25 lat polskiej historii, 21 występów, 10 solistek, 4 solistów, 5 zespołów i jeden duet. Niemal 2 lata pracy, prawie 60000 słów na stronie, 450 archiwalnych zdjęć, tuzin nieprzespanych nocy i hektolitry wypitej kawy – to wszystko składa się na końcowy efekt strony, którą z dumą Wam przedstawiamy.

Przed Wami kompendium wiedzy eurowizyjnej, które będzie dla fanów piękną podróżą po polskiej historii Eurowizji. Znajdziecie w nim mnóstwo faktów, ciekawostek, anegdot dotyczących polskich reprezentantów, twórców i samego wydarzenia. Wspomnienia z przebiegu konkursów, wcześniej nieznane fakty i setki archiwalnych zdjęć.

Przystępując do prac nad projektem, zdawaliśmy sobie sprawę, że stoi przed nami niełatwe zadanie. Nie podejrzewaliśmy jednak, że gromadzenie archiwalnych treści będzie związane z tak dużym wysiłkiem, zarówno od strony merytorycznej, jak i logistycznej. 25 lat Polski na Eurowizji to okres nie tak znowu długi, biorąc pod uwagę ponad 60-letnią historię konkursu. Z drugiej strony specyfika podejścia nadawcy do kwestii związanych z udziałem w tym przedsięwzięciu, mnogość osób, które na przestrzeni lat miały realny wpływ na wybór artystów i utworów, które reprezentowały nas na arenie międzynarodowej sprawiły, że był to okres intensywnych przemian, nawału informacji oraz niezwykłego rozdrobnienia.

Obiecujemy jednak, że dołożymy wszelkich starań, by luki, które pozostały, uzupełniać na bieżąco w miarę naszych możliwości.

Mamy nadzieję, że treści, które udało nam się zgromadzić, będą nie tylko ciekawą lekturą, ale i zaowocują pogłębioną refleksją na temat udziału Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji w przyszłości, tak, aby nie powielać błędów, które miały miejsce w przeszłości i żeby kolejne 25 lat było czasem udanych startów, prezentowania Europie utworów, które zostaną zapamiętane na lata i z których Polacy będą dumni.