2004: Blue Café

[vc_row full_width=”stretch_row_content” css_animation=”fadeInUp” el_class=”metrykarocznika”][vc_column width=”1/3″][info_list icon_color=”#000000″ font_size_icon=”30″ eg_br_style=”none”][info_list_item list_title=”Konkurs” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-25serce”]49. Konkurs Piosenki Eurowizji[/info_list_item][info_list_item list_title=”Data” heading_tag=”p” list_icon=”Defaults-calendar”]12, 15 maja 2004 r.[/info_list_item][info_list_item list_title=”Miejsce” heading_tag=”p” list_icon=”fas fa-map-marker”]Abdi İpekçi Arena, Stambuł (Turcja)[/info_list_item][info_list_item list_title=”Slogan” heading_tag=”p” list_icon=”Defaults-star”]Under the same sky [/info_list_item][info_list_item list_title=”Półfinał” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-25semi”]Automatyczna kwalifikacja do finału[/info_list_item][/info_list][/vc_column][vc_column width=”1/3″][info_list icon_color=”#000000″ font_size_icon=”30″ eg_br_style=”none”][info_list_item list_title=”Artysta” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-user-2″]Blue Cafe[/info_list_item][info_list_item list_title=”Utwór” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-music”]Love song[/info_list_item][info_list_item list_title=”Autor tekstu” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-doc-text-1″]Tatiana Okupnik [/info_list_item][info_list_item list_title=”Autor muzyki” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-25kompozytor”]Paweł Rurak-Sokal [/info_list_item][info_list_item list_title=”Dyrygent” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-25dyrygent”]-[/info_list_item][/info_list][/vc_column][vc_column width=”1/3″][info_list icon_color=”#000000″ font_size_icon=”30″ eg_br_style=”none”][info_list_item list_title=”Pozycja startowa” heading_tag=”p” list_icon=”fas fa-flag-checkered”]Finał: 19/24[/info_list_item][info_list_item list_title=”Zajęte miejsce / liczba krajów” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-25podium”]17/36 w finale[/info_list_item][info_list_item list_title=”Zdobyte punkty” heading_tag=”p” list_icon=”Defaults-heart”]27 punktów w finale[/info_list_item][info_list_item list_title=”Najwyższe noty” heading_tag=”p” list_icon=”icomoon2-25najwyzszepkt”]7 punktów (Litwa)[/info_list_item][/info_list][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][vc_tta_accordion c_icon=”chevron” active_section=”0″ collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Tekst utworu” tab_id=”1556843889312-a1e916c1-1a5a7aa9-37794737-ee77″][vc_column_text]Every day I feel I need somebody
every night I wanna feel your body
every day I cannot wait
every night I sing this way
sweet song, love song
sweet song, I wanna give you this song
sweet song, love song
sweet song
every day I wanna love somebody
every night I feel I need your body
every day I feel the same
every night I sing this way
sweet song, love song
sweet song, I wanna give you this song
sweet song, love song
sweet song
(un, dos, tres, cuatro)
sweet song, love song
sweet song, I wanna give you this song
sweet song, love song
sweet song
sweet song, love song
sweet song, love song
sweet song, love song
sweet song
sweet song, love song
sweet song, I wanna give you this song
sweet song, love song
sweet song[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_empty_space height=”25px”][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

Występ i teledysk

[/vc_column_text][ultimate_carousel slides_on_desk=”1″ slides_on_tabs=”1″ slides_on_mob=”1″ autoplay=”off” arrow_color=”#990000″ arrow_size=”36″ dots_color=”#990000″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=kWS-S53Zsio”][/ultimate_carousel][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

Wybór reprezentanta

[/vc_column_text][vc_column_text]Wzorem ubiegłego roku Telewizja Polska zorganizowała Krajowe Eliminacje do 46. Konkursu Piosenki Eurowizji, które odbyły się 24 stycznia 2004 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP. Do komisji konkursowej pod przewodnictwem dziennikarza muzycznego, Marka Sierockiego, wpłynęło 75 zgłoszeń, z czego 73 spełniało wymagania regulaminowe. Spośród nich wyselekcjonowano 15 propozycji, które uzyskały prawo startu w eliminacjach oraz pięć utworów rezerwowych. W skład komisji jurorskiej weszli: Marek Sierocki, Janusz Kosiński, Hirek Wrona, Zygmunt Kukla, Piotr Metz, Piotr Klatt i Bartosz Jastrzębowski. 

