Już dziś zobaczymy piąty odcinek Eurovizijos Atranka. Będzie to jednocześnie pierwszy odcinek drugiego etapu wyboru reprezentanta Litwy na tegorocznej Eurowizji. Na scenie pojawi się dwunastu artystów, których znamy z poprzednich odcinków. Tradycyjnie połowa z nich dostanie się do dalszego etapu rozgrywki.

Widzowie przed telewizorami i ekranami komputerów usłyszą i zobaczą dziś wieczorem:

TwosomeHello
Milda RasilavičiūteI Think About You
Silvija Pankūnaitė & GeraiGeraiMore Than You Know
Lukas NorkūnasTegu
Paula1 2 3
Benas MalakauskasMy Memories
GodoFire Fountain
Germantė KinderytėTurn It Up
Vidas BareikisPusvalanduko
Juozas MartinDon’t Give Up
Kotryna JuodzevičiūtėThat Girl
Jurgis Brūzga4love

Przypomnijmy sobie pokrótce sylwetki artystów biorących udział w dzisiejszym koncercie:

TWOSOME

W skład duetu wchodzą wykonawca Justin Stanislovaitis oraz tancerz i choreograf Paulius Šinkūnas. Justin jest także członkiem grupy Justin 3, którą oglądać mogliśmy w jednym z odcinków tegorocznych litewskich selekcji.

MILDA RASILAVICIUTE

Ta 22-letnia wokalistka ma na koncie występy w programach Lietuvos Balsas (w 2012 roku) oraz X-Factor (w 2017 roku). Jej pasją poza muzyką jest podróżowanie – odwiedziła m.in. Bejrut, Londyn czy Kijów.

GERAI GERAI & SILVIJA PANKUNAITE

Gerai Gerai a właściwie Vilius Tamosaitis to litewski dj, kompozytor i producent muzyczny. Tworzy głównie muzykę elektroniczną, ale jak sam przyznaje inspiruje się różnego rodzaju wykonawcami, m.in. Daft Punk, Chemical Brothers czy Depeche Mode. Co ciekawe nie jest to jego pierwsza przygoda z selekcjami – wziął w nich udział po raz pierwszy w 2013 roku.
Silvija Pankunaite to wokalistka jazzowa, kompozytorka oraz nauczycielka muzyki. W komponowanych i śpiewanych przez siebie utworach stara się łączyć różne style muzyczne. Zwyciężczyni wielu konkursów muzycznych. Czy do zacnego grona swoich nagród będzie mogła dołączyć tytuł reprezentantki Litwy na Eurowizji 2018?

LUKAS NORKUNAS

Lukas Norkunas jak dotąd ma dosyć skromne doświadczenie w show-biznesie – woli prezentować swój talent małej publiczności w barach, restauracjach, czy na różnego rodzaju małych eventach. Jego pasją oprócz śpiewu jest gitara.

PAULA

Czyli Paula Poderytė. Była finalistką zeszłorocznego litewskiego finału narodowego. Zajęła wtedy 4 miejsce z piosenką Let U go. Od tego czasu jej kariera nabrała rozpędu.Tegoroczną propozycję dla Pauli skomponował Donny Montell (ESC 2012, 2016).

BENAS MALAKAUSKAS

Benas również miał już kontakt z preselekcyjną sceną – w zeszłym roku próbował swoich sił z utworem Rolling. Udało mu się przejść pierwszą rundę show, lecz niestety odpadł w drugiej. Zgłosił się również do poprzedniej edycji litewskiego The Voice, jednak nie udało mu się zdobyć uznania trenerów i nikt nie odwrócił się w jego stronę podczas przesłuchań w ciemno. Tym razem Benas wraca z liryczną kompozycją My memories. Czy to właśnie on będzie reprezentantem Litwy na tegorocznej Eurowizji?

GODA „GODO” SASNAUSKAITE

Cztery lata temu Goda wzięła udział w litewskim The Voice, gdzie dotarła aż do finału. Teraz na co dzieńjest wokalistką duetu Tillae wykonującego muzykę elektroniczną, lecz bitwę o bilet do Lizbony stoczy jako solistka. Początkowo była sceptycznie nastawiona do całej idei Konkursu Piosenki Eurowizji, lecz zmieniła zdanie i o swoim udziale w preselekcjach mówi teraz jako o „świetnym sposobie na pokazanie światu, co gra w jej duszy”.

GERMANTE KINDERYTE

Germante dała się poznać szerszej publiczności, publikując covery utworów różnych wykonawców na swoim osobistym kanale na portalu YouTube. W zeszłym roku wzięła udział w 5. edycji programu Lietuvos Balsas – litewskiej wersji formatu The Voice, gdzie przeszła z powodzeniem przesłuchania w ciemno (trafiając do drużyny Donny’ego Montella – reprezentanta Litwy na ESC 2012 oraz ESC 2016), odpadając dopiero na etapie Nokautów.

VIDAS BAREIKIS

Można powiedzieć, że Vidas to „człowiek orkiestra” – oprócz śpiewu zajmuje się również komponowaniem muzyki, aktorstwem, a także reżyserką. Spod jego ręki wyszło 15 spektakli (ciekawostka: jeden z nich nosi tytuł „Euro-vizija”). Vidas próbował już swoich sił w preselekcjach – w zeszłym roku wraz z Ievą Zasimauskaite wykonał utwór „I love my phone”, jednak nie osiągnął sukcesu. Czy tym razem uda mu się odnieść lepszy rezultat?

JUOZAS MARTIN

Karierę muzyczną rozpoczął w 2006 roku. Współpracował z wieloma artystami. M.in. wyprodukował dwie płyty dla grupy Insearch. Obecnie pracuje nad własnym debiutanckim albumem, którego ma zamiar wydać w tym roku. Ma na koncie singla Neša tolyn.

KOTRYNA

Kotryna Juodzeviciute to zwyciężczyni 4 edycji The Voice na Litwie. Dotychczas nagrała kilka własnych utworów. W 2016 roku wystąpiła w chórku Donny’ego Montella podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Rok temu sama spróbowała swoich sił w preselekcjach. Utwór „Love shadow” dotarł do samego finału, jednak trofeum zdobyła wtedy grupa Fusedmarc. Kotryna jednak się nie poddała i postanowiła powtórnie zawalczyć o tytuł reprezentanta Litwy.

JURGIS BRUZGA

Jurgis jest absolwentem Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie na kierunku wokalu jazzowego. Brał udział w wielu konkursach muzycznych m.in. Montreux Jazz – jednym z najważniejszych konkursów jazzowych na świecie. Przez długi czas wykonywał covery kompozycji innych artystów, jednak rok temu odważył się pójść własną drogą i wydał album 175. Dalszym krokiem w jego karierze jest udział w Eurovizijos Atranka 2018. Trzymacie za niego kciuki?

Transmisja piątego odcinka Eurovizijos Atranka już dziś o godz. 20:00 czasu polskiego w telewizji LRT oraz na stronie internetowej nadawcy TUTAJ.

UPDATE: Do dalszego etapu rywalizacji przeszli: Twosome, Paula, Godo, Silvija Pankunaite & GeraiGerai, Kotryna Juodzeviciute oraz Jurgis Bruzga. 

Źródło: delfi.lt, 15min.lt, wikipedia.org, lrt.lt
Foto (Vidas Bareikis): delfi.lt