Jednak ani Chen Aharoni, ani Jonathan Mergui, tylko Netta Barzilai pojedzie do Lizbony! Po emocjonującym finale HaKokhav HaBa, pełnym nieoczekiwanych zwrotów akcji, wiemy, że Izrael w Konkursie Piosenki Eurowizji po raz pierwszy od czterech lat reprezentować będzie kobieta.

W pierwszej rundzie finału duele wygrali Jonathan Mergui (90% poparcia) przed Chenem Aharoni (72 % poparcia) oraz Riki Ben Ari (81% poparcia) przed Nettą Barzilai (74% poparcia). Wynik drugiego duelu szczególnie namieszał w wyniku finału.

Według założeń to Netta miała spokojnie wygrać drugi duel, a jury miało ocalić jednego z panów. Okazało się jednak, że jurorzy zostali postawieni pod ścianą. Za Barzilai opowiedziało się trzech jurorów, Ben-El Tavori do superfinału wskazał Aharoniego, a Harel Skaat wstrzymał się od głosu.

Tym samym w drugiej rundzie zmierzyli się ze sobą Jonathan Mergui, Riki Ben Ari oraz Netta Barzilai. Na tym etapie zabrakło tradycyjnego procentowego liczenia głosów i zastąpiono go systemem 50/50. Jurorzy przyznawali wykonawcom 8, 10 bądź 12 punktów. Oprócz pięciu bazowych jurorów, o ocenę poproszono też cztery nowe grupy sędziowskie.

Netta zdobyła 7 na 9 możliwych „dwunastek” oraz 2 „dziesiątki”, co dało jej 104 punkty od jury. Od widzów dostała 106 punktów, co dało jej łącznie 210 punktów. Jej główny rywal Jonathan Mergui otrzymał dwie „dwunastki”, cztery „dziesiątki” i cztery „ósemki” (88 punktów od jury), widzowie przyznali mu 117 punktów, przez co ostatecznie przegrał z Nettą pięcioma punktami. Riki Ben Ari mogła liczyć na zaledwie 125 punktów łącznie (78 od jury i 47 od widzów).

Zwycięski występ Barzilai możecie zobaczyć TUTAJ. Wszystkie występy HaKokhav HaBa dostępne są TUTAJ. 

Netta Barzilai to 24 letnia DJ-ka, która do tej pory realizowała się, grając głównie w klubach oraz na weselach. Była wokalistką grupy The Experiment, specjalizującej się w improwizacjach muzycznych. Sama Netta tworzy muzykę dzięki konsolecie.

Piosenkę Netty powinniśmy poznać na przełomie lutego i marca. Wokalistka zaśpiewa 8 maja w pierwszym półfinale Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie, gdzie zmierzy się między innymi z Saarą Aalto z Finlandii, Mikolasem Josefem z Czech czy Eleni Fureirą z Cypru.

Z opinią odredaktorską dotyczącą zwycięstwa Netty Barzilai można się zapoznać tutaj.

 

Foto: instagram.com/nettabarzi