źródło: eurovision.tv, wikipedia.org Foto: metkan.deviantart.com