O wyjazd na Eurowizję do Stambułu walczyli: Alicja Janosz (zwyciężczyni pierwszej edycji „Idola”) – „I’m Still Alive”, Blue Café (3. miejsce w KE w 2003 roku) – „Love Song”, Golden Life – „Labirynth of Life”, Goya – „All My Senses”, Magda Steczkowska & Indigo – „Mogę dziś”, Janusz Radek – Pocztówka z Avignon”, Kasia Klich – „Let Me Introduce”, Kowalski – „Sen Kowalskiego”, Krzysztof Kiljański – „Stay”, Łzy – „Julia, tak na imię mam”, Małgorzata Ostrowska – „Nie uwierzę”, Marcin Rozynek – „Nick of Time”, Łukasz Zagrobelny & Offside – „Dreaming of You”, Planeta – „Easy Money”, Sistars – „Freedom”.

Losowanie kolejności występów odbyło się 23 stycznia 2004 roku w siedzibie TVP. Koncert rozpoczęli Łukasz Zagrobelny i Offside, a zakończył Marcin Rozynek. Krajowe Eliminacje prowadzili Magda Mołek i Tomasz Kammel, a sylwetki artystów prezentował Artur Orzech. Podczas transmisji ogłoszono wykonawców, którzy uzyskali trzy najwyższe miejsca w głosowaniu publiczności za pomocą systemu audiotele lub SMS. Trzecie miejsce zajął Marcin Rozynek z liczbą 51 736 głosów. Na drugiej pozycji uplasował się zespół Łzy, uzyskując 54 652 głosy, zaś zwyciężyła grupa Blue Cafe – 57 125 głosów. Po zakończeniu eliminacji, TVP opublikowała szczegółowe wyniki głosowania telewidzów. Kolejne miejsca zajęli: Alicja Janosz (30 952), Janusz Radek (28 607), Goya (24 566), Sistars (22 107), Kasia Klich (15 090), Planeta (9 648) i Krzysztof Kiljański (7 835). Nad przebiegiem głosowania czuwała trzyosobowa komisja złożona z prawników pod przewodnictwem mecenasa Pawła Curpiaka.

Widowisko uświetniły występy następujących artystów: Ich Troje (zdobywcy 7. miejsca na Eurowizji 2003) – „Keine Grenzen – Żadnych Granic”, Sertab Erener (zwyciężczyni Eurowizji 2003) – „Everywhere That I Can” oraz „Here I Am”, In-Grid – „Tu es foutu”, „I’m folie de toi” i „Shock”.

Ciekawostka: podczas Krajowych Eliminacji 2004 TVP próbowała połączyć się z Tampere, gdzie odbywał się finał fińskich selekcji do Eurowizji, niestety bezskutecznie. Polscy telewidzowie mogli usłyszeć zwycięski utwór, czyli „Takes 2 to Tango”.

Krajowe Eliminacje do Eurowizji 2004 przyniosły TVP sukces pod względem oglądalności. Selekcje obejrzało 6 455 687 widzów, co dało stacji udział w rynku na poziomie 39,49%. Krajowe Eliminacje były 18. najchętniej oglądanym programem telewizyjnym w TVP1 w 2004 roku. [/vc_column_text][vc_column_text]

[foogallery id=”473″]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

Przygotowania do Eurowizji

[/vc_column_text][vc_column_text]Do dziś spekuluje się, że Tatiana Okupnik miała wystąpić na Eurowizji w innej sukience. Wokalistka podjęła decyzję o wyborze kreacji po zobaczeniu strojów konkurencji. 

