alekseev
Screen z serwisu YouTube

Białoruś często była jednym z pierwszych krajów, który wyłaniał swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Sam sposób wyboru składał się z kilku etapów: nadsyłania zgłoszeń, przesłuchań na żywo i finału narodowego. Nie inaczej będzie w tym roku, przy czym Białoruś dopiero rozpoczyna zbieranie utworów na Eurowizję.

Nadawca publiczny naszych wschodnich sąsiadów ogłosił właśnie rozpoczęcie procesu zbierania zgłoszeń od artystów, którzy pragną ubiegać się o prawo reprezentowania Białorusi na Eurowizji w Tel Awiwie. Finał narodowy organizuje telewizja publiczna wraz z publicznym radiem przy wsparciu Ministerstwa Kultury.

Artyści, którzy pragną wystąpić na Eurowizji w barwach Białorusi, mają stosunkowo niewiele czasu na przesłanie utworu konkursowego. Termin upływa bowiem już 31 stycznia. W tym roku wprowadzono jednak pewną modyfikację przy dostarczaniu piosenek na Eurowizję. Należy przesyłać je drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej BTRC.

Podobnie jak w poprzednim roku, nadawca publiczny jest otwarty na przedstawicieli różnych narodowości. Uczestnikiem białoruskiego finału narodowego może zostać każdy artysta, niezależnie od obywatelstwa, który w dniu nadesłania zgłoszenia będzie miał ukończone 16 lat. Każdy z kandydatów ma prawo zgłosić zaledwie jedną piosenkę na Eurowizję.

Prawidłowo wypełnione i przesłane zgłoszenie powinno zawierać utwór (muzyka, tekst, układ), który nie został wydany komercyjnie i wykonany publicznie przed 1. września 2018 roku.  Aplikacja, aby została pozytywnie rozpatrzona, musi zawierać także informacje o artyście, tekst piosenki w języku białoruskim lub rosyjskim oraz w językach obcych, fonogram utworu, zdjęcia artysty oraz zgodę na udział w projekcie.

Po wpłynięciu wszystkich zgłoszeń nadawca publiczny wzorem lat ubiegłych przeprowadzi przesłuchania na żywo. Poszczególne występy będą oceniane przez profesjonalne jury, w którego skład wejdą artyści i przedstawiciele kultury z ramienia nadawcy publicznego oraz Ministerstwa Kultury. Lista uczestników finału narodowego zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej 4 lutego. Członkowie jury zwykłą większością głosów wskażą 10 artystów zakwalifikowanych do selekcji narodowych, przy czym liczba ta może ulec zmianie.

Finał narodowy na Białorusi będzie transmitowany na żywo i odbędzie się nie później niż 8 marca 2019 roku. Zwycięzcę wskażą profesjonalni jurorzy, oceniając występy finałowe w skali o 1 do 10. Po zsumowaniu głosów wszystkich profesjonalistów poznamy tegoroczną propozycję Białorusi na Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym roku nadawca publiczny postanowił całkowicie zrezygnować z televotingu. W sytuacji, gdy dwóch lub więcej artystów uzyska taką samą liczbę punktów, zostanie przeprowadzone dodatkowe głosowanie jury, w którym wezmą udział wyłącznie utwory znajdujące się ex aequo na pierwszym miejscu.

Źródło: tvr.by

Poprzedni artykułMołdawia ogłasza kandydatów do Eurowizji
Następny artykułEurowizja a polityka – część IV. Piosenka z widokiem na pokój
Magdalena Kukurowska
Od lat namiętnie śledzę Eurowizję, a prywatnie pracuję jako redaktor serwisów internetowych. Jestem zakręcona na punkcie muzyki, dobrej literatury, fotografii, sześciu uroczych nimf i języka rosyjskiego, który próbuję przyswoić we własnym zakresie. Eurowizją interesuję się od zwycięstwa Dany International. Uwielbiam folk, rock, reggae i piosenki w językach narodowych. Do ulubionych zwycięzców Eurowizji zaliczam Dimę Bilana i Alexandra Rybaka. Jeśli natomiast chodzi o piosenki, to nieustannie powracam do "You are the only one" Siergieja Łazariewa, "Horehronie" Kristiny ze Słowacji, "No one" Mai Keuc, "Mojot svet" Karoliny Gocevy, "Moja stikla" Severiny i "Calm after storm" The Common Linnets. W redakcji opiekuję się Białorusią, Czarnogórą i San Marino. Współpracuję też z koordynatorami grup odpowiedzialnych za Macedonię, Ukrainę i Rosję. Odpowiadam również za korektę tekstów i obecność przecinków we właściwych miejscach:)