25 lat Polski na Eurowizji

Serwis specjalny

Teksty, historyczne podsumowania, wywiady.

2017: Kasia Moś

Występy i teledysk

Wybór reprezentanta

27. grudnia 2016 TVP opublikowała regulamin „Krajowych Eliminacji 2017”, rozpoczynając tym samym proces aplikowania przez twórców, chcących reprezentować Polskę podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. 27 stycznia 2017 TVP wystosowała komunikat, w którym poinformowała o przedłużeniu terminu zgłoszeń do 10 lutego ze względu na spore zainteresowanie twórców.

11 lutego opublikowała listę 10 uczestników, wybranych przez komisję jurorską (Grzegorz Brzozowicz, Mateusz Grzesiński, Ewa Nowicka, Konrad Smuga, Maciej Stanecki oraz Artur Orzech). Spośród ponad 150 zgłoszeń, wybrano 10 finalistów Krajowych Eliminacji:

 • Martin Fitch „Fight for Us”
 • Kasia Moś „Flashlight”
 • Carmell „Faces”
 • Agata Nizińska „Reason”
 • Rafał Brzozowski „Sky over Europe”
 • Isabell Otrębus-Larsson „Voiceless”
 • Małgorzata Uściłowska (Lanberry) „Only Human”
 • Aneta Sablik „Ulalala”
 • Paulla „Chcę tam z tobą być”
 • Olaf Bressa „You Look Good”

Kontrowersje wzbudziła decyzja komisji o zakwalifikowaniu propozycji Lanberry „Only Human”, angielskojęzycznej wersji utworu „Piątek”, której premiera miała miejsce 5 sierpnia 2016 roku. Regulamin dopuszczał zgłoszenie utworów, opublikowanych po raz pierwszy po 1 września 2016 roku. TVP odpowiedziała na zarzuty i poinformowała, że za zgodą Europejskiej Unii Nadawców zdecydowała się dopuścić utwór „Only Human” do udziału w koncercie Krajowych Eliminacji.

Koncert Krajowych Eliminacji 2017 odbył się 18 lutego 2017 w siedzibie TVP. Prowadzącym koncert został Artur Orzech, natomiast w jury zasiedli: Krzesimir Dębski, Robert Janowski, Włodek Pawlik, Maria Sadowska i Alicja Węgorzewska. Występy uczestników poprzedzone były krótkimi wizytówkami oraz wypowiedziami rodzin, przyjaciół i fanów uczestników koncertu.

Gośćmi specjalnymi koncertu byli: Michał Szpak, reprezentant Polski w 2016, który zaśpiewał swój eurowizyjny utwór „Color of Your Life”; Olivia Wieczorek, reprezentantka Polski w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, z piosenką „Nie Zapomnij”, oraz Dorota „Doda” Rabczewska i zespól Virgin w medleyu eurowizyjnych hitów: „Heroes” Månsa Zelmerlöwa, „My Number One” Eleny Paparizou oraz „Waterloo” zespołu ABBA.

Ogłoszenie wyników podzielone było na dwa etapy. Jurorzy pojedynczo przedstawiali swoje oceny (skala 1-10), które po zsumowaniu zostały zamienione na punkty w skali 1-10. Następnie Artur Orzech ujawnił wyniki głosowania telewidzów. Faworytką komisji jurorskiej była Kasia Moś, natomiast Carmell zdobyła maksymalną notę w głosowaniu telewidzów. Po dodaniu do siebie obu punktacji okazało się, że pierwsze miejsce przypadło Kasi Moś, drugie Rafałowi Brzozowskiemu, a trzecie Carmell.

Przygotowania do Eurowizji

Działania promocyjne, mające na celu popularyzację utworu, rozpoczęły się już w kolejnym tygodniu po Krajowych Eliminacjach. 25 lutego Kasia Moś zaprezentowała konkursową propozycję podczas koncertu finałowego ukraińskich preselekcji, Vidbir. Reprezentantka wzięła również udział w szeregu eurowizyjnych koncertów promocyjnych, organizowanych przez społeczności fanowskie z całej Europy – Israel Calling w Tel Awiwie, Eurovision Spain Pre-Party w Madrycie, Eurovision Party w Londynie, Eurovision in Concert w Amsterdamie, Eurovision PreParty w Rydze.

Pomimo aktywnego zaangażowania w promocję utworu, awans Kasi Moś do koncertu finałowego stał pod znakiem zapytania. Notowania bukmacherskie sugerowały, że Polska zakończy swoją przygodę z Eurowizją w półfinale lub, w najlepszym przypadku, awansuje do finału z ostatniego, dziesiątego, miejsca. Finałowe typowania plasowały reprezentantkę Polski na 19. miejscu.

O ile koncepcja występu musiała zostać przygotowana wcześniej (za wizualizacje odpowiadała polecona przez TVP firma zewnętrzna), tak wygląd sceniczny artystki do końca pozostał niespodzianką. Dopiero po próbach w Kijowie zdecydowano, w której kreacji Kasia Moś zaprezentuje się podczas półfinału.

Na konkursie

W skład polskiej delegacji na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji w Kijowie weszli:

 • Mateusz Grzesiński – Head of Delegation, Head of Press
 • Kasia Moś (główna wokalistka)
 • Mateusz Moś (brat artystki, skrzypek)
 • Katarzyna Surmik (managerka artystki)
 • Krzysztof Bieńko (Head of Press, operator)
 • Konrad Smuga (reżyser występu)

Kasia Moś uczestniczyła w próbach kamerowych do konkursu, które relacjonowały media.

