Samanta Tina, źródło: supernova.lsm.lv

Już jutro, o godz 20:25, wyemitowany zostanie pierwszy półfinał selekcji Supernova. Już po raz 5. za ich pomocą zostanie wybrany reprezentant Łotwy. Kogo usłyszymy jutro wieczorem?

Aivo Oskis

Sobebody’s Got My Lover

Jest to pierwszy z opisywanych uczestników Supernovy, który zasłynął dzięki udziałowi w pierwszej edycji łotewskiego X Factora. Wokalista trafił do grupy „Over 25” Intarsa Busulisa (ESC 2009). Niestety, był pierwszym uczestnikiem programu, który odpadł w odcinkach na żywo.

Wokalista spędził kilka lat za granicą, gdzie rozwijał swoją muzyczną pasję. Wrócił na Łotwę, gdzie wziął udział we wspomnianym talent show i postanowił pozostać w ojczyźnie. Współpracował z wieloma łotewskimi wykonawcami, w tym z selekcyjnymi konkurentami, czyli Markusem Rivą oraz Samantą Tiną. 

Jego selekcyjna piosenka opowiada o wspomnieniach dawnej miłości dwójki ludzi, którzy spotykają się po latach. Kompozytor utworu Rassell, czyli Ruslans Kuksinovičs, odpowiada także za dwa poprzednie single wokalisty Ejot garām oraz Pateicos.

Alekss  Silvērs

Fireworks

Znany jest głównie z duetu z Lierą Štein. Ich największym hitem jest piosenka Dari. Alekss to w połowie Rosjanin, Silvers zaś to tylko pseudonim artystyczny, wokalista nie wyjawia swojego prawdziwego nazwiska.

Jest laureatem programu BBMV/Best Baltics Music Videos w 2014 roku, dwa lata później dostał nagrodę Tonna w kategorii Najlepszy Duet. W 2017 roku wziął udział w rosyjskim festiwalu Nowa Fala, a w 2018 w Słowiańskim Bazarze.

To właśnie po udziale w tym ostatnim festiwalu wokalista zaczął mocno myśleć na temat wyjazdu na Eurowizję. Z początku sam chciał napisać selekcyjny utwór, jednak ostatecznie wpadł na pomysł, aby poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, kogoś, kto rozumie eurowizyjne trendy. Dlatego zwrócił się do Aminaty Savadago. Wokalistka i autorka tekstów ma na koncie podwójną przygodę z konkursem. W 2015 reprezentowała Łotwę w Wiedniu, gdzie zajęła 6 miejsce. Rok później jej kompozycja  Hearbeat w wykonaniu Justsa Sirmaisa zajęła 15 miejsce. Były to jedyne dwie łotewskie piosenki w przeciągu ostatnich dziesięciu lat, które znalazły się w eurowizyjnym finale.

Mimo, że artysta zarzekał się, że chce głównie śpiewać w języku łotewskim (jest patriotą i chce się przyczynić do ochrony swojej ojczystej mowy), jego eurowizyjna propozycja napisana jest w języku angielskim. Piosenka opowiada o uczuciach miłości i nienawiści pojawiających się w nowych związkach.

Edgars Kreilis

Cherry Absinthe

Będzie to dla niego trzecia próba wyjazdu na Eurowizję. Brał on udział w dwóch poprzednich edycjach Supernovy, bez większych sukcesów, choć raz udało mu się znaleźć w finale. Tym razem jego celem jest wygrana. W stworzenie piosenki zaangażowani byli najlepsi na Łotwie producenci. Powstała ona na obozie twórczym  RIGaLIVE 2 przez Jūlijisa Melngailisa oraz samego Edgarsa.

Jest to kolejny uczestnik X Factora w tegorocznej selekcyjnej stawce. Edgars spotkał się z Aivo w drużynie Intarsa Busulisa. W programie tym zajął 6 miejsce. Kariera Kreilisa od czasu udziału w talent show zaczęła się rozwijać. Wokalista ma na koncie sporo singli, nie doczekał się jednak jeszcze własnego albumu studyjnego.

Piosenka opowiada o historię sylwestrowej imprezy, w czasie której narrator utworu poznaje dziewczynę w której się zakochuje. Mowa tutaj nie tylko o rozwoju uczucia, ale także o samym przyjęciu, które pozwala zapomnieć o starym i wejść w nowe.

Elza Rozentāle

You Came on Tiptoe

To bardzo doświadczona wokalistka, choć większy rozgłos zapewnił jej udział w w łotewskiej wersji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo, gdzie zademonstrowała swoja umiejętności wokalne i adaptacyjne. Miała okazję występować w wielu wschodnich krajach z show Cabaret, gdzie śpiewał także m.in. Dons (Dziesma 2014). Współpracowała z gruzińskim zespołem The Shin (ESC 2014) czy mołdawską grupą folkową Trigon. Sama w swoje twórczości łączy jazz, pop oraz brzmienie etniczne. W tym momencie jest frontmanką grupy Bur Mani.

Piosenka opowiada o związku, który rodzi się z dnia na dzień, niemal niezauważalny. Nie zmienia zbyt wiele w zewnętrznym świecie, jednocześnie zmieniając wiele w sercu. Utwór został skomponowany na obozie twórczym RIGaLIVE 3. Jego twórcami oprócz Elzy są  Mārę Upmane – Holšteine z zespołu Astro’n’out, Mārtiņsa Gailītisa i Reinisa Straumsa z zespołu Double Faced Eels (który także bierze udział w tegorocznej Supernovie) oraz Jānisa Niedrsa z zespołu Blue Jean Serenade.

