Oto Nemsadze a gruzińska prasa

0
530

3 marca temu zakończył się program „Sakartvelos Varskvlavi” (odpowiednik „Idola), który wyłoniły reprezentanta jak i piosenkę Gruzji na Konkurs Piosenki Eurowizji 2019. Co na ten temat pisze się w mediach gruzińskich?

Gruzińska prasa internetowa, ma to do siebie, że niezbyt rozwlekle opisuje wiele spraw. O zwycięstwie Oto Nemsadze można na większości stron przeczytać głównie w lakonicznych notkach. Przypomina się głównie o tym, że gruziński reprezentant został wybrany poprzez programu Sakartvelos Varskvlavi. Ważną informacją dla prasy jest rekordowa liczba oddanych w finale wydarzenie głosów – łącznie 234 383, z czego 44,13 % trafiło właśnie do Oto, który wygrał w finale z Lizą Kalandadze, Giorgim Nakashidze oraz Giorgim Pruidze. Czasem wspomina się także, że to już druga edycja Idola, którą wygrał Nemsadze.

Bardzo ciekawe zdanie można było przeczytać w serwisie on.ge: „Oto Nemsadze zetrze się z „europejskim frontem” z piosenką Romana Giorgadze”. Szczególnie interesujące jest ono w kontekście tekstu piosenki, która jest swoistym hymnem zagrzewającym do walki.

Zdecydowanie bardziej „zainteresowany” tematem był portal Sputnik, a konkretnie jego gruzińska podstrona. W artykule na temat Oto Nemsadze napisano m.in. dlaczego wygrał on Sakartvelos Varskvlavi – miały mu w tym pomóc wigor, silny głos, a przede wszystkim mocna piosenka. Wspomina się też, że prawdziwą faworytką selekcji była Liza Kalandadze, głównie dzięki jej oryginalności oraz szczególnej kobiecej energii. Nemsadze jednak wyróżnił się nieprzeciętną osobowością oraz wolą walki do samego końca.

Z artykułu na Sputniku można dowiedzieć się także o wypadku w trakcie gruzińskiego finału. Po zwycięstwie w trakcie pozowania do zdjęć z fanami Oto spadł ze sceny i  mocno uderzył się w nogę. Artysta został hospitalizowany, na szczęście jednak groźna sytuacja zakończyła się dla niego tylko kilkoma siniakami.

Sputnik przypomniał także biografię urodzonego w Gori 29-letniego wykonawcy. Nie tylko wspomniano o jego podwójnym triumfie w gruzińskim Idolu. Przypomniano również o zajęciu przez niego 2 miejsca w ukraińskim Golosie (The Voice) oraz dalszej karierze u naszych wschodnich sąsiadów, a także o próbie startu w programie „Britain’s Got Talent”, zakończonej niestety fiaskiem – wykonawca nie dostał brytyjskiej wizy. Wspomina się także o udziale Oto w gruzińskich selekcjach w 2017 roku – zajął w nich wtedy 10. miejsce.

Oto Nemsadze nie jest jedynym uczestnikiem Eurowizji 2019 o którym pisze się aktualnie w Gruzji. Nie mało wspomina się także o Tamcie Goduadze. Reprezentantka Cypru także jest Gruzinką – z ojczyzny do Grecji wyprowadziła się w wieku 22 lat, gdzie zrobiła pokaźną karierę.

Telewizja gruzińska opublikowała specjalny materiał w ichniejszym programie informacyjnym. O przygotowaniach reprezentantki Cypru pisze się jak na gruzińskie standardy sporo. Nie tylko powszechnie podaje się autorów piosenki Replay (Alex Papaconstantino, Geraldo Sandel, Viktor Svensso, Albin Nedle oraz Kristoffer Fogelmark), ale także wspomina się, kto będzie odpowiedzialny za choreografię (Sashę Jean Baptiste, która odpowiadała za dwie gruzińskie prezentacje w latach 2015-16). Gruzini wyraźnie zainteresowani są losem swojej rodaczki na obczyźnie.

Oto Nemsadze i Tamta Goduadze spotkają się w trakcie I półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Reprezentantka Cypru z pewnością liczyć będzie mogła na wysokie punkty z Gruzji. Czy Oto będzie także będzie mógł liczyć na wsparcie cypryjskie?

źródło: sputnik-georgia.com, primetime.ge, 1tv.ge, esc.ge, regiinfo.ge, on.ge