Utworu „Love Song” brakuje w rocznym zestawieniu 50 najczęściej słuchanych piosenek w radiu RMF FM w 2004 roku. Zwycięska piosenka nie znalazła się także na Liście Przebojów Trójki. Co ciekawe, w stawce pojawiały się inne kompozycje z selekcji. Najdłużej w zestawieniu utrzymała się piosenka zespołu Goya „All My Senses”. Przez 14 tygodni na liście udało jej się dojść maksymalnie do 8. miejsca. Notowane były także utwory „Pocztówka z Avignon” Janusza Radka (22. miejsce) oraz „Let Me Introduce” Kasi Klich (49. miejsce). 

Zespół wystąpił podczas koncertu inaugurującego wejście Polski do Unii Europejskiej. Konferansjer i prezenter TVP, Piotr Kraśko, powiedział o nim: Wierzę, że już wkrótce podbiją cały świat, a niedługo będziemy mieli się okazję przekonać, jak szybko to się stanie, bo to oni będą nas reprezentować w Konkursie Eurowizji w Stambule. To jest nasza nadzieja na zwycięstwo – Poland, 12 points, la Pologne, 12 points. 

Bukmacherzy z firmy Blue Square przewidzieli szansę Polski na zwycięstwo w Eurowizji 2004 w stosunku 20:1, co plasowało nasz kraj na 15. miejscu w zestawieniu.  

Kilka dni przed finałem lider zespołu, Paweł Rurak-Sokal, udzielił wywiadu Gazecie Wyborczej, w której ocenił realizację konkursu oraz zapowiedział, jak będzie wyglądał występ grupy: 

Wszystko jest profesjonalnie przygotowane. Każdą powtórkę rejestracji z próby można obejrzeć na telebimie, wprowadzić poprawki i zmienić ustawienie. Jesteśmy wystarczająco charakterystyczni. Wyjdziemy i po prostu zaśpiewamy. Stroje będą bardzo sexy. Wszystkich, nie tylko Tatiany. 

Tatiana Okupnik dodała: 

Nie chcieliśmy, jak reszta wykonawców, prezentować się jak grupa gadających głów zza stołu. Dlatego na spotkaniach z dziennikarzami graliśmy małe recitale. Inni szybko podchwycili ten pomysł i tak rozśpiewaliśmy cały hotel. 
[/vc_column_text][vc_column_text]

[foogallery id=”478″]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Na konkursie

[/vc_column_text][vc_column_text]Muzykom towarzyszyli inni członkowie zespołu: Łukasz Moszczyński (perkusja), Piotr Sławiński (trąbka), Piotr Grąbkowski (saksofon) i Michał Niewiadomski (puzon).

Dziennikarz muzyczny, Marek Sierocki, w wywiadzie dla eurowizja.org z listopada 2018 roku skomentował atmosferę panująca w polskiej reprezentacji w trakcie Eurowizji w Stambule:
Z nimi nie było łatwo. Było czuć, że Tatiana już myślała o karierze solowej. Nie spędzali czasu razem, jej nic się nie chciało, nie chciała się integrować z innymi. Chłopaki chcieli imprezować, ona nigdzie nie chodziła… [/vc_column_text][vc_column_text]

[foogallery id=”469″]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

Reakcje

[/vc_column_text][vc_column_text]Zarówno media krajowe, artyści, jak i świat eurowizyjny do dziś krytykują wokalistkę zespołu za strój. Już w 2004 roku w plebiscycie fanów Eurowizji na najgorzej ubranego artystę (Nagroda im. Barbary Dex), Tatiana Okupnik zajęła 2. miejsce z jedynie trzema punktami straty do zwyciężczyni niechlubnego tytułu, Sandy Ladosi z Rumunii. 

Odniesienie do stroju wokalistki znalazło się również w specjalnie przygotowanych materiałach z okazji 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie – ESClopedia. W drugim filmie z serii wspomniany jest polski występ z 2004 roku w kontekście tandetnego stroju.  

