Eurowizja 2024 już lada chwila, a Polska w tym roku będzie świętować trzydziestolecie uczestnictwa w konkursie. Na przestrzeni naszych startów mieliśmy 26 solistów, duetów i zespołów, a wiek uczestników był zróżnicowany. Kto był najmłodszy, a kto najstarszy w chwili wybrania na konkurs?
Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji tworzy już swoją historię od prawie 30. lat. Pierwszą reprezentantką została Edyta Górniak, która brawurowo zdobyła serca jury i zajęła najwyższe miejsce w naszej historii startów. W dalszych latach Polska osiągała lepsze i gorsze miejsca oraz wciąż czeka na Grand Prix Eurowizji. Czy w niedalekiej przyszłości doczekamy się tego momentu?
30 lat Polski na Eurowizji: najmłodsi reprezentanci Polski
Polska w ciągu ostatnich 30 lat na Eurowizji wystawiała przedstawicieli w różnym przedziale wiekowym. Dla wielu z nich konkurs był jednym z pierwszych wydarzeń w karierze. Niektórzy w chwili wyboru i występu w konkursie nie byli nawet pełnoletni. Mowa tutaj o Sashy Strunin, czyli wokalistce zespołu The Jet Set, naszej reprezentacji na Eurowizji 2007 w Helsinkach. Młoda artystka w chwili występu na Eurowizji miała 17 lat i dopiero później, w październiku, wkroczyła w dorosłe życie.
W takiej samej sytuacji była Alicja Szemplińska, zwyciężczyni preselekcyjnej edycji Szansy na Sukces w 2020 roku. W chwili wygrania programu miała 17 lat, a gdyby Eurowizja się odbyła, wokalistka byłaby świeżo po swoich osiemnastych urodzinach. Kolejna w rankingu jest Edyta Górniak, artystka, która niemalże wygrała konkurs dla Polski. W czasie, gdy stała na deskach sceny w Dublinie, artystka miała już skończone 21 lat, a w tym samym roku zbliżały się już jej 22. urodziny. Był to wielki początek kariery solowej dla piosenkarki, która przed konkursem współpracowała z teatrem Buffo.
30 lat Polski na Eurowizji: nasi najstarsi reprezentanci
W ciągu 30 lat naszego uczestnictwa w konkursie Telewizja Polska wystawiała także kandydatów, którzy scenę i rynek muzyczny znają od podszewki. Co ciekawe, nie zawsze byli to główny muzycy, jeśli chodzi o zespoły. Najstarszy był Paweł Rurak-Sokal z Blue Cafe (reprezentanci na Eurowizji 2004 w Istambule. W trakcie występu miał już skończone 41 lat. Następny w kolejności jest Gromee, który podczas zmagań w Lizbonie (2018) miał 39 lat. W tym samym wieku był Rafał Brzozowski, reprezentant z Rotterdamu w 2021 roku. Każdy z nich był już doświadczonym muzykiem, dla których scena nie była wcześniej obca, a doświadczenie dodatkowo mogło pomóc w przygotowaniach do konkursu.
30 lat Polski na Eurowizji: najczęstszy przedział wiekowy polskich uczestników
W czasie naszego uczestnictwa w Eurowizji najczęstszym przedziałem wiekowym przedstawicieli Polski jest 21-26 oraz 31-36 lat. Co ciekawe, każda dekada różni się pod tym względem. Dla przykładu, w latach 90. Polska zdecydowanie częściej stawiała na młodszych wokalistów i zespoły. Ponadto, w tej dekadzie dominował rocznik 1972, do którego należą m.in Edyta Górniak, Justyna Steczkowska (1995), a także Renata Dąbkowska (zespół Sixteen, 1998). Najstarszym uczestnikiem w latach 90. był Mietek Szcześniak. W momencie występu na Eurowizji 1999 w Jerozolimie miał 34 lata
Jeśli chodzi o edycje konkursu po 2000 roku, charakteryzują się dużo większym zróżnicowaniem wiekowym. W tym czasie zaczęto stawiać na dojrzalszych artystów, którzy przekroczyli pułap 30 lat. Do tego grona można zaliczyć część członków zespołu Ich Troje (Michał Wiśniewski i Jacek Łągwa – 2003/2006), Andrzeja Piasecznego (2001), Isis Gee (2008), a także Lidię Kopanię (2009). Wielu było także artystów z przedziału 25-30 lat. Jego przedstawicielami byli m.in Justyna Majkowska z Ich Troje (2003/2006), Tatiana Okupnik z Blue Cafe (2004), a także Ivan Komarenko – lider zespołu Ivan i Delfin (2005).
Podobnie było w kolejnej dekadzie XXI wieku, gdy zdecydowana większość naszych reprezentantów była w okolicy 30. roku życia. Z młodszych reprezentantów warto wymienić Marcina Mrozińskiego, który podczas Eurowizji 2010 w Oslo miał 24 lata. Należy wspomnieć również Michała Szpaka (2016), który w momencie występu w konkursie miał 26 lat. Z kolei członkinie grupy Tulia (2019) miały odpowiednio: 27 lat – Tulia Białobrzeska, 24 lata – Dominika Siepka, 21 lat – Patrycja Nowicka i Joanna Sinkiewicz.
Jeśli chodzi o najnowsze edycje konkursu, to nasz kraj upodobał sobie przedstawicieli roku 1999. Do tego grona zaliczamy Krystiana Ochmana (2022), Blankę (2023), a także Lunę (2024). Tegoroczna edycja jest już trzecią z rzędu, kiedy to przedstawiciel lub przedstawicielka tego rocznika będzie bronić polskich barw. Do tej pory dwa razy udało się wejść do finału Eurowizji, a za trzy tygodnie dowiemy się, czy w tym gronie znajdzie się także miejsce dla Luny.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.