Jesienią poznamy uczestników szwedzkich selekcji

Czas na wysyłanie swoich zgłoszeń do Melodifestivalen, czyli szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, dobiegł końca. Przedstawiciele szwedzkiej telewizji SVT poinformowali, że otrzymali aż 2628 piosenek. To o 79 utworów więcej niż w roku ubiegłym.

Organizatorom Melodifestivalen wcale jednak nie zależało na tak dużej liczbie zgłoszeń – wręcz przeciwnie, od kilku lat starają się przekonać artystów, że nie ilość się tu liczy, lecz jakość. Christer Björkman, producent szwedzkich preselekcji, niejednokrotnie podkreślał, że właśnie na jakości przysyłanych utworów zależy mu najbardziej. Powiedział także, że tak duża liczba zgłoszeń do tegorocznego Melodifestivalen dość mocno go zaskoczyła.

Teraz twardy orzech do zgryzienia mają ci, którzy spośród 2628 piosenek będą musieli wybrać 32. Będzie to profesjonalne jury, które możliwością udziału w półfinałach Melodifestivalen nagrodzi 16 zgłoszonych artystów oraz przedstawiciele SVT, którzy wybiorą drugą połowę konkursowej stawki (z racji zwycięstwa w Svensktoppen Nästa 2013 udział w MF ma już zapewniony zespół EKO). Jak zapowiada Christer Björkman, pełną listę uczestników powinniśmy poznać już jesienią.

Warto podkreślić, że Szwecja jest krajem, w którym zainteresowanie udziałem w Eurowizji jest największe – w żadnym innym państwie liczba zgłoszonych piosenek nie przekracza 1000. Biorąc pod uwagę, że ludność Szwecji wynosi nieco ponad 9,5 miliona (dla porównania w Polsce to ok. 38,5 miliona), liczba 2628 zgłoszeń robi ogromne wrażenie. Świadczy to nie tylko o popularności Eurowizji w Szwecji, ale także o tym w jak doskonałej kondycji jest obecnie szwedzki rynek muzyczny.

Melodifestivalen 2014 rozpocznie się 1 lutego w Malmö a zakończy wielkim finałem 8 marca w Sztokholmie.

(mm)

Źródło: svt.se