W trakcie zapowiedzi polskiego występu Terry Wogan, wieloletni komentator Eurowizji z ramienia brytyjskiego nadawcy, BBC, miał powiedzieć o Blue Cafe i Tatianie Okupnik: pokochacie ich kostiumy […] pozwólcie, że to powiem, odważny musi być facet, który wypuścił ją w takim stroju na widok 500 milionów osób.

Reakcje mediów: 

doteurovision.com: 

Zupełny bałagan, wykonanie niechlujne i wokalnie mierne. 

OnEurope.biz 

Występ bajeczny. Wir i pasja w formie zdecydowanie poprawiającej humor. 

Gazeta Wyborcza:  Blue Cafe wraca z Turcji na tarczy (maj 2004)
Gęganie i popiskiwania Tatiany Okupnik okazały się dla europejskich widzów magnesem równie lichym jak jej szmirowata kreacja. 

Rzeczpospolita (maj 2004)
Zły był montaż ujęć, układ choreograficzny banalny, a wrażenie chaosu dopełniła Tatiana Okupnik, którą spaliła trema. Tylko tak można wytłumaczyć, dlaczego zaśpiewała drewnianym głosem, bez typowego dla siebie seksapilu 

Plotek (styczeń 2009) 

Tatiana Okupnik wraz z zespołem Blue Cafe wystąpili w konkursie w 2004 roku. W tamtym czasie był to najpopularniejszy zespół w Polsce. Wszyscy rodacy czekali na „królową białego uśmiechu” i… się doczekali. Gdy Tatiana wyszła na scenę, widzom ukazała się brunetka w staniku i majtkach okryta obcisłą siatką rodem z sex-shopu. Strój wywołał skandal, piosenka niczego nie wywołała, a zespół się rozpadł. 

Maryla Rodowicz dla „Super Expressu”:
Zespół ma nowoczesne brzmienie i rozebraną, seksowną wokalistkę, a to się sprzedaje. Ich piosenka jest prosta i ma dziecięcą melodię. Portal Wirtualna Polska dodaje, że artystce nie podoba się też wymyślony i sztuczny głos Tatiany. Mimo wszystko artystka życzy grupie wszystkiego najlepszego. 

Zbigniew Wodecki dla „Super Expressu”: 

Muzyka Blue Cafe jest dobrze zaaranżowana i zagrana. Można dyskutować o manierze wokalnej Tatiany. Taki mieli pomysł, a ja to kupuję. 

[foogallery id=”466″]

Kora dla „Super Expressu”: 

Tworzę muzykę rockową. Piosenki Blue Cafe znam tylko z radia. Życzę im jednak, żeby zajęli pierwsze miejsce. Wirtualna Polska podaje, że liderka zespołu Manaam zastanawiała się nad autentycznością chrypki Tatiany Okupnik.  

Krzysztof Cugowski dla „Faktu”: Zważywszy, że jako reprezentant Serbii [w rzeczywistości chodziło o Bośnię i Hercegowinę – przyp. red.] pojawił się zawzięcie kręcący d**ą homoseksualista w różowej koszulce, to Tatiana wypadła OK. Nie była ani lepsza, ani gorsza. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

Ciekawe wypowiedzi

[/vc_column_text][vc_column_text]Reakcje reprezentantów: 

„Super Express” (maj 2004) 

Wszyscy postawili na widowisko. A my, po raz pierwszy na tak wielkiej międzynarodowej imprezie, byliśmy trochę jak dzieci we mgle. Być może też nasza muzyka była zbyt ambitna. Ale nasz występ został zauważony. Dostaliśmy m.in. zaproszenie od BBC. ~ Paweł Rurak-Sokal  

„Fakt” (maj 2004) 

Byliśmy już wszyscy porządnie zmęczeni. Na występ czekaliśmy pięć godzin w małym pokoiku. To nas wykończyło. ~ Paweł Rurak-Sokal 

Daily Gossip” (2018) 

