Preselekcje albańskie ruszają już 26 grudnia. W tym roku nie ma eliminacji, ale atrakcji podczas festiwalu na pewno nie zabraknie. Prezentujemy kolejność startową oraz nazwiska prowadzących FiK 52.

52. edycja Festivali i Kenges, czyli jednego z najbardziej prestiżowych festiwalu piosenki albańskiej odbędzie się w dniach 26-28 grudnia w Pałacu Kongresu w Tiranie. Tegoroczny format przewiduje udział jedynie 16 wykonawców, dlatego zrezygnowano z jakiejkolwiek formy eliminacji przed wielkim finałem. Zamiast tego, podczas dwóch pierwszych części festiwalu usłyszymy propozycje kandydatów, prawdopodobnie wykonane w duetach z najbardziej znanymi artystami albańskiej sceny muzycznej. Nazwiska gości pozostają na razie tajemnicą, tak jak brzmienie festiwalowych kompozycji. Znamy jednak kolejność startową podczas wszystkich części FiK.

Pierwszy dzień festiwalu (26 grudnia)

1. Luiz Ejlli (ESC 2006)

2. Rezarta Smaja

3. Etmond Mancaku & Entela Zhula

4. Lindi Islami & Venera Lumani

5. Xhejn & Enxhi Kumrija

6. Renis Gjoka

7. Sajmir Braho

8. Hersi Matmuja

Drugi dzień festiwalu (27 grudnia)

1. Blerina Braka

2. Marjeta Billo

3. Xhejsi Jorgaqi

4. Klodian Kaçani

5. Frederik Ndoci (ESC 2007)

6. Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj

7. Orges Toçe

8. Grupa LYNX

Wielki finał (28 grudnia)

1. Hersi Matmuja

2. Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj

3. Luiz Ejlli

4. Frederik Ndoci

5. Orges Toçe

6. Klodian Kaçani

7. Lindi Islami & Venera Lumani

8. Blerina Braka

9. Xhejsi Jorgaqi

10. Xhejn & Enxhi Kumrija

11. Grupa LYNX

12. Marjeta Billo

13. Sajmir Braho

14. Rezarta Smaja

15. Etmond Mancaku & Entela Zhula

16. Renis Gjoka

Show poprowadzą Enkel Demi i Diellza Kolgeci. On to popularny prezenter telewizyjny i dziennikarz, ona to Miss Kosowa 1996, a także znana modelka. Na razie nie wiemy, kto będzie gościem specjalnym Festivali i Kenges, a także kto zasiądzie w jury. Zgodnie z tradycją, reprezentanta kraju na ESC 2014 wybiorą jedynie członkowie komisji, bowiem od czasu debiutu Albanii na Eurowizji, publiczność nigdy nie doczekała się televotingu podczas preselekcji.

Poniżej prezentujemy telewizyjną reklamę festiwalu, a zdjęcie nad newsem przedstawia projekt tegorocznej sceny. Przypominamy, że więcej na temat tegorocznych uczestników festiwalu dowiecie się zaglądając do artykułu TUTAJ.

Źródło: WiwiBloggs.com, RTSH, fot. RTSH (Facebook)