Przez kolejne 3 wieczory, oczy fanów Konkursu Piosenki Eurowizji będą zwrócone w kierunku Albanii. Ten kraj, jak co roku, jako pierwszy wybierze utwór, który będzie zaprezentowany w Tel Awiwie. Gdzie oglądać i czego możemy się spodziewać po tegorocznym festiwalu? Wszystkie informacje zebraliśmy dla Was w tym artykule!

Festivali i Këngës (FiK) odbywa się od 1962 roku, a od 2003 zwycięzcy kolejnych edycji reprezentują Albanię w Konkursie Piosenki Eurowizji. 2018 rok to 57 edycja najważniejszego festiwalu albańskich wykonawców, który będzie miał miejsce 20, 21 i 22 grudnia w Pallati i Kongreseve w Tiranie.

W tym roku zobaczymy 22 wybrańców, spośród 54 chętnych. Będą to (w kolejności występów pierwszego wieczoru):

 1. Bojken Lako
 2. Alar Band
 3. Lidia Lufi
 4. Kujtim Prodani
 5. Gjergj Leka
 6. Dilan Reka
 7. Mirud
 8. Soni Malaj
 9. Jonida Maliqi
 10. Elton Deda
 11. Elona Islamaj
 12. Klodiana Vata
 13. Klint Çollaku
 14. Artemisa Mithi dhe Febi Shkurti (zamiast Vikeny Kamenicy, która zrezygnowała z udziału 3 grudnia)
 15. Kelly
 16. Bruno Pollogati
 17. Marko Strazimiri dhe Imbro
 18. Lorela Sejdini
 19. Eliza Hoxha
 20. Eranda Libohova
 21. Aurel Thëllimi
 22. Orgesa Zaimi

O tegorocznych wykonawcach możecie więcej przeczytać tutaj:

Albania: 57 Festivali i Këngës – poznaj uczestników cz. 1

Albania: 57 Festivali i Këngës – poznaj uczestników cz. 2

3 wieczory z Albanią

W porównaniu do poprzednich lat, zobaczymy spore zmiany w sposobie prezentacji piosenek.

20 grudnia – Noc Orkiestry – utwory zostaną zaprezentowane w towarzystwie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji.

21 grudnia – Noc Eurowizyjna – zobaczymy artystów i ich piosenki w eurowizyjnej prezencji – tak jakby miały wyglądać podczas Eurowizji w Tel Awiwie.

Po tym półfinale poznamy finalistów (max. 14 wykonawców)

22 grudnia – finał – artyści wystąpią ponownie z orkiestrą. Tego wieczoru poznamy również reprezentanta Albanii i pierwszą piosenkę Konkursu Piosenki Eurowizji 2019.

Realizatorzy

Ekipa realizatorska 57. FiK to znane nazwiska w świecie zarówno Eurowizji, jak i albańskiego świata muzycznego. Martin Leka został dyrektorem Festiwalu. Towarzyszyć mu będą dyrektorzy artystyczni: Inva Mula i  Sokol Marsi. Reżyserie w tym roku powierzono Bledi Laço, a scenariusz tworzyć będzie Pandi Laços.

Koncerty będą prowadzili: Viktor Zhusti – aktor oraz Ana Golja – kanadyjsko – albańska piosenkarka.

fot. esckaz.com

Goście specjalni

Podczas pierwszego wieczoru, FiK gościć będzie znanego włoskiego artystę: Ermala Mete. Włosko – albański muzyk i wokalista wygrał Festiwal w Sanremo w 2018 roku i tym sposobem reprezentował Włochy w Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie, razem z Fabrizio Moro, wykonując utwór Non mi avete fatto niente.

Drugiej nocy zobaczymy program artystyczny prowadzącej 57. FiK – Anę Golję. Ta młodziutka albańsko – kanadyjska piosenkarka i aktorka, odniosła ogromny sukces w Kanadzie – występując tam w serialach dla młodzieży i tworząc swoje utwory.

Podczas finału zaprezentuje się 11 – letnia Erza Muqoli – była wokalistka zespołu dziecięcego Kids United z Francji. Erza na co dzień mieszka we Francji, jednakże jej rodzice pochodzą z Kosowa. W 2015 roku wzięła udział w odpowiedniku polskiego Mam Talent – La France a un incroyable talent, gdzie zajęła ostatecznie 3 miejsce.

Głosowanie

Niestety, w tym roku widzowie nie będą mieli wpływu na wybór swojego reprezentanta. Decyzja ta zostanie podjęta przez profesjonalne jury, oraz młode jury – najlepszych uczniów szkół ze stolicy Albanii – Tirany. Zarówno odnośnie tego, kto awansuje do finału jak i kto będzie reprezentował kraj w Tel Awiwie.

Gdzie oglądać?

Przez wszystkie trzy wieczory, festiwal będzie można oglądać od godziny 20:45 CET

Na oficjalnej stronie RTSH https://www.rtsh.al/rtsh-live/RTSH1-HD.html

Na oficjalnym fanpage FiK https://www.facebook.com/FestivaliRTSH/

O innych możliwych źródłach, będziemy Was informować na bieżąco.

Zapraszamy również do dyskusji i wspólnego oglądania w naszej eurowizyjnej grupie Warsaw Calling – zapraszamy!

Już jutro, 21.12 zapraszamy na portal eurowizja.org, gdzie będzie podsumowanie pierwszego wieczoru, zakulisowe ploty i finałowe przewidywania.