Wszystko było tam [przygotowane] od A do Z. Jak przyjechaliśmy autokarem pod arenę, to przyszedł jeden człowiek i zabrał nas do garderoby. Później zabierał nas ktoś inny, by założyć mikrofony. Czuliśmy się trochę jak na taśmie produkcyjnej. Wszystko się zgodziło. Naszego wyniku nie odbieramy jako porażki, bo byliśmy w dwudziestu najlepszych zespołach w Europie, a to nie każdemu się udaje. ~ Paweł Rurak-Sokal 

Jestem, jaki jestem, TVN (maj 2004) 

Temat Eurowizji wielokrotnie poruszany był w programie TVN „Jestem, jaki jestem”. Michał Wiśniewski, niejednokrotnie udzielał słów wsparcia zespołowi. W odcinku wyświetlanym w trakcie trwającego finału Konkursu Piosenki Eurowizji w Stambule powiedział: 

Dzisiaj trzymam kciuki przede wszystkim, jak każdy Polak powinien, za „Love Song” zespołu Blue Cafe, bez względu, czy ich ktoś lubi, czy nie lubi. Dzisiaj trzymamy kciuki za Polskę i apeluję do każdego Polaka zagranicą, który ogląda TVN, a ogląda ich wielu, żeby głosowali oczywiście na polską piosenkę. 

Ponadto na pytanie prowadzącego program, Andrzeja Sołtysika, o to, czy udzielił rad kolejnemu reprezentantowi Polski, stwierdził: 

Chciałbym się, Andrzeju, podzielić […] Blue Cafe też zaprosiłem [do programu] i chciałem im dać te wskazówki, chciałem, żeby mogli się zaprezentować i żebyśmy jeszcze raz wzmocnili wszystkie siły możliwe – nie przyszli, ale i tak trzymam za nich bardzo gorąco kciuki. Może ja jestem obciachem, ale za Was trzymam naprawdę kciuki, bo Polska powinna wygrać bez względu na to, jak będzie. 

W kolejnym odcinku formatu, tydzień po Eurowizji, odniósł się do wyniku, jaki uzyskała grupa. Zapytany o poprzedni rok i fakt, że zespoły Ich Troje i Blue Cafe powstały w Łodzi, czy miasto będzie musiało „przepraszać” za Blue Cafe, udzielił następującej odpowiedzi: 

Myślę, że nie. Taki wybryk, który był w zeszłym roku, trafia po prostu w człowieka. […] Nie ma co przepraszać za Blue Cafe, tym bardziej, że jest to taki specyficzny festiwal. […] Może nie przyjęli kilku rad, nie przyszli nawet dzisiaj do studia, ponieważ zaprosiliśmy ich po raz drugi, ale to nie o to chodzi. Myślę, że Blue Cafe zrobiło to, co mogło zrobić. Po prostu wyszło, wykonało utwór tak, na ile ich było stać i okazało się po prostu, że… publiczność europejska wybrała co innego. Nie można powiedzieć, czy byli gorsi, czy byli lepsi. 

Zapytany wprost o porównanie siedemnastego miejsca Blue Cafe i swojego siódmego sprzed roku oraz drugiego Edyty Górniak z 1994 roku, wyznał: 

To się nie liczy, Andrzej. To się wszystko nie liczy. Nie wolno takich ludzi dyskryminować. Ja pamiętam występ Piaska – on zajął jeszcze bardziej odległe miejsce, ale to jest wszystko nieistotne. Proszę Państwa, spotykają się ludzie, poznajemy się, mam nadzieję, że oni tez poznali kupę fajnych ludzi tam, łączą się narody, oglądamy to wszystko. O co chodzi? Nie ma sensu najmniejszego, by dyskutować o tym, czy to dobrze, czy to źle, czy to fajnie, czy nie fajnie. Jedno jest pewne – w przyszłym roku kolejny reprezentant Polski pojedzie na Eurowizję i będzie walczył znowu o pierwsze miejsce.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

