Maltański Nadawca Publiczny (PBS) ogłosił szesnastu finalistów, którzy rywalizować będą w ostatecznej rozgrywce narodowych preselekcji o wyjazd na Konkurs Piosenki Eurowizji 2018

Po zgłoszeniu 129 piosenek i dwóch etapach eliminacji, maltańskie media ogłosiły szesnastkę szczęśliwców, którzy za niespełna cztery miesiące walczyć będą o bilet do Lizbony, gdzie w maju 2018 odbędzie się 63. Konkurs Piosenki Eurowizji.

Miesiąc temu opublikowane zostały nazwiska trzydziestu wykonawców zakwalifikowanych do półfinału konkursu Malta Eurovision Song Contest 2018. Kolejny etap selekcji miał wyłonić ostateczną listę finałową. W tym celu, półfinaliści spotkali się na scenie by wykonać na żywo swe utwory, które zostały nagrane a następnie zaprezentowane jury składającego się z siedmiu zagranicznych sędziów. Po trzech dniach przesłuchań wytypowano nazwiska szesnastu finalistów narodowych preselekcji:

Aidan Dai Laga
Avenue Sky We Can Run
Brooke Borg Heart of Gold
Christabelle Borg Taboo
Danica Muscat One Step At A Time
Deborah C Turn It Up
Dwett Breaking Point
Eleanor Cassar Back To Life
Jasmine Abela Supernovas
Lawrence Gray Love Renegade
Matthew Anthony Call 2morrow
Miriana Conte Rocket
Petra Whiteford Evolution
Rhiannon Micallef Beyond Blue Horizons
Richard & Joe Micallef Song For Dad
Tiziana Calleja First Time

Lejn il-Malta Eurovision Song Contest 2018

Ze stawki finalistów, dwunastu z nich brało już w przeszłości udział w maltańskim show. Ciekawostką jest, iż finał 2018 gości pięciu finalistów koncertu z roku ubiegłego. Listę zapełnia szereg uznanych artystów maltańskiej sceny muzycznej, w tym uczestnika Konkursu Eurowizji z 2014 roku – Richarda Edwardsa (który na scenie pojawi się wraz z ojcem) czy Deborah C, weterankę maltańskich preselekcji, która o walkę pojawienia się na deskach sceny eurowizyjnej walczyła już siedmiokrotnie. Nie zabraknie nowicjuszy festiwalu, a są nimi zespoły Avenue Sky oraz Dwett (składający się z Cherylisa i Michaiła, który swoich sił próbwał również w rumuńskich preselekcjach z utworem Sail Back). W finale zmagań pojawią się również osiemnastoletni Matthew Anthony i Aidan Cassar – wschodzące gwiazdy maltańskiej sceny muzycznej.

Finał krajowych eliminacji zaplanowano w lutym 2018. Podobnie jak w ubiegłym roku, o wyborze zwycięzcy, i tym samym reprezentanta Malty w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Portugalii zadecyduje publiczność.

 

 

źródła: escflashmalta.com, tvm.com.mt
zdjęcie: maxresdefault (youtube)