Margaret w trakcie Melodifestivalen 2018 (fot. SVT)
Margaret w trakcie Melodifestivalen 2018 (fot. SVT)

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy przedstawiać pięć eurowizyjnych utworów najbardziej kojarzących się z daną cechą. Z racji tego, że mija pierwszy tydzień lipca, na pierwszy ogień idą te piosenki, które zdaniem wielu nierozerwalnie łączą się z wakacjami. Sprawdźcie sami, jakie kompozycje znalazły się w zestawieniu.

Latem w radiostacjach królują zwykle dynamiczne i taneczne utwory, które od razu na myśl przywodzą słońce, ciepło, wysokie temperatury i radosną atmosferę. Fanom Eurowizji ten okres kojarzy się zgoła inaczej – z poeurowizyjną depresją i odliczaniem do nowego sezonu. Wielu z nas wraca jednak myślami do minionej edycji konkursu lub odświeża sobie najbardziej energiczne hity. Poniższa playlista powstała dzięki sondzie, którą przeprowadziliśmy wśród naszych czytelników w grupie na Facebooku – Warsaw Calling. 

Jessy Matador – Allez Ola Olé (Francja 2010)

Choć francuskie propozycje eurowizyjne z reguły nie kojarzą się z muzyką taneczną, w 2010 roku Francuzi postawili na kongijskiego piosenkarza, który w swojej twórczości łączy zarówno rodzime rytmy, jak ndombolo i kuduro, melodie karaibskie (zouk, dancehall i reggae), jak i elementy hip-hopu. To zaowocowało powstaniem piosenki Allez Ola Olé, którego treść wprost zachęca do poderwania się z miejsca i dołączenia na parkiet. Prosty przekaz uzupełniają kadry plaży, morza i rozbawionej ekipy. Co ciekawe, teledysk do tego utworu jest trzecim najchętniej wyświetlanym filmem na oficjalnym profilu Konkursu Piosenki Eurowizji – przebijają go tylko klipy Netty oraz Leny. Nie jest to w sumie zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, iż mimo tego, że minęło dziewięć lat od opublikowania kompozycji, dalej wiedzie ona prym w wielu europejskich i afrykańskich kurortach. Nieco mniejsze uznanie zdobyła na Eurowizji w Oslo. Francja zajęła 15. miejsce z dorobkiem 82 punktów (8. pozycja u widzów i 23. lokata u jury).

Eleni FoureiraFuego (Cypr 2018)

Tej piosenki nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Przed rokiem w Lizbonie Eleni Foureira rozpaliła europejską publiczność, stając się na kilkadziesiąt godzin przed finałem faworytką numer jeden do zwycięstwa. Dynamiczny utwór i charyzmatyczne wykonanie do dziś robią wielkie wrażenie na odbiorcach, a sama kompozycja powoli nabiera miana kultowej w świecie Eurowizji. Fuego udało się jednak pójść o krok dalej – w ubiegłe wakacje  singiel znalazł się na listach przebojów w wszystkich krajach Starego Kontynentu, a sama artystka koncertowała na kilku letnich festiwalach w Europie. Ponadto utwór dotarł do Stanów, gdzie ostatnio był motywem muzycznym w jednej ze stacji telewizyjnych dla transmisji z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet.

MichelaChameleon (Malta 2019)

W naszym rankingu znalazła się także tegoroczna propozycja. Żywiołowy, młodzieżowy i nowoczesny utwór nagrany przez 18-letnią Maltankę, zwyciężczynię pierwszej w historii kraju edycji formatu X-Factor, przypadł najbardziej do gustu naszym czytelnikom spośród wszystkich tych biorących udział w Eurowizji w Tel Awiwie. Za wakacyjnym charakterem piosenki przemawiają pierwsze linijki tekstu, zgodnie z którymi artystka czuje się bardziej niebieska niż ocean, złota jak wschodzące słońce i czerwona niczym gorące emocje, a także prezentacja sceniczna, w której Michela z jednej strony nawiązuje do tekstu, a z drugiej przemyca kojarzące się z latem energiczne kolory i obrazy.

MargaretIn My Cabana (Melodifestivalen 2018)

Choć do tej pory nie wystąpiła na Eurowizji, nie da się jej odmówić jednej z najbardziej utrzymanych w wakacyjnym klimacie kompozycji. Mowa o Margaret i jej pierwszym starcie w szwedzkich selekcjach z utworem In My Cabana. Wokalistka namawia nas do wspólnej zabawy, tańców, a może i czegoś więcej w swojej chacie. Letnią i luźną atmosferę piosenki artystka przekazała na scenie dzięki wizualizacjom plaży i zachodzącego słońca, ciepłej kolorystyce i latynoskim ruchom. Nic dziwnego, że propozycję tak bardzo polubili Szwedzi – był to najczęściej pobierany utwór w serwisie iTunes, dotarł do ósmego miejsca na liście sprzedaży, a na oficjalnym kanale Melodifestivalen półfinałowy występ jest szóstym najczęściej wyświetlanym filmem w historii. Mimo tych sukcesów i dobrych ocen międzynarodowego jury, ostatecznie, jak pamiętamy, Margaret zajęła dopiero siódmą pozycję w finale MelFestu.

MandingaZaleilah (Rumunia 2012)

Mimo że minęło siedem lat od występu rumuńskiego zespołu na Eurowizji w Baku, dynamiczna piosenka Zaleilah przypomina się fanom konkursu każdych wakacji. Opinię te podziela m.in. Luminita Anghel (Rumunia 2005), która jeszcze w 2012 roku przyznała w jednym z wywiadów, że ten utwór momentalnie kojarzy się z egzotycznymi wakacjami i pozytywną atmosferą. Wszystko za sprawą kompozycji z gatunku latino zawierającej hiszpańskojęzyczny tekst oraz teledysku nakręconego w gorącym i urokliwym Dubaju. Nie wszyscy pamiętają, że Zaleilah nie została nagrana na potrzeby Eurowizji. Singiel promował kolejny album zespołu, a szeroką popularność w kraju zdobył jesienią 2011 roku dzięki występowi podczas krajowej imprezy MTV Music Awards, po którym znalazł się na szczycie list przebojów. Za namową fanów artyści zgłosili utwór do Selecția Națională, które niespodziewanie wygrali. W finale konkursu nie poszło już im tak dobrze – zajęli 12. miejsce zdobywając 71 punktów.

Źródła: eurovision.tv, libertatea.ro, wiwibloggs.com, youtube.com.