18 września br. upłynął termin zgłaszania kompozycji do Melodifestivalen 2018. Łączna ilość zgłoszeń w momencie zamknięcia przyjmowania aplikacji wyniosła 2771. 

1 września 2017 szwedzki nadawca publiczny SVT rozpoczął okres przyjmowania aplikacji do preselekcji, który upłynął 18 września br. o godzinie 17:59 CET.

Do preselekcji zgłoszono łącznie 2771 utworów – 2324 do kategorii dla kompozytorów, którzy w przeszłości brali już udział w preselekcjach oraz 447 utworów do kategorii dla kompozytorów debiutujących. Jest to najwyższa liczba zgłoszeń od 2012 roku (3485 aplikacji).

„Z wielką chęcią rozpoczniemy pracę nad procesem selekcyjnym i jesteśmy zachwyceni, że zainteresowanie przemysłu muzycznego i społeczeństwa jest wciąż wysokie.” mówi Christer Björkman, producent Melodifestivalen.

W niedługim czasie specjalna komisja, której przewodniczyć będzie Karin Gunnarsson, zasiądzie i wybierze 28 utworów, które powalczą o reprezentowanie Szwecji w Lizbonie.
Tytuły piosenek, wykonawcy, producenci i autorzy zostaną ogłoszeni jesienią podczas specjalnej, tradycyjnej już, konferencji prasowej.

Jeden z uczestników jest już znany. Jest to Stiko Per Larsson, który wygrał uczestnictwo w Melodifestivalen dzięki udziałowi w konkursie radiowym „P4 Nästa” , nie weźmie on jednak udziału z tą samą piosenką, z którą wywalczył zwycięstwo, gdyż piosenki biorące udział w Melodifestivalen muszą być unikatowe i nigdzie nie publikowane przed samym konkursem.

W 2017 roku Szwecję reprezentował Robin Bengtsson z piosenką „I Can’t Go On”, który zajął bardzo dobre piąte miejsce w stawce finałowej po uzyskaniu 344 punktów. Czy Szwecja kontynuuje swoją dobrą passę?

Źródło: SVT, fot. TT, SVT