5 piosenek, które wzniosły konkurs na wyższy poziom

Foto: eurovision.tv

W czwartej odsłonie naszego cyklu „5 piosenek, które…” postanowiliśmy stworzyć ranking utworów, które wzniosły Konkurs Piosenki Eurowizji na wyższy poziom muzyczny. Tym samym zapoczątkowały zmiany w konkursowej stawce, dzięki którym coraz rzadziej słyszymy, że Eurowizja to „festiwal kiczu i tandety”.

W poniedziałek rozpoczęliśmy zbieranie wśród członków oficjalnej grupy portalu eurowizja.org na Facebooku „Warsaw Calling” propozycji, które kojarzą im się z tematem przewodnim. W przeciwieństwie do poprzednich edycji cyklu, tym razem czytelnicy byli bardziej zgodni. Propozycji było zaledwie 31. W głosowaniu wzięło udział 12 utworów, które spośród nominacji otrzymały najwięcej pozytywnych reakcji.

Oto pięć piosenek, które wzniosły Eurowizję na wyższym poziom muzyczny:

The Common LinnetsCalm After the Storm (Holandia 2014)

Po niebywałym sukcesie w 2013 roku, którym było nie tylko znakomite 9. miejsce Anouk w finale, ale również pierwszy od dziewięciu lat awans do sobotniego koncertu, Holandia postanowiła iść za ciosem. Wybór nadawcy padł na nowopowstały duet The Common Linnets, w skład którego weszli doświadczeni i popularni w kraju muzycy – Ilse DeLange i Waylon. W Kopenhadze z nastrojowym utworem Calm After the Storm z pogranicza country i folku zajęli 2. miejsce, ustępując wyższości jedynie Conchicie Wurst. Niewiele osób wie, że nazwa zespołu nawiązuje do makolągwa zwyczajnego. Ptaka, którego nazwą często określani są mieszkańcy wschodniej części Holandii, z której pochodzi zarówno Ilse jak i Waylon.

AminataLove Injected (Łotwa 2015)

Po latach niepowodzeń łotewski nadawca zdecydował się na zmiany w sposobie selekcji utworu na Eurowizję. Zwycięzcą pierwszej edycji preselekcji Supernova okazała się Aminata. W Wiedniu zaczarowała scenę, brawurowo wykonując balladę Love Injected. W finale konkursu zajęła wysokie 6. miejsce i przetarła eurowizyjną ścieżkę utworom alternatywnym i prezentującym bardziej współczesne brzmienie. Po sukcesie w 2015 roku Aminata nie zwolniła tempa i rok później ponownie wygrała łotewskie selekcje – tym razem w roli kompozytora utworu Heartbeat. Łotyszka też jako jedyna do tej pory dwukrotnie pojawiła się w naszych zestawieniach. Wcześniej nasi czytelnicy wybrali jej Love Injected jedną z 5 najlepszych power ballad w historii konkursu (więcej tutaj).

Måns ZelmerlöwHeroes (Szwecja 2015)

Miejsce na na najniższym stopniu podium naszego zestawienia zagwarantował sobie Måns Zelmerlöw – zwycięzca Eurowizji 2015 z utworem Heroes.  Szwed, oprócz dobrze skrojonego i radiowego utworu, na scenie zaprezentował przede wszystkim przemyślany i efektowny występ. Rok poźniej stał się on inspiracją dla reprezentantów Rosji i Islandii. Artyście i kompozytorom długo zarzucano plagiat utworu Davida Guetty. Nie przeszkodziło to jednak Szwecji w szóstym zwycięstwie w Konkursie Piosenki Eurowizji. Heroes to także jeden z nielicznych zwycięskich utworów, które na stałe zagościły w polskich rozgłośniach radiowych.

Loïc NottetRhythm Inside (Belgia 2015)

Rok 2015 musiał zostać zapamiętany przez naszych czytelników jako naprawdę przełomowy. Drugie miejsce w rankingu należy bowiem do kolejnej piosenki z Eurowizji 2015! Belgijiski nadawca RTBF po raz drugi zdecydował się na wybór wewnętrzny reprezentanta na konkurs spośród uczestników lokalnej edycji programu The Voice. Na scenie w Wiedniu usłyszeliśmy nowoczesną i bardzo oryginalną piosenkę Rhythm Inside. Loïc Nottet to nie tylko wokalista, ale również świetny tancerz. Cały ten pakiet w połączeniu z unikalną barwą głosu Belga dał mu wysokie 4. miejsce w finale. Pół roku poźniej został także zwycięzcą francuskiej edycji programu Taniec z gwiazdami.

LoreenEuphoria (Szwecja 2012)

Tak jak zdeklasowała konkurencję podczas Eurowizji 2012, tak również rozprawiła się z rywalami w naszym głosowaniu. Z przewagą ponad 100 głosów głosowanie członków grupy „Warsaw Calling” wygrała Loreen z utworem Euphoria. Do niej należy również rekord w liczbie otrzymanych „dwunastek” w historii konkursu (biorąc pod uwagę tylko lata 1975-2015, kiedy to każdy kraj przekazywał tylko jeden zestaw punktów). Prawdziwa euforia ogarnęła całą Europę. Jej zwycięski utwór notowany był na listach w 31 krajach, w tym Australii i Japonii. Pomimo braku udziału Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji w latach 2012-2013, Euphoria stała się prawdziwym hitem w polskich rozgłośniach radiowych.

Loreen pojawiła się także na koncercie w Warszawie podczas Wianków nad Wisłą oraz wzięła udział w Sopot Festival 2013. Do tej pory wielu fanów konkursu dzieli historię Eurowizji na „erę przed Loreen” i „po zwycięstwie Loreen” – uznając ją za symbol zmian w poziomie prezentowanych tam utworów. Szwedka próbowała powtórnie pojawić się na Eurowizji w 2017 roku z utworem Statements. Niestety jej udział w Melodifestivalen 2017 zakończył się na etapie Andra Chansen. Nieoficjalnie mówi się także, że piosenka Torn z tegorocznej stawki Melodifestivalen była pisana z myślą o kolejnej próbie Loreen. Ostatecznie trafił on do Lisy Ajax.

źródło: informacje własne, wikipedia.com

 

Exit mobile version