Na specjalne życzenie naszych czytelników – wyjątkowa odsłona cyklu „5 naj …”. Czytelnicy grupy Warsaw Calling to prawdziwi fani Konkursu Piosenki Eurowizji, bacznie śledzący preselekcje – od Szwecji, aż po Mołdawie. Które utwory najbardziej przypadły im do gustu?

Oto pięć, a nawet i więcej – ulubionych piosenek, które nie zdołały zabrzmieć na eurowizyjnej scenie, a pozostały w sercach fanów.

A specjalnie dla Was – playlista z najlepszymi utworami preselekcyjnymi ostatnich lat, które zaproponowali czytelnicy grupy Warsaw Calling:

1. Do trzech razy sztuka czyli Margaret

3 pozycje z pięciu utworów w ankiecie to nic innego jak nasza własna Margaret. Od lat fani czekają na występ tej artystki podczas Konkursu Piosenki Eurowizji, toteż każdorazowy udział piosenkarki w preselekcjach, to wielkie emocje i nadzieje. Wszystkie trzy występy, postanowiliśmy połączyć w zdecydowany numer 1 tego rankingu, wierząc, że kiedyś zobaczymy Margaret w polskich (lub szwedzkich?) barwach na eurowizyjnej scenie.

Rok 2016 to powrót do Krajowych Eliminacji po 5 latach – po dwóch nieobecnościach Polski na Eurowizji i 2 wyborach wewnętrznych. Spotkało się to z radością fanów konkursu oraz wielkimi nadziejami – otóż wtedy, po raz pierwszy, Polska stała się jednym z faworytów konkursu w Sztokholmie. A to za sprawą utworu Cool me down który od razu podbił serca fanów i bukmacherów. Niestety, po zaciętej walce z Michałem Szpakiem i Edytą Górniak, Margaret uplasowała się na drugiej pozycji, co nie wystarczyło aby zawalczyć o sukces Polski w Szwecji. Koniec końców Polska sukces odniosła, ale zawód pozostał. Po Krajowych Eliminacjach kariera Margaret nabrała rozpędu i utwór został nie tylko doceniony w Polsce ale i w Szwecji. Nasz kraj wygrał po raz pierwszy konkurs fanowski OGAE Second Chance – i to właśnie dzięki hitowi Cool me down.

Dwa lata później, fani Eurowizji oszaleli z radości. Zaskoczyła nas wieść o udziale Margaret w szwedzkich preselekcjach, z utworem In My Cabana. Fani podzielili się na dwa obozy – tych którzy twierdzili, że to zdrada kraju, i tych którzy byli gotowi głosować na Szwecję w przypadku kiedy Margaret wygrałaby Melodifestivalen. Wygrać się nie udało, ale artystka zajęła ósmą pozycję w finale, oraz kolejny europejski hit na swoim koncie.

Kolejny udział Margaret w szwedzkich preselekcjach już nie był tak udany jak poprzedni. Tym razem utwór Tempo nie wyprowadził piosenkarki ze swojego półfinału, ku zaskoczeniu wielu fanów. Niewątpliwie jednak to znów kolejny wielki sukces Polki i wielka szansa na rozwój kariery poza granicami naszego kraju. Czy będzie czwarty raz Czas pokaże!

2. Loreen – Statements

Loreen to do tej pory jedna z najczęściej wspominanych zwyciężczyń Konkursu Piosenki Eurowizji. Wielu twierdzi, że utwór Euphoria, wprowadził  do konkursu nową jakość i podniósł poprzeczkę na kolejne lata. Jakie były zdziwienie fanów, kiedy artystka wyraziła chęć ponownego startu w Eurowizji, w roku 2017. Tym razem zaprezentowała widowni utwór Statements. Niezwykłe brzmienie, perfekcyjny głos Loreen, pomysłowy i oryginalny staging – wydawało by się, że artystka ma wygraną, a przynajmniej finał w kieszeni. Niestety, tak się nie stało. Loreen zakończyła udział w Melodifestivalen na pojedynku w Drugiej Szansie, kiedy to Anton Hagman pokonał ją, z przewagą ponad 100 000 głosów.

3. Kasia Moś – Addiction

Rok 2016 i powrót nadawcy TVP do preselekcji – Krajowych Eliminacji. W stawce Edyta Górniak, Michał Szpak i Margaret. Oraz Kasia Moś, która po raz drugi próbuje reprezentować Polskę na Eurowizji (pierwszy start to rok 2006 z utworem I wanna know). Niestety, pomimo świetnego występu i perfekcyjnego wokalu, Addiction kończy rywalizację na piątej pozycji. Jednakże wielu twierdzi, że nic nie dzieje się bez przczyny, i rok później Kasia Moś wygrywa z łatwością preselekcje z utworem Flashlight, reprezentując Polskę na Eurowizji w Kijowie.

4. Mans Zelmerlöw – Cara Mia

Pierwszy start przyszłego zwycięzcy Eurowizji, w szwedzkich preselekcjach oraz debiut w świecie muzycznym. Czy ktoś wtedy przypuszczał, że 8 lat później, ten właśnie debiutant sięgnie po laur Konkursu Piosenki Eurowizji? Możliwe, bowiem już wtedy Cara Mia osiągnęła ogromny sukces, zajmując trzecią pozycję podczas Melodifestivalen 2007. Do tego podwójna platyna i otwarte drzwi kariery przed Mansem. A utwór po dziś dzień pozostaje w sercach fanów Eurowizji.

5. Aly Ryan – Wear Your Love

Wyjątkowa ubiegłoroczna propozycja niemiecka, zdobyła uznanie fanów Eurowizji. W przeciwieństwie do widzów programu Unser Lied fur Israel, którzy nie dali szansy Aly na prawdopodobny sukces w Tel Awiwie. Według wielu fanów, zmarnowana szansa Niemiec na kolejne wysokie miejsce. Szczególnie po fakcie, że zwyciężczynie preselekcji – zespół Sisters, usłyszał przykre „zero points”. Szkoda, wielka szkoda. Wear Your Love zakończyło rywalizację na piątej pozycji (1 miejsce w panelu eurowizyjnym,  5 miejsce u międzynarodowego jury i 4 miejsce w televotingu)

Honorable mentions (miejsca 6- 10)

6. Electric Fields – 2000 and Whatever

7. TAYANNA – Leyla

8. Carmell – Faces

9. Loreen – My Heart Is Refusing Me

10. Emmy Liyana – OK ou KO

Artykuł powstał na podstawie głosowania członków grupy na facebooku – Warsaw Calling