Kris & Oz

Midnight Street

Grupa zadebiutowała w poprzedniej edycji Supernovy – z piosenką Morning Flight otarli się o awans do selekcyjnego finału. W skład zespołu wchodzą Kristīne Morins, Artūrs Osipovs oraz Aleksandrs Solovjovs. Ich twórczość czerpie z gatunków takich jak indie, pop, soul music czy jazz. Grupa ma na koncie jeden minialbum  Image of You, nieustannie występuje i pracuje nad nową muzyką. W planach jest kolejna płyta.

Grupa powstała w 2013 roku w Rydze. Wiele zyskała dzięki udziałowi w zeszłorocznych selekcjach. Zebrali wiele pozytywnych opinii na temat ich unikalnego stylu muzycznego oraz ciekawego brzmienia głosu wokalistki Kristīne.

Piosenka jest wezwaniem do pójścia za wewnętrznym głosem nawołującym do zapomnienia o problemach, pośpiechu, kierowania się miłością i celebrowania wewnętrznej wolności. Piosenka jest efektem spotkania się indywidualnych cech charakterów członków zespołu.

Laime Pilnīga

Awe

Nazwa zespołu w języku polskim oznacza „kompletne szczęście”, a tytuł piosenki przetłumaczyć można jako „Respekt”.  W skład grupy wchodzą Ervīns Ramiņš, Mārcis Vasiļevskis, Jānis Olekšs oraz Elvijs Mamedovs. Działają razem od 2006 roku i nagrali razem do tej pory trzy albumy. Właśnie kończą pracę nad czwartym, którego premiera planowana jest na jesień.

Grupa może się pochwalić wieloma sukcesami. To zwycięzcy festiwali międzynarodowych, m.in. MTV CocaCola Soundwave czy Rock Legion, laureaci najważniejszej nagrody muzycznej na Łotwie, Złotych Mikrofonów, w kategoriach Debiut Roku i Najlepszy Album Rockowy (2011). W swoje karierze grali niemalże w całej Europie.

Ervīns Ramiņš współpracował ostatnio z Rihards Lībietis Orchestra przy płycie Reflections.  Ramiņš jest także współautorem piosenki Who’s Counting, która zaskakująco i w atmosferze skandalu (źle policzone głosy) awansowała rok temu do finału Supernovy, aby ostatecznie uplasować się na czwartym miejscu.

Ich selekcyjna iosenka opowiada o niesamowitych odczuciach, które może nam dostarczyć muzyka rockowa, od przygody, przez nostalgię, po energię.

Līga Rīdere

Būšu tepat

To kolejna uczestniczka pierwszej edycji łotewskiego X Factora z grupy „Over 25”. Zaszła ona najwyżej z uczestników tegorocznej Supernovy, w talent show zajęła bowiem drugie miejsce.

Z wykształcenia jest weterynarzem, choć o śpiewaniu marzyła od dzieciństwa. Selekcyjna piosenka jest jej drugim singlem, po Ja Tu Mīli. W 2019 planuje wydać debiutancką płytę.

Tytuł utworu w języku polskim oznacza „Będę Tu”. Opowiada o relacji damsko-męskiej, o historiach partnerów, wpływających na ich późniejsze decyzje dotyczące związku. Piosenka jest obietnicą dla męża Līgi – zawsze będzie ona przy nim. Utwór ten wokalistka napisała we współpracy z Atisem Ieviņšem. 

Samanta Tīna

Cutting the Wire

To chyba najsłynniejsza weteranka łotewskich selekcji. Słyszał o niej chyba każdy, kto miał choćby pobieżne doświadczenia z Eurodziesmą czy potem Supernovą. Będzie to jej 5. start w łotewskich selekcjach (gdzie dwukrotnie startowała z dwoma piosenkami) i 6. próba wyjazdu na Eurowizję ogółem (w 2017 miała epizod w litewskiej Atrance). Dwukrotnie zajmowała drugie miejsce – w roku debiutu, 2012, w duecie z Dāvidsem Kalandiją oraz rok później. Raz była trzecia (2014), a raz zrezygnowała z udziału po awansie do półfinału (2016).

Wystartowała także w litewskiej wersji programu The Voice (z racji bariery językowej porozumiewała się z jurorami mówiąc po rosyjsku), gdzie dostała się do czołowej ósemki. Także na Litwie, gdzie obecnie mieszka, wraz z Tadasem Rimgailem zajęła drugie miejsce w programie Žvaigždžiu Duetai (Duety Gwiazd). Wzięła udział w rosyjskim festiwalu Nowa Fala, przez który przewinęło się dużo eurowizyjnych gwiazd, w tym zwyciężczyni Eurowizji 2016 – Jamala. Samanta ma na koncie kilka singli, nie nagrała jeszcze płyty studyjnej.

Jej piosenka opowiada o silnej potrzebie odcięcia się od toksycznych związków. Powstała zaledwie w 8 godzin na obozie twórczym RIGaLIVE 3, napisana przez muzyków, którzy nigdy wcześniej ze sobą nie tworzyli: samą Samantę oraz Arniego Račinskiego oraz Lisbee Staintona.

Źródła: supernova.lsm.lv, delfi.lv, lsm.lv, escbubble.com