Wypowiedzi osób z TVP

[/vc_column_text][vc_column_text]Marek Sierocki, listopad 2018 dla eurowizja.org: 

Z nimi nie było łatwo. Było czuć, że Tatiana już myślała o karierze solowej. Nie spędzali czasu razem, jej nic się nie chciało, nie chciała się integrować z innymi. Chłopaki chcieli imprezować, ona nigdzie nie chodziła… ” [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

Inne związki z Eurowizją

[/vc_column_text][vc_column_text]Zespół startował w historycznych, pierwszych polskich selekcjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji – Ryga 2003. Z utworem „You May Be in Love” zajął trzecie miejsce w głosowaniu telewidzów. 

Blue Cafe, już z nową wokalistką, Dominiką Gawędą, wystąpił podczas selekcji „ Piosenka dla Europy 2006”. Trzy lata później grupa zaprezentowała w tym samym formacie selekcji swój najnowszy numer „Czas nie będzie na nas czekał”. Zespół był także gościem podczas Krajowych Eliminacji 2018, gdzie zaprezentował się z piosenką „Buena”. 

Spekulowano, że Blue Cafe powróci na Eurowizję w 2018 i 2019 roku. Sami artyści niejednokrotnie komentowali chęć ponownego wystartowania w konkursie. W wywiadzie dla portalu Plejada, którego zespół udzielił w listopadzie 2017 roku, nie wykluczał on udziału w Eurowizji, choć uzależniał swój start m.in. od kwestii finansowych. Ostatecznie w lutym 2018 roku zdementowano tę informację na łamach serwisu Wirtualna Polska. 

W wywiadzie dla portalu JastrząbPost.pl w październiku 2018 roku grupa przyznała, że wyprodukowała piosenkę, która mogłaby powalczyć na Eurowizji. 

W 2007 roku OGAE Polska zgłosiło do konkursu OGAE Video Contest byłą wokalistkę zespołu Blue Cafe, Tatianę Okupnik z teledyskiem do piosenki „Don’t Hold Back”. Zajęła 20. miejsce z dorobkiem 13 punktów, wyprzedzając jedynie Maltę i Mołdawię. Rok później stowarzyszenie zgłosiło grupę z utworem „Czas nie będzie na nas czekał” do udziału w plebiscycie OGAE Song Contest. Zespół zajął 25. pozycję na 27 krajów biorących udział, otrzymując 25 punktów. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

Więcej na ten temat

[/vc_column_text][vc_masonry_grid post_type=”post” max_items=”-1″ element_width=”6″ order=”ASC” item=”1071″ initial_loading_animation=”fadeIn” grid_id=”vc_gid:1557370575802-6cb7c872-8bc9-6″ taxonomies=”15″][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_tta_accordion active_section=”0″ collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Źródła” tab_id=”1556798750404-a175f18a-3bae7aa9-37794737-ee77″][vc_column_text]