Kasia Moś w trakcie pierwszej próby Polski przed pierwszym półfinałem 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, Kijów, 1 maja 2017, fot. Thomas Hanses (EBU/Eurovision.tv)
Kasia Moś w trakcie drugiej próby Polski przed pierwszym półfinałem 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, Kijów, 4 maja 2017, fot. Andres Putting (EBU/Eurovision.tv)

Po próbach delegacja Polski brała udział w konferencjach prasowych.

Kasia Moś wystąpiła na scenie z bratem, Mateuszem Mosiem, który podczas show grał na skrzypcach.

Obie suknie Kasi Moś zostały zaprojektowane i uszyte przez polskie studio Mario Menezi. Jedna z kreacji miała zwiewne rękawy, druga eksponowała dekolt artystki. Ostatecznie zdecydowano się na drugą suknię.

Reakcje

„Kochani, to już koniec przygody eurowizyjnej. Przez ostatnie dwa miesiące mojego życia starałam się być najlepszym „ambasadorem” naszego kraju w Europie. Zaśpiewałam na wszystkich możliwych imprezach przed eurowizyjnych: Ryga, Londyn, Tel- Aviv, Amsterdam, Madryt i Praga, udzieliłam ogromu wywiadów i poznałam przemiłych ludzi, którzy dodawali mi wiary i sił. Dzisiaj (po pierwszej od dawna przespanej nocy) targają mną mieszane uczucia, z jednej strony jestem przeszczęśliwa i dumna, że udało się osiągnąć najważniejszy cel, jakim było wejście do finału. Z drugiej strony jest mi przykro, ponieważ, wiem, że wykonałam swoją pracę w 100%, zaśpiewałam najlepiej, jak potrafię, jestem z występu bardzo zadowolona i tak po ludzku liczyłam na wyższe miejsce w finale” – napisała Kasia Moś na Instagramie.

Ciekawe wypowiedzi

„Konstruktywną krytykę biorę pod uwagę. Staram się jednak słuchać siebie – tak robię od lat”. (Eurowizja.org)

„Jeżeli nie przejdę do finału, to myślę, że ludzie będą negatywnie wypowiadać się na mój temat”. („Viva!”)

„Jest tylu świetnych wokalistów w tym konkursie, tyle świetnych piosenek, tylu świetnych odpadło… Muzyka ma jednoczyć, muzyka nie może być aż tak oceniana, bo tak naprawdę każdy z nas lubi co innego i jest żal tych, którzy nie przeszli”. („Viva!”)

„Pracowałam na to [występ na Eurowizji – red.] wiele lat i chcę podziękować wszystkim, którzy nas wsparli. Mieliśmy ogromne wsparcie od fanów i ludzi, których poznałam dzięki tej wspaniałej przygodzie” („Dzień dobry TVN”)

„[Eurowizja] to niezwykła szkoła życia i komunikacji”. (Pudelek.tv)

„Czułam na scenie ciepło i moc. To było niesamowite. Ktoś bardzo dobrze mi życzył”. (Plotek.pl)

„[Eurowizja] to był niewątpliwie duży krok naprzód. Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy – finał”. (Eurowizja.org)

„Absolutnie nie żałuję, że wzięłam udział w tym konkursie, bo otworzył mi wiele dróg” (Studencka.tv)

„Na tę chwilę myślę, że nie wrócę na Eurowizję. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w konkursie, doświadczyć wielu niesamowitych rzeczy, poznać was (fanów i zespół Norma John – red.)”. (Eurowizja.org)

Wywiady z reprezentantem

„Na Eurowizji ważne jest, żeby się wyróżniać. Można się wyróżniać w sposób taki, że się wpuści bardzo dużo tancerzy, kolorowego światła, włączy lasery i różne cuda zrobi albo wyróżniać się skromnością. Myśmy w tym roku postanowili wyróżnić się skromnością tego występu i też przekazem, bardzo mocnym. Kasia walczy o prawa zwierząt i to właśnie jest główny przekaz tej piosenki. Mam nadzieję, że jest to bardzo czytelne i jasne. Jej moc wokalna nie wymaga jakiejś wielkiej oprawy, ona sama w sobie, swoją ekspresją wypełnia scenę, więc postaraliśmy się tego nie zepsuć, ale też przekazać tę myśl, którą na pierwszym spotkaniu ustaliliśmy, że o to nam będzie chodziło w tej piosence. Wszyscy nas słuchają, wszyscy chcą nam pomóc. Wiadomo, że chcielibyśmy mieć więcej czasu i więcej pieniędzy na to wszystko, ale w ramach tego, co mamy, dzięki temu, że telewizja wsparła występ Kasi, mamy to, co mamy i robimy, co możemy. Natomiast naprawdę tutaj są wszyscy pomocni i jest super” – Konrad Smuga, reżyser występu, dla eurowizja.org po drugiej próbie Kasi Moś w Kijowie, 6 maja 2017

Inne związki z Eurowizją

03.03.2018 – Członkini jury podczas Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018

29.05.2018 – Utwór „Wild Eyes” z zespołem Norma John, reprezentantami Finlandii na Konkursie Piosenki Eurowizji 2017

Więcej w tym temacie