Pali Się (Fire of Love) zespołu Tulia to 1 z 5 najlepszych etnicznych utworów, wybranych przez czytelników eurowizja.org, fot. Andres Putting (EBU)

W tym tygodniu prezentujemy Wam 5 najlepszych etnicznych utworów, które pojawiły się na Eurowizji. Nie zabraknie nawiązań do tradycji, kultury i folku. Co roku nie brak takich propozycji na Konkursie Piosenki Eurowizji, a o sukcesie czy jego braku, decyduje wiele czynników. My dziś skupiamy się na tych ulubionych, zdaniem członków grupy Warsaw Calling. Zapraszamy!

Sam temat wzbudził wiele emocji już podczas pierwszego głosowania. Poprosiliśmy naszych czytelników, aby przesyłali swoje ulubione utwory etniczne, ludowe, czy charakterystyczne dla danego kraju lub kultury. Okazało się, że jest to temat bardzo szeroki i jedni zaliczają daną kompozycję do grona tych etnicznych, inni nie. Niemniej jednak udało nam się zebrać wszystkie i głosy i wybrać 5 najlepszych etnicznych utworów.

Wszystkie utwory możecie znaleźć na naszej playliście na Spotify:

 

5 najlepszych etnicznych utworów

1. KEiiNO – Spirit In The Sky (Norwegia 2019)

O norweskim zespole można mówić dobrze lub źle, ale pewnym jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Zwycięzcy głosowania widzów swoim utworem wpisują się zarówno w nowoczesne kanony, jak i w bardziej tradycyjne brzmienia. A to za sprawą joiku, który jest popularną formą śpiewu w muzyce sami. Ta swoje korzenie ma właśnie w krajach nordyckich. Połączenie tej folkowej muzyki, elektro-popu oraz świetnych głosów dało w rezultacie pierwsze miejsce w zestawieniu widzów i tym samym szóste w ostatecznym rankingu.

2. Jonida Maliqi – Ktheju tokës (Albania 2019) 

Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej etnicznych ballad w ostatnich latach. Sam utwór mocno zagłębia się w tradycję i historię Albanii, a sposób jego wykonania przyprawił nie jednego fana o dreszcz emocji czy wzruszenie. Jonida umiejętnie operuje głosem, śpiewając białym głosem, stosując melizmaty, czy używając tradycyjnych instrumentów bałkańskich. Albania szczęśliwie awansowała do finału Eurowizji 2019, jednakże plasując się w Wielkim Finale w drugiej połowie tabeli. Przypominamy, że Ktheju tokës również uznaliście za jeden z najbardziej niedocenionych utworów eurowizyjnych. 

3. Donatan & Cleo – My Słowianie (Polska 2014) 

Elementów folkowych chyba nie trzeba w tym utworze, przedstawiać nikomu. Treść piosenki, kostiumy, teledysk, przesłanie. Te wszystkie części złożyły się na jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich utworów na Eurowizji. To prezentacja, od której można się wiele nauczyć. Sami doceniliście występ z 2014 roku, nadając mu tytuł najlepszego polskiego stagingu, w naszym plebiscycie z okazji 25-lecia Polski na Eurowizji. 

4. Jamala – 1944 (Ukraina 2016)

Yaşlığıma toyalmadım
Men bu yerde yaşalmadım
Nie mogłam spędzić tam mojej młodości, bo zabraliście mój świattak Dżamała zaczyna eurowizyjny utwór, śpiewając o swojej historii. Jego tekst porusza temat deportacji Tatarów krymskich w 1944 roku, a także nawiązuje do osobistych doświadczeń prababci wykonawczyni, Nazylkhan, która w wieku 25 lat została deportowana wraz z piątką dzieci – jedno z nich nie przeżyło podróży. Przesłanie, barwna i przemyślana prezentacja sceniczna oraz wyjątkowy głos Dżamały, która wykorzystała umiejętność śpiewu białego i ludowego – cała ta kombinacja przyniosła Ukrainie zwycięstwo w 2016 roku.

5. Joci Pápai – Origo (Węgry 2017)

Niezwykle oddany swojej kulturze, Joci, zamyka finałową piątkę. Kultura romska, z której wywodzi się wokalista, została pierwszy raz od wielu lat ukazana na scenie w Kijowie. Utwór zaśpiewany w całości po węgiersku z elementami muzyki i dźwięków etnicznych oraz romską tancerką na scenie – wielki sukces, wpadająca w ucho propozycja, którą do dziś wymienia się jako jedną z najtrafniej oddających klimat kultury cygańskiej i węgierskiej.

Honorable mentions, czyli co warto jeszcze wspomnieć:

Tulia – Pali się (Fire of love) [Polska 2019]

Hadise – Dum Tek Tek (Turcja 2009)

Marija Šerofivić – Molitva (Serbia 2007)

Już za niecały tydzień – ostatnia, dziesiąta odsłona cyklu „5 naj…” – cały czas możecie głosować na Wasze ulubione preselekcyjne utwory na naszej grupie.