  1. 2004 Jestem Jaki Jestem II Ring 11, YouTube.com, wideo z oficjalnego kanału Michała Wiśniewskiego
    https://www.youtube.com/watch?v=wsKDpZCjCTU 
  2. 2004 Jestem Jaki Jestem II Ring 12, YouTube.com, wideo z oficjalnego kanału Michała Wiśniewskiego
    https://www.youtube.com/watch?v=lGvYuOzL64U 
  3. Archiwum listy przebojów trójki, wybrane notowania z 2004 roku
    http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=2 
  4. Blue Cafe: byliśmy zmęczeni, muzyka.interia.pl
    http://archive.is/JfuLg 
  5. Blue Cafe i Bajm podczas Eurowizji, wirtualnemedia.pl
    https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/blue-cafe-i-bajm-podczas-eurowizji 
  6. Blue Cafe uspokaja, że nie wystąpi na Eurowizji: „Życzymy powodzenia startującym”, pudelek.pl
    https://tv.pudelek.pl/video/Blue-Cafe-uspokaja-ze-nie-wystapi-na-Eurowizji-Zyczymy-powodzenia-startujacym-18983/ 
  7. Blue Café w konkursie Eurowizji, lodz.wyborcza.pl
    http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35135,2074687.html?disableRedirects=true 
  8. Blue Cafe wystąpi na Eurowizji? YouTube.com, wideo z kanału portalu Plejada.pl
    https://www.youtube.com/watch?v=Ag7NgMg0oKA 
  9. Blue Square bookmakers: Sweden to win, esctoday.com
    http://esctoday.com/2489/blue_square_bookmakers_sweden_to_win/ 
  10. Co oglądaliśmy w 2004 roku? Najpopularniejsze programy TVP, Polsatu, TVN i TV4 w 2004 roku, wirtualne media.pl
    https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/co-ogladalismy-w-2004-roku 
  11. Dlaczego przegraliśmy Eurowizję? Plotek.pl
    http://www.plotek.pl/plotek/1,78649,6202548,Dlaczego_przegralismy_Eurowizje___WIDEO_.html 
  12. ESClopedia Part II – second Semi-Final – Eurovision Song Contest 2018, YouTube.com wideo z kanału Eurovision Song Contest
    https://www.youtube.com/watch?v=2plCPh-h8dA&feature=youtu.be&t=93 
  13. Eurowizja: Finaliści w komplecie, muzyka.interia.pl
    http://archive.is/NPVKM#selection-727.0-727.32 
  14. Eurowizja: wybraliśmy Blue Cafe, onet.pl https://www.onet.pl/?utm_source=pl.wikipedia.org_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=89f20243-5aca-49a4-a461-c2a140763c79&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2 
  15. Eurowizja. Blue Cafe wspomina występ z 2004 roku z hitem „Love Song”, YouTube.com, wideo z kanału Daily Gossip
    https://www.youtube.com/watch?v=D7dpCRjgnvw 
  16. Eurowizja 2004: kicz, amatorszczyzna i Blue Cafe na 17. miejscu, muzyka.wp.pl
    http://muzyka.wp.pl/title,Eurowizja-2004-kicz-amatorszczyzna-i-Blue-Cafe-na-17-miejscu,wid,323117,wiadomosc.html?ticaid=11d0ce&_ticrsn=5 
  17. Eurowizja 2004: surowa ocena szans Blue Cafe, muzyka.wp.pl
    http://muzyka.wp.pl/title,Eurowizja-2004-surowa-ocena-szans-Blue-Cafe,wid,324067,wiadomosc.html?ticaid=11d0cd&_ticrsn=3 
  18. Jedynka /30.04.2004 / Rozszerzenie Unii Europejskiej – Polska, YouTube.com, wideo z kanału retromaniak https://www.youtube.com/watch?v=ucWoME_4gTQ&fbclid=IwAR2D77kPgc7Qb-XfVk58Xf1LvOHPL_OsYve4-g_ATA-rvOZi5nBXFRSLVJk 
  19. Krajowe Eliminacje do Eurowizji 2004, YouTube.com, wideo z kanału Archiwum Eurowizji
    https://www.youtube.com/watch?v=po2WoHi4ix8 
  20. Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004, wikipedia.org
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Krajowe_Eliminacje_do_Konkursu_Piosenki_Eurowizji_2004#cite_note-u-7 
  21. Mamy pierwszego kandydata do Eurowizji 2019! Blue Cafe oceniło swoje szanse w preselekcjach, jastrząbpost.pl https://jastrzabpost.pl/exclusive/eurowizja-2019-blue-cage-nagralo-piosenke-na-konkurs-jaka_689354.html#galeria0 
  22. OGAE Song Contest: Results, sechuk.com
    http://www.sechuk.com/ogae%20Song%20Contest%20Results%203.htm 
  23. OGAE Video Contest 2007, ecgermany.de, strona internetowa Eurovision Club Germany
    https://www.ecgermany.de/clubcontests/ogae-vc/2007 

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_column_text]

opracowanie rocznika: Mieszko Czerniawski

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Exit mobile version