Oglądalność Eurowizji można opisać trendem wzrostowym już od kilku lat. Kopenhaska edycja konkursu, która odbyła się w dniach 6, 8 i 10 maja spotkała się z rekordowo wysokim zainteresowaniem. Ponad 195 milionów osób zobaczyło transmisję koncertu na żywo.

Oficjalna strona Konkursu Piosenki Eurowizji prezentuje dane dotyczące oglądalności 59 edycji konkursu, która odbyła się w stolicy Danii. Ponad 195 milionów widzów w Europie przynajmniej na minutę włączyła koncert. To wzrost o 15 milionów w porównaniu z zeszłoroczną edycją. Statystyki uwzględniają jednak tylko kraje biorące udział w finale i półfinałach Eurowizji. Koncert był jednak (re)transmitowany także w Australii, Kazachstanie, Kanadzie, Nowej Zelandii, czy Chinach.

Przeciętny udział Eurowizji w rynku wyniósł 37,3%, przebijając ponad dwukrotnie średni typowy udział w czasie szczytu (sobota wieczór). W skali dekady rekord pod względem zainteresowania pobiły m.in.: Dania (89% udziału rynku), Holandia (65%), czy Wielka Brytania (45%). Również w Polsce Eurowizja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem gromadząc prawie 5 milionów Polaków przed telewizorami w sobotni wieczór, pomimo dość powszechnego niezadowolenia w Ojczyźnie z naszej reprezentacji.

61 milionów widzów obejrzało cały koncert od początku do końca. Jest to również wzrost w porównaniu do Eurowizji w Szwecji, w której wynik plasował się na poziomie 55 milionów.

EBU szczególnie jest zadowolone ze wzrostu zainteresowania Konkursem Eurowizji wśród młodej publiki. Wśród najmłodszych widzów, którzy osiągnęli dorosłość (tj. 18-25 lat) i spędzało sobotni wieczór przed telewizorem, aż 41,6% wybrało właśnie Eurowizję. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to wzrost o 1,8%.

A tak prezentowała się oglądalność Eurowizji we wcześniejszych latach:

•  Eurowizja 2014 (Dania): 195 milionów widzów

•  Eurowizja 2013 (Szwecja): 180 milionów widzów

•  Eurowizja 2012 (Azerbejdżan): 102,9 milionów widzów

•  Eurowizja 2011 (Niemcy): 114,5 milionów widzów

•  Eurowizja 2010 (Norwegia): 108,2 milionów widzów

•  Eurowizja 2009 (Rosja): 124 milionów widzów

•  Eurowizja 2008 (Serbia): 106 milionów widzów

„Statystyki pokazują, że Eurowizja jest bardzo żywa w całej Europie, a widownia się odmładza. To jest szczególnie istotne do osiągnięcia długoterminowego sukcesu Konkursu Eurowizji jak i ważne dla samych artystów biorących w nim udział” – powiedział Jon Ola Sand, główny inspektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji powołany z ramienia EBU (Europejskiej Unii Nadawców).

W tegorocznym, 59. Konkursie Piosenki Eurowizji: Kopenhaga 2014 wzięło udział 37 państw. To o 6 mniej od rekordu ustalonego w Belgradzie w 2008 roku. EBU pragnie, aby jubileuszowa edycja Eurowizji w Wiedniu zgromadziła największą liczbę uczestników w historii.

Źródło: eurovision.tv; fot. Maciej Mazański

1 KOMENTARZ

  1. Nie no, fajnie, że Eurowizja staje się bardziej popularna, no ale bez przesady, ja bym nie liczył tych, co włączyli koncert tylko na minutę :). Nie wiem, ile minut powinno świadczyć o zainteresowaniu Eurowizją, no ale na pewno nie tylko 1 minuta :).