Rumuńska stacja telewizyjna ujawniła pierwsze szczegóły krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Czeka nas wiele niespodzianek ze strony organizacyjnej Selecția Națională 2018

Jak donosi rumuńska telewizja TVR, krajowe eliminacje o niezmiennej od kilku lat nazwie Selecția Națională składać się będą z pięciu półfinałów oraz wielkiego finału. Każdy z koncertów odbędzie się w sześciu różnych miastach Rumunii a hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia jest Eurovision uneşte România! co w tłumaczeniu oznacza Eurowizja łączy Rumunię! Dotyczy to faktu, iż w 2018 roku kraj ten obchodzić będzie setną rocznicę ekspansji o Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę.

Przyjmowanie muzycznych propozycji walczących o bilet do Lizbony rozpocznie się w połowie listopada a w następnym miesiącu, specjalnie powołana komisja wytypuje półfinałową stawkę konkursową. Półfinały oraz wielki finał planowane są w miesiącu styczniu oraz lutym – nieznane są jednak dokładne daty koncertów.

Szefem rumuńskiej delegacji oraz producentem krajowych eliminacji ponownie stanie się Iuliana Marciuc. Dyrektor generalna TVR – Doina Gradea – objaśniła organizację zbliżających się preselekcji słowami:

Chcemy, by eurowizja zagościła we wszystkich zakątkach naszego kraju. By trafiła do wszystkich rodaków w jakże ważnym dla nas czasie – obchodzie stulecia powstania zjednoczonej Rumunii.

Rumunia po dyskwalifikacji w 2016 roku z powodu długów finansowych względem EBU, po porozumieniu z organizatorem powróciła w tym roku do Konkursu Piosenki Eurowizji. W Kijowie usłyszeliśmy utwór Yodel it! w wykonaniu duetu Ilinci i Alexa, którzy dla swojego kraju wywalczyli siódmą pozycję w finale. Yodel it! w rodzimych stronach zyskało właśnie miano nejlepszej piosenki roku

 

źródło, zdjęcie: tvr.ro