62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się za ponad pół roku, ale już pod koniec października minął termin zgłaszania się chętnych do udziału w muzycznym widowisku. Do rywalizacji przystąpią nadawcy publiczni z 43 krajów, w tym m.in. z Portugalii i Rumunii, które powracają na konkurs po rocznej przerwie.

Jak potwierdziła Europejska Unia Nadawców (EBU), w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie w maju 2017 roku wystąpią reprezentacje 43 krajów, w tym m.in. Polska. Wśród wszystkich państw, które wstępnie wyraziły chęć udziału w największym muzycznym wydarzeniu roku, znalazł się nadawca publiczny RTP z Portugalii, który powraca po rocznej przerwie, a także TVR z Rumunii, który został oddalony z udziału w tegorocznym konkursie z powodu niespłacania długu wobec EBU. W przyszłorocznym widowisku nie wystąpi reprezentacja Bośni i Hercegowiny, a powodem rezygnacji z udziału jest restrukturyzacja wewnątrz stacji BHRT.

Wynik 43 uczestników jest wyrównaniem rekordu ustanowionego w 2008 roku, kiedy to największa liczba reprezentantów walczyła o Grand Prix 53. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Belgradzie. Reprezentantka Polski Isis Gee zajęła wówczas ostatnie miejsce ex eaquo z Niemcami i Wielką Brytania. Rekord uczestników został wyrównany już w 2011 roku. Reprezentująca Polskę Magdalena Tul nie zakwalifikowała się do finału, zajmując ostatnie miejsce w półfinale. Miejmy nadzieję, że rekordowa pod względem liczby reprezentantów Eurowizja 2017 będzie dla nas bardziej szczęśliwa.

Jak wyznał Jon Ola Sand, kierownik wykonawczy z ramienia EBU:

Jesteśmy szczęśliwi, że 43 krajowych nadawców publicznych zadeklarowało swój udział w konkursie piosenki eurowizji 2017, wyrównując nasz wcześniejszy rekord liczby reprezentantów. Tak dużej liczby uczestników nie mieliśmy od 2011 roku. Eurowizja wciąż łączy ludzi jak żadne inne widowisko. Nie możemy doczekać się trzech fantastycznych koncertów organizowanych w maju przeszłego roku w Kijowie.

Rocznicę udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji obchodzić będą dwa kraje: Dania i Austria. Pierwszymi duńskimi reprezentantami zostali Birthe Wilke i Gustav Winckler, którzy w 1957 roku zajęli 3. miejsce z utworem Skibet skal sejle i nat. W tym samym roku Austriak Bob Martin zajął ostatnie, 10. miejsce. W przyszłorocznym konkursie nie zabraknie też Australii, której udział dzieli fanów całego widowiska. Jedni uważają występy Australijczyków za wnoszące na eurowizyjną scenę powiew świeżości, inni nie zgadzają się na udział kraju spoza granic Europy w Eurowizji.

Chęć udziału w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji wyraziły następujące kraje: Albania, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael,  Litwa, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, POLSKA, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki tegorocznemu zwycięstwu Jamali w konkursie z utworem 1944.

źródło i fot: EBU